Capture - oprogramowanie dla realizatora oświetlenia, designera, scenografa

Capture - oprogramowanie dla realizatora oświetlenia, designera, scenografa

9 maja 2022, 11:00
Producent: Capture
Dystrybucja: Mediam Sp. z o.o.

Oprogramowanie Capture jest narzędziem idealnym dla realizatorów oświetlenia estradowego, ale i nie tylko. Poza projektowaniem oświetlenia, media serwerów, laserów, efektów wodnych, można za jego pomocą tworzyć wirtualne scenografie, oświetlenie architektoniczne budynków, w końcu stworzyć realistyczną wizualizację i wyeksportować film wraz z automatycznie wygenerowaną dokumentacją. Do tego wszystkiego łatwość obsługi programu to duża zaleta. Możemy płynnie przechodzić pomiędzy projektowaniem / dokumentacją i wizualizacją. 

Jest kilka wersji oprogramowania m.in. "Student" oraz "Demo", które można pobrać całkowicie za darmo. Są to wersje z pewnymi ograniczeniami, jednak warto je pobrać i spróbować. Na stronie dystrybutora Mediam pełne info - zobacz. 

Zobacz Capture na Prolight + Sound 2022

(video z tłumaczeniem - włącz napisy w Youtube)

 

Trzy proste zadania Capture:

 1. Jak się projektuje w Capture?
 2. Tworzenie dokumentacji 
 3. Tworzenie wizualizacji

 [img:1]

Co nowego w Capture 2022?

W najnowszej wersji Capture 2022 wprowadzono szereg nowych funkcji zwiększających szczegółowość modelowania i dokładność, a także dostosowywanie i tworzenie dokumentacji oraz oczywiście bardziej realistyczne wizualizacje.

Nowe narzędzia umożliwiają rysowanie i obliczanie tras kablowych. Kratownice zostały poprawione oraz zawierają bardziej szczegółowe modele, a także możliwość wprowadzania niestandardowych konstrukcji. Biblioteka została oddzielona od instalatora, a proces aktualizacji odbywa się w samym oprogramowaniu. Dostępny jest również nowy tryb pomiaru, w tym pomiar wielopunktowy. Dodano także możliwość ładowania własnych plików SVG jako elementów rysunku.

Dla osób zajmujących się pokazami laserowymi dodano możliwość obsługi plików ILDA do odtwarzania przez lasery.

Także wizualizacje stały się bardziej realistyczne dzięki obsłudze HDR, poprawionemu mapowaniu tonów oraz nowemu renderowaniu. 


Projektowanie w Capture:

 [img:2]

Okablowanie

Możliwość wyróżniania przewodów. Dzięki nowej pozycji w bibliotece możliwe jest projektowanie, mierzenie, planowanie oraz rysowanie przebiegów przewodów w projekcie.

Biblioteka

Nowe narzędzie Line snapper do przyciągania linii, pozwala na tworzenie takiego samego zachowania, gdy urządzenia łączone są z kratownicą lub rurami. Możliwe jest używanie tej funkcji zarówno dla rusztowań jak i kratownicy

 • Dodano teraz możliwość tworzenia niestandardowych elementów CAD kratownicy, takich jak między innymi płyty podstaw, balasty, podpory, narożniki, tuleje lub mocowania silników.
 • Dodawanie kategorii symboli zakładek w bibliotece. Możemy teraz podzielić swoje kategorie dla urządzeń i symboli, a także możliwe jest tworzenie subkategorii.
 • Nowa dystrybucja biblioteki.  Możliwe jest teraz pobranie i zainstalowanie jej osobno za pośrednictwem zakładki w bibliotece bez konieczności korzystania z przeglądarki oraz konieczności ponownego uruchomienia. Zmniejszono również znacząco jej rozmiar.

[img:3]

Interfejs użytkownika

Zaktualizowano pasek tytułowy. Pasek w macOS obsługuje zachowanie „reprezentowanego pliku”, a także podąża za zachowaniem innych aplikacji w Windows oraz macOS.

 • „Otwórz za pomocą…” teraz otwierane jest przez Capture 2022 zamiast Capture.exe
 • Usuwanie ostatnio używanych plików. Dostępne jest nowe polecenie dostępne w menu z ich listą.
 • Zmieniono skróty klawiaturowe. Ctrl/Cmd jest teraz używany do zapobiegania przyciąganiu zamiast Escape. Escape jest teraz używany do odznaczania wszystkich obiektów. Escape wychodzi również z edytorów modalnych (edycja modelu, pomiar, fokus itp.). Alt + lewy przycisk myszy emuluje teraz środkowy przycisk myszy.

Zakładka Univers

Odnowiono podgląd uniwersów. Lepszy układ dla nakładających się urządzeń oraz nowy tryb „fixture”, w którym widoczne są pełne nazwy kanałów z możliwością indywidualnego sterowania nimi.

 • Możliwość dodania wielu uniwersów. Nowa opcja umożliwia teraz dodawanie wielu uniwersów jednocześnie, a nazwy są teraz domyślnie numeryczne.


Grupy

Dodano możliwość grupowej zmiany pozycji i rotacji. Można umieszczać je w scenach lub ukrywać, co wpływa na wszystkie obiekty w grupie. Można je również przypisać do ruchomych opraw. Grupom nie można przypisywać warstw, warstwy przypisywane są do obiektów.

