EXIT Festival w Serbii

EXIT Festival w Serbii

26 maja 2022, 16:54

EXIT to wielokrotnie nagradzany letni festiwal muzyczny, który odbywa się w twierdzy Petrovaradin w Nowym Sadzie w Serbii, z ponad 1000 artystami, którzy grają na ponad 40 scenach i strefach festiwalowych.

Został oficjalnie ogłoszony „Best Major European Festival” podczas EU Festival Awards 2013 i 2017. EU Festival Awards są uważane za jedną z najbardziej wpływowych nagród festiwalowych na świecie. EXIT zdobył także nagrodę „Best Overseas Festival” na UK Festival Awards w 2007 roku, a także tytuł „Best Summer Music Festival in Europe” za 2016 rok przez portal turystyczny „European Best Destinations” przyznawany we współpracy z Komisją Europejską. W marcu 2018 roku Rada Współpracy Regionalnej przyznała Festiwalowi EXIT tytuł Mistrza Współpracy Regionalnej 2017 roku.

Latem 2021 r. EXIT był pierwszym dużym europejskim festiwalem, który odbył się od początku pandemii, z ponad 180.000 odwiedzających, którzy w ciągu czterech dni przeszli przez bramy festiwalu. Wydanie, które obchodziło również 20-lecie festiwalu, zostało zatytułowane przez wiele międzynarodowych mediów, takich jak Billboard czy Variety, jako wydarzenie historyczne.

Sam festiwal powstał w 2000 roku w Parku Uniwersyteckim jako ruch studencki, walczący o demokrację i wolność w Serbii i na Bałkanach. Po wyborach powszechnych w Jugosławii w 2000 roku EXIT przeniósł się do twierdzy Petrovaradin w 2001 roku, gdzie pozostał do dziś.

EXIT na przestrzeni lat przyciągnął uwagę międzynarodowych mediów i był opisywany w artykułach CNN („Najlepsze 5 festiwali na świecie”), The Guardian („Najlepszy festiwal na świecie”), The Sun („Jedno z najpopularniejszych wydarzeń muzycznych w Europie”), Euronews, New York Times, BBC („Top 3 Music Festivals”), Forbes („Dzięki EXIT, Serbia jest festiwalowym miejscem wartym uwagi”), The Times („Best European Festival”), MTV (World's Best Festival ”), Huffington Post, Conde Nast Traveller, Daily Mail, The Independent, Lonely Planet i wiele innych.

Zespół EXIT organizuje siedem wydarzeń w pięciu różnych lokalizacjach w czterech krajach Europy Południowo-Wschodniej: EXIT Festival (Nowy Sad, Serbia) w lipcu, Sea Dance Festival (Budva, Czarnogóra) w sierpniu, Sea Star Festival (Umag, Chorwacja) w maju No Sleep Festival (Belgrad, Serbia) w listopadzie, Revolution Festival (Timișoara, Rumunia) w sierpniu, Ada Divine Awakening (Ada Bojana, Czarnogóra) we wrześniu i Sunland (Perla Beach, Bułgaria) w lipcu. No Sleep Festival odbywający się w Belgradzie zdobył tytuł „Best New Festival” na EU Festival Awards 2019. Również czarnogórska edycja Sea Dance Festival EXIT zdobyła nagrodę „Best Mid-Sized European Festival” w 2015 roku.

Ponieważ festiwal powstał w duchu prawdziwego buntu młodzieży, jako ruch na rzecz wolności w Serbii i pokoju na Bałkanach, misja festiwalu od samego początku była jasna – osiągnąć zmianę społeczną za pomocą muzyki. Odpowiedzialność społeczna jest nadal kluczowym aspektem działań festiwalowych, z głównym naciskiem na działania środowiskowe i humanitarne, rozwój przemysłów kreatywnych, a także współpracę regionalną.

Alternatywa

Muzyka

FEST festival w Chorzowie
Więcej wiadomości