Avolites Diamond 9 - Ekskluzywny sterownik oświetlenia dla wydarzeń live, teatrów [PL+S'22]

Avolites Diamond 9 - Ekskluzywny sterownik oświetlenia dla wydarzeń live, teatrów [PL+S'22]

4 maja 2022, 11:00
Producent: Avolites
Dystrybucja: Prolight sp. z o.o.

Ekskluzywny sterownik oświetlenia Diamond 9 (D9), to najnowsze urządzenie Avolites dla realizatorów, zaprojektowane w oparciu o czterdziestoletnie doświadczenie firmy. Diamond 9 to [re] ewolucja w kontroli wszelkiego rodzaju produkcji na żywo, jak również wydajny sterownik oświetleniowy także do teatru. Konsoleta powstała nie tylko w oparciu o doświadczenie specjalistów z Avolites, ale również dzięki zaangażowaniu użytkowników, projektantów oraz inżynierów zajmujących się oświetleniem i systemami AV.

Na targach Prolight + Sound 2022 we Frankfurcie mogliśmy pierwszy raz zobaczyć i poznać tę konsoletę. Wspólnie z Michałem Fiodorowem z Prolight sp. z o.o. (dystrybutorem Avolites w Polsce) przybliżamy wam niuanse nowej konsolety. 

Relacja ze stoiska Avoilites i premiera D9 

Avolites D9 w skrócie:

 • nowy mikser wnosi zupełnie nową jakość w dziedzinie miksu oświetlenia
 • 11 ultrajasnych ekranów dotykowych, zmotoryzowane fadery, nowe enkodery pozwialające na intuicyną pracę realizatora
 • T-Bar, zapewniający wyrafinowaną kontrolę dla ręcznych przejść
 • Do ekranów głównych dołożone zostały również trzy 4,3 calowe dodatkowe ekrany do podglądów,
 • Nowo zaprojektowane optyczne koła enkoderów oraz podświetleniem LED RGB
 • Bardziej intuicyjna integracja sterowania multimediami dla twórców oświetlenia
 • 30 optycznych obrotowych, czułych na dotyk enkoderów odtwarzania z funkcją push - ze specjalnie zaprojektowanym pokrętłem
 • Pełna specyfikacja techniczna Avolites diamond 9
 • Czytaj więcej o sterownikach oświetlenia

 

Co nowego Avolites Diamond 9 D9-330 i mniejsza D9-215?

Mikser zaprojektowany, aby tworzyć kolejną generację pokazów. Ogromne ekrany, całkowicie nowe kontrolki, a także wyjątkowa integracja mediów pozwalająca intuicyjnie łączyć kontrolę nad wszystkimi aspektami wizualnymi projektów, zarówno zarządzania oświetleniem, multimediami jak i elementami wizualnymi. Każdy ekran, suwak, enkoder i przycisk zostały skrupulatnie przemyślane, dzięki czemu konsola zapewnia całkowicie nieograniczoną swobodę twórczą operowania zaawansowanymi urządzeniami oświetleniowymi oraz materiałami wideo.

 

[img:5]
Avolites Diamond 9 D9-330

Nowe ekrany i sposób sterowania

W nowych konsoletach Avolites wprowadzono przyciągającą uwagę szatę graficzną. Przednie panele wykonano z jednego arkusza aluminium z wysokiej klasy wykończeniami. Model D9-330 oferuje 11 ultrajasnych ekranów dotykowych, w tym 3 główne ekrany obszaru roboczego, 3 do podglądu multimediów oraz specjalne ekrany do kontroli atrybutów i skrótów klawiszowych. Zupełnie nowe zmotoryzowane, czułe na dotyk optyczne suwaki obrotowe o wysokiej rozdzielczości od Penny & Giles do tego nowe przyciski o krótkim skoku dla idealnego wyczucia czasu oraz nowe enkodery.