 • Obiekty i grupy można dodawać do już istniejących grup za pomocą „przeciągnij i upuść”. Obiekty i grupy można dowolnie usuwać z grup.
 • Dwukrotne kliknięcie obiektów i grup w grupach, przechodzi w dół po każdym dwukrotnym kliknięciu. Nadal możliwe jest bezpośrednie wybranie obiektu, niezależnie od tego czy jest on przypisany do grupy czy nie, używając klawisza Ctrl/Cmd.

Ulepszenia

Poprawiono eksport gITF, Wzbogacono rozszerzenie CAPTURE_model z danymi specyficznymi dla programu Capture.

 • Poprawiono wydajność oraz responsywność w trakcie projektowania.


Dokumentacja:

[img:5]

Rysunki

Ulepszono projekt wzoru stężeń kratownic, obsługę określonej liczby stężeń oraz dostrzegalne prostokątne zakończenia kratownic. Poprawiono pomiary oraz bibliotekę.

 • Dodano możliwość importu i skalowania niestandardowych symboli w formacie SVG. Symbole są domyślnie wyśrodkowane, ale możliwe jest dodanie przesunięcia pionowego.

Raporty

Wraz z modułem przewodów, dodano możliwość tworzenia automatycznych raportów dotyczących kabli, zawierające listę wymaganych przewodów.

[img:4]

Pomiary

Tryb pomiarów idealny jest do szybkiego pozycjonowania oraz jednorazowych pomiarów, a także robienia pomiarów odległości

 • Pomiary mogą teraz składać się z wielu punktów, mogą się kumulować lub nie.
 • Mieszane jednostki SI zostały usunięte.

  Przesunięcia i odległości poniżej 1m wyrażone są w mm, pozostałe w metrach. Dodano nowy rodzaj pomiarów, umożliwiający pomiar przekroju kratownicy oraz koordynatów punktów podwieszeń. Pozwala również wybrać konkretną jednostkę miary. 

Wizualizacja:

[img:7]

Kamery

Umożliwiono zapis pozycji kamer do szybkiego przywoływania. Pozycje zapisać można do dowolnego widoku.

 • Tryb DMX dla kamer. Nowy tryb pozwala na przywoływanie pozycji kamer z dowolnym preferowanym czasem, tłumieniem i krzywą dla płynniejszych przejść.

Wizualizacja urządzeń

Nowy tryb renderowania apertury. Przeprojektowane soczewki mają teraz wygląd przypominający szkło z ostrymi kształtnymi powierzchniami.

 • Dodano przesunięcie soczewek projektora i sterowanie nimi, a także poprawiono biblioteki
 • Dodano definicje pryzmatów w bibliotece.
 • Koła animacji posiadają teraz bardziej precyzyjne definicje
 • Dodano kontrolę kolorów CIE, czyli obsługę urządzeń z addytywnym mieszaniem kolorów poprzez kontrolowanie współrzędnych CIE xy.

[img:4]


Lasery

Dodano obsługę plików ILDA. Odtwarzacze wideo zostały przemianowane na odtwarzacze multimedialne i teraz obsługują również pliki ILDA (*.ild) dla projektorów laserowych.

Rendering

Dodano obsługę EDR i HDR dla monitorów rozszerzonym zakresie dynamiki.

 • Możliwe jest teraz renderowanie w systemie macOS filmów do HDR w formacie H.265 Rec.2100 HLG
 • Ulepszono mapowanie tonów, zintegrowane z najnowszym ACES 1.3. Nasycone błękity są mniej podatne na przejścia w magentę.
 • Zapobieganie usypianiu komputera podczas renderowania.
 • Ulepszenie wydajności, większa ilość klatek na sekundę.

 

[img:8]
[img:9]

Zobacz jaką stworzono wizualizację dla festiwalu Eurowizja, na której wykorzystano oprogramowanie Capture do stworzenia projektu oświetlenia. 

 • szczegóły tego projektu

https://www.capture.se/Showcases/Post/7243/Capture-supports-Light-H-Art-at-Eurovision 

 

Dystrybucja Capture w Polsce

[img:10]

Mediam Sp. z o.o

Dla instytucji edukacyjnych 

Instytucje edukacyjne mogą korzystać z jednej licencji w dowolnej
edycji na nieograniczoną liczbę stanowisk w jednej lokalizacji. 

Aby móc skorzystać z tej oferty, wymagamy zakupu licencji przy użyciu adresu e-mail
instytucji edukacyjnej i poinformowania nas o tym e-mailem 

na adres [email protected]  po zakończeniu zakupu. 

Twoja instytucja musi być szkołą średnią, szkołą wyższą,
uniwersytetem lub szkołą akredytowaną przez państwo.

Masz pytania?

Tel: +48 12 269 29 74
email: [email protected]

strona z oprogramowaniem 

 

 

Akcesoria Oświetlenie architektoniczne Scena Reflektory Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Capture

Dystrybucja w Polsce:

Mediam Sp. z o.o.

tel.: +48 12 269 29 74
Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00

adres:
ul. Wadowicka 12 30-415 Kraków
Mediam Sp. z o.o.
L-Acoustics LA7.16i, SOKA, L-ISA Ambiance. Oj działo się na ISE 2022!
Więcej wiadomości
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz