Fantom-0, czyli nowe instrumenty klawiszowe od Rolanda

Fantom-0, czyli nowe instrumenty klawiszowe od Rolanda

31 marca 2022, 12:00
Producent: Roland

Roland Fantom to jedne z najbardziej znanych i lubianych instrumentów typu workstation. Ale jako to w przypadku tego typu urządzeń bywa, podczas ich projektowania nie kierowano się szybkością obsługi, a przynajmniej nie przede wszystkim. Firma Roland postanowiła więc wykonać ukłon w stronę użytkowników, którzy doceniają walory pierwowzoru, ale szukają jednak syntezatora, z którym da się łatwiej i sprawniej pracować np. na scenie koncertowej.

 

 

Jak stwierdza sam producent:

 

Zaprezentowana w 2019 r. odnowiona seria FANTOM firmy Roland zyskała światowe uznanie dzięki zaawansowanym technologiom dźwiękowym i wyjątkowemu, kreatywnemu sposobowi pracy. Rodzina FANTOM-0 kontynuuje to podejście, oferując podstawowe funkcje oryginalnej serii FANTOM w przenośnych instrumentach, które ważą znacznie mniej, niż większość profesjonalnych klawiatur z najwyższej półki.

 

Jako owoc owej uprzejmości powstała nowa seria, obejmująca trzy instrumenty – Fantom-08, Fantom-07 oraz Fantom-06. Pod względem funkcjonalnym i wyposażenia są to tożsame modele, a różnią się w zasadzie jedynie wymiarami i typem klawiatury.

 

[img:5]

 

Największy spośród nich, czyli 08, oferuje pełny, 88-klawiszowy manuał PHA-4 z wymykiem i pokryciem przypominającym kość słoniową, jak w prawdziwych klawiaturach fortepianowych. W pozostałych dwóch modelach zastosowano typową klawiaturę syntezatorową, o 61 klawiszach w Fantomie-06 i 76 w modelu 07. Przekłada się to oczywiście na różnice ciężaru i gabarytów.

 

[img:6]

 

Najbardziej wypasiony z nowych Fantomów waży 16 kilogramów, natomiast mniejsze 06 i 07 – odpowiednio - 6 i 7. Wszystkie trzy modele bazują na tych samych technologiach generowania dźwięku – ZEN-Core, SuperNATURAL Acoustic, SuperNATURAL Acoustic Piano,SuperNATURAL Electric Piano oraz VTW Organ. Oferują też takie same możliwości w zakresie przetwarzania syntetyzowanych brzmień przy użyciu procesorów efektów, w tym również wokodera.

 

[img:2]

 

Natomiast dzięki wyposażeniu w wejścia audio, mikrofonowe i liniowe, a także wyjścia słuchawkowe i monitorowe, nowe Fantomy mogą pełnić rolę interfejsów audio, pracujących z częstotliwością próbkowania do 96 kiloherców i 24-bitową rozdzielczością. Ogólnie rzecz biorąc, wystarczy zapoznać się ze specyfikacją jednego z modeli, by zorientować się co do możliwości wszystkich trzech.

 

[img:7]
 
Syntezatory

Studio

Arturia prezentuje FX Collection 4
Więcej wiadomości