North Sea Jazz Festival w Rotterdamie

North Sea Jazz Festival w Rotterdamie

25 maja 2022, 15:11

North Sea Jazz Festival ujawnia dziś swój pełny program na 2022 rok. W weekend 8-10 lipca odbędzie się około 160 koncertów, podzielonych na 15 scen.

Oprócz wcześniej ogłoszonych artystów, takich jak Alicia Keys, Diana Ross, Nile Rodgers & CHIC, Erykah Badu, Gregory Porter, H.E.R., Diana Krall, IbrahIm Maalouf, Michael Kiwanuka i Artist in Residence Herbie Hancock, w tym roku Rotterdam Ahoy poprowadzą również występy Eliane Elias, Maarten Hogenhuis spotkał het Nationaal Jeugd Jazz Orkest, DULFER! Total Response, Michelle David & The True-tones oraz Bruut!

Jak zawsze na festiwalu znajdzie się szereg specjalnych projektów i kolaboracji. Na przykład: Orkiestra Filharmonii Rotterdamskiej wystąpi z wokalistką Lizz Wright. Metropole Orkest przyniesie dwa niezwykłe koncerty: Mississippi Goddam! honoruje muzykę Niny Simone, której specjalnymi gośćmi są śpiewaczki Ledisi i Lisa Fisher. Orkiestra wykona również nowe, wybitne kompozycje wraz z multiinstrumentalistą Louisem Cole'em (znanym z Knowera i wirusowych teledysków Clown Core). Muzyka argentyńskiego kompozytora Gustavo Santaolalli została wykorzystana w filmach i serialach, takich jak „Brokeback Mountain”, „Babel”, „Making A Murderer” i „Narcos Mexico”. Na NN North Sea Jazz po raz pierwszy wykona swoją muzykę filmową w Europie. Najbardziej żądny przygód perkusista Holandii, Han Bennink, w tym roku skończył 80 lat i będzie świętował w sobotę trzema różnymi występami: razem z saksofonistą Benem van Gelderem i gitarzystą Reinierem Baasem; duet z pianistą Aki Takase; oraz z ICP Orchestra, która jest jego stałym zespołem od 55 lat.

Festiwal co roku przyznaje bezpłatne zlecenie kompozytorskie obiecującemu holenderskiemu kompozytorowi jazzowemu. W tym roku wyróżnienie przypada saksofonistce, aranżerce i kompozytorce Marike van Dijk. Jury uznało, że kompozycje Van Dijka mają odpowiednią równowagę między komponowaną muzyką a przestrzenią dla improwizacji i swingu, i uznało te elementy, tak charakterystyczne dla jazzu, za bardzo ważne. Premiera odbędzie się w piątek w hali Missouri.

Oprócz muzyki na festiwalu dużo miejsca poświęca się różnym wystawom sztuki, wśród których znajdują się wystawy Boba Smita, holenderski design z dziełami znanych międzynarodowych projektantów Kiki van Eijk i Joost van Bleiswijk oraz Art Bar. Nederlands Fotomuseum pokaże wybór z Galerii Honorowej Fotografii Holenderskiej.

Blues & jazz

Muzyka

FEST festival w Chorzowie
Więcej wiadomości