 

[img:7]
Avolites Diamond 9 D9-215

 

Możliwe jest zdefiniowanie kolorów wskaźników słupkowych RGB poziomu zarówno dla suwaków jak i enkoderów, dla ułatwienia grupowania oraz szybkiego rozpoznawania kontrolek na pierwszy rzut oka. 11 – segmentowe wskaźniki poziomu na każdym z suwaków, podąża za kolorem odtwarzania. Jest to szczególnie przydatne podczas zmieniania stron.

 

[img:6]

 

Kolejnym dodatkiem są przyciski makro z dedykowanym do nich ekranem, bezpośrednio w sekcji odtwarzania. Dodano przyciski „Flash” pod suwakami oraz idealnie dopasowane etykiety, a także osobne banki stron dla każdej sekcji.

Dla super płynnych przejść konsoleta wyposażona została w T-Bar, zapewniający wyrafinowaną kontrolę dla ręcznych przejść. W połączeniu z unikalną funkcjonalnością „Scene Master”, wnosi nową jakość dla kreatywnego tworzenia na żywo. Dzięki bezkontaktowej konstrukcji, suwak pozostanie dokładny nawet po latach użytkowania. Funkcję sceny głównej uzupełnia przycisk zatwierdzenia o podwójnej szerokości, a także 4 inne przyciski sterujące, a także dedykowany ekran LCD wyświetlający bieżące informacje o ich stanie.

 

[img:3]

 

Następnym elementem jest dedykowana sekcja sterowana listą Master Cue. Dzięki dwóm zmotoryzowanym suwakom oraz 8 przyciskom sterującym, a także przyciskowi GO o podwójnej szerokości. Stanowi idealny i poręczny zestaw na wyciągnięcie ręki dla produkcji teatralnych.

Do ekranów głównych dołożone zostały również trzy dodatkowe ekrany do podglądów, każdy z nich o przekątnej 4.3 cala. Idealnie nadają się do podglądu multimediów, pozawala to pozostawić główne ekrany uporządkowane i zwiększając maksymalną gęstość informacji.

 

[img:2]

 

Nowo zaprojektowane optyczne koła enkoderów oraz podświetleniem LED RGB, a także pionowe koło poziomów zapewniające większą ilość parametrów na wyciągnięcie ręki. Wraz z nimi zainstalowano 72 programowalne klawisze Cherry MX Low Profile z podświetleniem RGB zapewniając optymalną pracę. Możliwości nawigacji oraz kolejnego bezpośredniego dostępu do atrybutów zapewnia optyczny Trackball oraz klawisze strzałek.

 

[img:10]

Jeszcze więcej ekranów dla lepszego podglądu 

Konsoletę wyposażono w sumie w aż 11 ekranów dotykowych z możliwością podłączenia dwóch dodatkowych monitorów zewnętrznych, wszystkie obsługiwane przez oprogramowanie od Avolites, zapewniając niezrównaną ostrość i pole widzenia.

W większej wersji do dyspozycji są 3 duże ekrany główne. Każdy z nich jest dotykowy o wysokiej rozdzielczości i wysokim kontraście oraz jasności do 1000 nitów. Zapewniają że dane, wizualizacja i kreatywne narzędzia programistyczne są zawsze tam gdzie ich potrzebujesz.

 

[img:1]

 

Po za głównymi ekranami są jeszcze wcześniej już wspomniane 3 małe ekrany podglądu o przekątnej 4.3" idealnie sprawdzające są jako podgląd wideo, ekran do podglądu przycisków makro tak aby nie zajmować miejsca na głównym ekranie, dedykowany ekran T-Bar. Po za nimi są jeszcze ekrany dedykowane do koła poziomu, ekran edytora pionowego umieszczony w panelu programowania, upraszcza on sterowanie złożonymi urządzeniami lub serwerami multimedialnymi, a także pokazuje status głównej listy cue. Kolejnym z ekranów jest menu przycisków programowalnych, przeniesienie sterowania i podpowiedzi do dedykowanego ekranu zwalnia przestrzeń roboczą na ekranach głównych.

