Radziecka golarka - czyli mikrofon pojemnościowy VIP-60 Milab

Radziecka golarka - czyli mikrofon pojemnościowy VIP-60 Milab

5 stycznia 2022, 12:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Milab

Czy mikrofon musi być ładny wizualnie? O ile nie występuje w telewizji, to chyba niekoniecznie. Tym bardziej gdy chodzi o model stricte studyjny. Tu wszak najważniejsze jest to, aby perfekcyjnie wywiązywał się ze swych zadań, jako przetwornik elektroakustyczny. I takim to wstępem można scharakteryzować nowy produkt firmy Milab, którym jest, wyglądający bardziej jak - nie przymierzając - radziecka golarka, mikrofon Milab VIP-60.

 w skrócie:

  • mikrofon pojemnośiowy Milab VIP-60 został swtorzony przez inżynierów i dźwiękowców ze Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych
  • w stosunku do swojego poprzednika VIP-50, nowy mikrofon cechuje się znacząco niższym poziomem szumów własnych
  • Przetwarza pełne pasmo akustyczne 20 – 20.000 Hz i oferuje pięć charakterystyk kierunkowych do wyboru: kardioidalną, poszerzoną kardioidę, hiperkardioidę, dookoólną i ósemkową
  • kapsuła wytrzymuje ciśnienie 118 dB SPL, ale pokładowy tłumik -10/-20 dB pozwala pracować z wyższymi, aż do 138 dB SPL
  • zasilanie fantomowe 48 V, z tolerancją +/- 4 V.
  • więcej o mikrofonach znajdziesz w portalu INFOMUSIC.PL w dziale STUDIO

 

[img:1]

 

VIP-60 to przetwornik pojemnościowy, a jego konstrukcję w pewnym stopniu oparto na pochodzącym sprzed blisko 40 lat poprzedniku, modelu VIP-50. Podczas konstruowania 60-tki jego twórcy ściśle współpracowali z najbardziej doświadczonymi inżynierami i dźwiękowcami ze Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W stosunku do protoplasty VIP-60 cechuje się znacząco niższym poziomem szumów własnych, ale zachowuje jego charakterystyczną sygnaturę brzmieniową – ciepło, jakby z mikrofonu wstęgowego, a jednocześnie perlistość i przejrzystość górnego pasma.

 

[img:2]

 

Mikrofon przetwarza pełne pasmo akustyczne 20 – 20.000 Hz. Oferuje pięć charakterystyk kierunkowych do wyboru: kardioidalną, poszerzoną kardioidę, hiperkardioidę, dookoólną i ósemkową. W konfiguracji standardowej kapsuła wytrzymuje ciśnienie 118 dB SPL, ale pokładowy tłumik -10/-20 dB pozwala pracować z wyższymi, aż do 138 dB SPL.

Na wyposażeniu VIP-60 znajduje się też filtr górnoprzepustowy, umożliwiający wyeliminowanie efektu zbliżeniowego poprzez odcięcie częstotliwości poniżej 200 lub 500 Hz. Poziom szumu własnego nie przekracza wartości 14 dB, zaś skuteczność przetwornika wynosi 14 mV/Pa (1 kHz). Do działania potrzebne mu jest zasilanie fantomowe 48 V, z tolerancją +/- 4 V. Wymiary mikrofonu to 170 x 47 x 50 mm, zaś jego masa sięga 400 gramów.

Wraz z mikrofonem nabywca otrzymuje uchwyt przeciwwstrząsowy Rycote USM oraz indywidualny wykres charakterystyki częstotliwościowej.

 

[img:3]
 
Mikrofony Pojemnościowe
Systemy nagłośnieniowe Alcons na OFF Festivalu 2022
Więcej wiadomości