Revelator io24 i io44 - Ciekawe interfejsy audio od PreSonusa

Revelator io24 i io44 - Ciekawe interfejsy audio od PreSonusa

14 czerwca 2022, 09:00
Producent: PreSonus
Dystrybucja: Audiostacja

Czy to niewielkie studio projektowe, czy większe produkcyjne, w dzisiejszych czasach żadne z nich nie obejdzie się bez interfejsu audio. To urządzenie, które łączy dwa światy dźwiękowe – zewnętrzny, czyli analogowy, z wewnętrznym, cyfrowym, funkcjonującym na pokładzie komputera. 

Kiedyś funkcjonowały głównie w postaci kart montowanych wewnątrz maszyny liczącej, dziś w zasadzie są to wyłącznie urządzenia zewnętrzne. Ich produkcją zajmuje się wiele firm na świecie, ale – jak w każdej branży – spotykamy modele o różnej jakości i możliwościach. Jedną, które z pewnością kojarzą się z „wyższą półką”, i to wcale niekoniecznie cenową, jest amerykański PreSonus. W jej ofercie, pomiędzy wieloma rozmaitymi narzędziami do produkcji muzyki, choć nie tylko, znaleźć można właśnie profesjonalne interfejsy audio.

[img:1]

W skrócie o interfejsach Presonus:

 • komunikacja z komputerem przez USB 2.0 ze złączem USB-C
 • dwa w pełni profesjonalne przedwzmacniacze XMAX-L, zapewniające 60-decybelowe wzmocnienie dla mikrofonu oraz 50-decybelowe dla instrumentu.
 • częstotliwość pracy urządzenia: 44.1, 48, 88.2 lub 96 kHz, 24-bit
 • Revelator io24
  • 2 wejścia Mic/Ins/Line [XLR/TS]
  • 2 wyjścia audio TRS
  • wyjście słuchawkowe,
  • MIDI,
  • mikser Loopback,
  • Stream Mix,
  • Oprogramowanie Studio One 5 Artist
 • Revelator io44
  • Wejście: Mic/Ins [XLR/TS]
  • Wejście Line Stereo [TRS 1/8”]

 

Revelator io24 i io44 - podobieństwa i różnice

[img:2]

Jedną z nowości w tym segmencie produktów jest seria Revelator. Póki co, obejmuje ona jedynie dwa modele, ale niewykluczone, że producent z czasem ją rozszerzy.

Różnice funkcjonalne pomiędzy obydwoma Revelatorami są niewielkie, ale zacznijmy od tego, co wspólne. Oba urządzenia, io24 oraz io44, to interfejsy, które komunikują się i transmitują cyfrowe audio do i z komputera przy wykorzystaniu portu USB 2.0 ze złączem USB-C. Zakres ich zastosowań jest dość szeroki. Świetnie sprawdzą się nie tylko w zadaniach związanych z rejestracją dźwięku, transmisją strumieniową i realizacją podcastów, ale też jako podręczny interfejs dla DJ i w wielu innych zastosowaniach.

 

[img:4]

 

Efekty na pokłądzie: EQ, Kompresor, Gate, Limiter, Reverb

Najważniejsze i zasługujące na podkreślenie jest to, że na pokładzie każdego Revelatora pracują dwa w pełni profesjonalne przedwzmacniacze XMAX-L, zapewniające 60-decybelowe wzmocnienie w przypadku gdy źródłem sygnału jest mikrofon, i 50-decybelowe, gdy podłączony zostanie instrument. Preampy te od lat cieszą się zasłużoną renomą świetnie brzmiących i cechujących doskonałymi parametrami. Dzięki możliwości podania zasilania fantomowego na wejścia mikrofonowe do interfejsów podłączane mogą być również mikrofony pojemnościowe.

Sygnał trafiający do wejść można ukształtować przy użyciu Fat Channel, czyli pokładowych efektów – do swojej dyspozycji użytkownik ma korektor, kompresor, bramkę szumów, limiter oraz pogłos. Poziomy wejściowe i wyjściowe prezentowane są na niewielkim, lecz przejrzystym wyświetlaczu, a dzięki pokładowemu mikserowi sygnał z mikrofonu da się zmiksować np. z podkładem muzycznym, odtwarzanym z komputera. Konfigurację interfejsów można zapisywać jako presety, co przyspiesza ich przygotowanie do pracy w danej aplikacji.

 

[img:5]

 

Teraz nieco więcej o różnicach dzielących oba interfejsy Revelator. Jak wspomniano, funkcjonalnie są one zbliżone, co nie znaczy, że tożsame. I tak, model io44 oprócz wejść mikrofonowych wyposażony został w stereofoniczne wejście liniowe TRS 1/8”, które dodatkowo poszerza możliwości w zakresie przygotowania nadawanych treści. Gniazdo słuchawkowe z kolei to złącze typu TRRS, czyli obsługujące typowe zestawy słuchawek z mikrofonem. Dzięki temu interfejs może posłużyć np. podczas telekonferencji czy rozgrywek sieciowych.

 

[img:3]

 

Jakkolwiek przetworniki AC/CA w obu urządzeniach pracują z częstotliwością 44.1, 48, 88.2 lub 96 kHz, a przetwarzanie wewnętrzne odbywa się z 24-bitową rozdzielczością, to duża różnica występuje w kwestii ich dynamiki – w io44 wynosi ona 96 dB, podczas gdy w nieco skromniejszym io24 jest ona aż o 9 dB większa.

Revelatory dość istotnie różnią się też pod względem wymiarów i masy. Model io24 ma 63.5 mm wysokości, 158.8 mm głębokości oraz 158.8 mm szerokości, zaś jego masa wynosi 0,91 kilograma. Te same parametry w io44 wynoszą: 58.4 x 77 x 135.9 mm, a masa zaledwie 0.35 kg.

 

Więcej na temat produktów i informacja o dostępności:

Revelator io44

https://audiostacja.pl/produkty/interfejsy-audio/interfejsy-audio-usb/presonus-revelator-io44-interfejs-audio-usb-c/

 

Revelator io24

https://audiostacja.pl/produkty/interfejsy-audio/interfejsy-audio-usb/presonus-revelator-io24-interfejs-audio-usb-c/ 

 

Gdzie kupić Presonus Revelator?

Interfejsy Presonus znajdziesz w dobrych sklepach muzycznych dostępnych na stronie: 

https://audiostacja.pl/sklepy/ 

 

 

USB Interfejsy audio

Gdzie kupić?

PreSonus PreSonus www.presonus.com

Dystrybucja w Polsce:

Audiostacja

tel.: +48 (22) 122 53 00
Godziny otwarcia:

Pon - Pt: 09:00 - 17:00

 

adres:
ul Kolejowa 93/95 05-092 Łomianki

Sklepy muzyczne > PreSonus rozwiń listę sklepów

Studio

Apogee Symphony I/O Mark II. Łatwe miksowanie Dolby Atmos w Apogee Control 2 [NAMM'22]
Więcej wiadomości