Nowa konsoleta sterująca Avolites Diamond 9 zapewnia bardziej intuicyjną integrację sterowania multimediami dla twórców oświetlenia. Opierając się na przełomowym zestawie funkcji Synergy, wydanym w październiku 2019 roku, umożliwia bezproblemową integrację między serwerem multimediów a sterowaniem oświetleniem. Wraz z rozwojem wykorzystania ścian wideo w przedstawieniach na żywo, instalacjach, a nawet produkcjach telewizyjnych, stworzenie wciągającego i płynnego oświetlenia i wydajności wideo ma kluczowe znaczenie.

 

[img:4]

 

Dla większego komfortu użytkownika ważne są również takie dodatki jak np. wygodne podłokietniki pełniące również funkcję ochrony podświetlanego przycisku zasilania oraz gniazda USB 3.1, pod drugim podłokietnikiem wbudowano szufladę z klawiaturą. Możliwa jest regulacja kąta wyświetlaczy LCD w zakresie 56 stopni. Regulowane jest również natężenie oświetlenia 4 lampek oraz dodatkową lampką do czytania.

 

Miałem zaszczyt używać konsoli D9-215 w styczniu 2020 r. Doświadczenie było fantastyczne. Programowanie na nim wydawało mi się znajome, ale znacznie ulepszone, dzięki zaawansowanemu sprzętowi, który zapewnia płynniejsze, szybsze i przyjemniejsze programowanie. Jako wieloletni użytkownik Avolites, jestem bardzo podekscytowany, widząc, dokąd D9 zabierze firmę i jestem bardzo dumny, że mogłem mieć w tym mały udział.

Tom Campbell - Producent i lighting designer (MIRRAD)

 

[img:8]

 

Nowości zaprezentowane przez firmę Avolites idealnie wpisują się w nową strategię marki. Potwierdza to dyrektor zarządzający Avolites Paul Wong:

 

Kolekcja Diamond z nowym logo marki to pierwszy krok w naszej przyszłościowej strategii firmy. Modele D9 są efektem wielu lat inwestycji w badania i rozwój. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zapewnić naszym użytkownikom najlepsze narzędzie programistyczne do ich przyszłych projektów kreatywnych.

Paul Wong - Dyrektor zarządzający Avolites

 

[img:9]

 

Specyfikacja techniczna Diamond 9:

 

Panel sterowania

 • 15 zmotoryzowanych, czułych na dotyk suwaków Penny & Giles - specjalnie zaprojektowana nasadka suwaka
 • 11-segmentowy wskaźnik poziomu LED RGB obok każdego suwaka
 • Wskaźnik Halo RGB dla każdego playback'u
 • 30 optycznych obrotowych, czułych na dotyk enkoderów odtwarzania z funkcją push - ze specjalnie zaprojektowanym pokrętłem
 • 11-segmentowy wskaźnik poziomu RGB LED obok każdego enkodera
 • Wskaźnik halo RGB dla każdego enkodera
 • 90 przycisków funkcji odtwarzania C&K- specjalnie zaprojektowana nasadka przycisku
 • 10 optycznych obrotowych programowalnych enkoderów z funkcją push - ze specjalnie zaprojektowanym pokrętłem
 • 2 ekrany dotykowe 15.6” 1920 × 1080 1000nit z regulowaną jasnością
 • 3 ekrany dotykowe 4.3” podglądu 800 × 480 1000 nit dla podglądu multimediów lub obszarów roboczych
 • Ekran dotykowy menu klawiszy programowalnych
 • Niezależne stronicowanie dla każdej sekcji odtwarzania
 • Przyciski programowania z podświetleniem RGB, klawisze o krótkim skoku Cherry MX Low Profile
 • 5 optycznych enkoderów atrybutów z podświetleniem RGB
 • Dedykowane aluminiowe pokrętło poziomu jasności z kolorowym ekranem stanu LCD
 • T-Bar z 5 przyciskami sterującymi i kolorowym wyświetlaczem LCD
 • Podwójny, zmotoryzowany, czuły na dotyk suwak master listy cue z 9 przyciskami
 • 7-calowy podwójny ekran 800 × 1280 o wysokiej jasności do programowania
 • Specjalnie zaprojektowana, podświetlana klawiatura QWERTY w szufladzie, klawisze identyczne z panelem programowym
 • Optyczny trackball X, Y, Z
 • 21 podświetlanych klawiszy Macro / Executor, wszystkie oznaczone na ekranie
 • Obsługuje dwa dodatkowe ekrany dotykowe HDMI 1920 × 1080

 

Obudowa

 • Panele obrobione z pojedynczych kawałków aluminium
 • Wygodny podłokietnik
 • Ekskluzywnie wyprodukowane nakładki na przyciski, nasadki tłumików, gałki enkodera, kółka enkodera i koło poziomujące
 • Wszystkie ekrany zlicowane z frontem obudowy
 • Bezstopniowa hydrauliczna regulacja pochylenia panelu ekranu - 18 do 68 stopni od poziomu

 

Oprogramowanie

 • Platforma Avolites Titan
 • Obsługa 16384 kanałów DMX (do 32768 kanałów w jednym systemie)
 • Nieograniczona ilość urządzeń
 • Silnik efektów typu keyframe
 • Pixel mapping: za pomocą dowolnego video z Synergy, lub animacja z Titan
 • Dowolnie konfigurowane suwaki, przyciski i enkodery
 • Obsługa: WEB API, SMPTE, MIDI, DMX, S-ACN, GPIO
 • Praca wielu użytkowników jednej sieci
 • Możliwość rozbudowy o zewnętrzny processing DMX
 • Microsoft Windows 10 Enterprise LTSC 64 Bit

 

Specyfikacja sprzętowa

 • Procesor INTEL I7-9700K 9 generacji do 4.9 GHZ
 • Pamięć RAM 16GB
 • Karta graficzna: AMD RADEON PRO WX-5100 4 generacji
 • Wymiary (szer × gł × wys): 995 × 640 × 455 mm (ekrany w górze) 995 × 705 × 240 mm (ekrany w dole)
 • Masa: 54 kg
 • Pobór mocy: MAX 380W 110-240 AC, 50-60 HZ
 • Temperatura pracy: 0-40C
 • Maksymalna wilgotność: 95% (bez kondensacji)
 • Wydzielanie ciepła: 1297 BTU/h

 

Sterowanie i złącza

 • 8 × Neutrik 5-pin XLR DMX512 optycznie i galwanicznie izolowany ze wskaźnikami halo
 • 4 × 1 GBE Neutrik ethercon, wewnętrzny i zarządzalny switch
 • 1 × quad opticalcon 1 gbe połączenie lc
 • 1 × 1 gb ethercon, sieć 2
 • Opcjonalnie: 1 × 10gbe połączenie do opticalcon 1 × 10gbe Neutrik ethercon
 • 1 x USB 3.1 pod podłokietnikiem
 • 1 × USB 3.1 na panelu przednim
 • 2 × USB 3.1 tylny panel
 • 2 × USB 2.0 przeznaczone do zewnętrznych ekranów dotykowych
 • 2 × hdmi do 1920 × 1080
 • 1 × 3-pin XLR Neutrik SMPTE z wskaźnikiem sygnału oraz 3-pin XLR loop out
 • GPIO 4 we / 4 wy, izolowane  bezpotencjałowe
 • Złącze jack ¼" do przełącznika nożnego
 • Dedykowane wejście DMX512 ze wskaźnikiem
 • wejście audio 3-pin XLR ze wskaźnikiem
 • MIDI: wejście, thru, wyjście 5-pin din ze wskaźnikami, wsparcie dla usb midi
 • AUDIO: cyfrowe, S/PDIF, RCA
 • Zasilanie Neutrik TRUE1

 

Sterowniki

Gdzie kupić?

Avolites Avolites www.avolites.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
ul. 3 Maja 183 05-800 Pruszków

Sklepy muzyczne > Avolites rozwiń listę sklepów

L-Acoustics LA7.16i, SOKA, L-ISA Ambiance. Oj działo się na ISE 2022!
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz