Gibson vs Dean - mamy wyrok! Czy będzie to precedens?

Gibson vs Dean - mamy wyrok! Czy będzie to precedens?

3 czerwca 2022, 10:00
Producent: Gibson Dean Guitars

Zła passa Dean Guitars trwa. Chociaż mogło być o wiele gorzej! Dean Guitars przegrał w sądzie z Gibsonem proces, w którym gitarowy hegemon zaskarżył mniejszą firmę o łamania znaków towarowych oraz fałszerstwo. Co oznacza ten wyrok i czy będzie to precedens?

 

[img:1]
Epiphone Flying V

 

Przypomnijmy - firma Gibson pozwała Dean Guitars za bezprawne używanie kształtów takich modeli jak Flying V, SG czy Explorer. Amerykański gigant żądał olbrzymiego odszkodowania w wysokości 7 milionów dolarów, co w praktyce oznaczałoby bankructwo Deana. Linia obrony pozwanych polegała na udowodnieniu, że wyżej wymienione kształty gitarowe nie powinny podlegać ochronie, gdyż stały się uniwersalnym standardem w branży. 

 

[img:2]
Gibson SG

 

Cóż, nie przekonali ławy przysięgłych. Wyrokiem sądu wyżej wymienione kształty są własnością Gibsona i sprzedaż "ich podróbek" na terenie stanów jest niemożliwa. Co ciekawe, obie strony ogłosiły zwycięstwo. Jak to możliwe?

Otóż Dean Guitars zamiast 7 mln. odszkodowania został obciążony grzywną wysokości zaledwie 4 tys. dolarów, a wyrok sądu ważny jest tylko na terenie USA, co pozwala dalej sprzedawać instrumenty poza terenem Stanów. A więc status quo zachowany... 

 

[img:3]
Gibson Explorer
 
Gitary

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Gibson rozwiń listę sklepów

Gdzie kupić?

Dean Guitars Dean Guitars www.deanguitars.com

Dystrybucja w Polsce:

FX MUSIC GROUP

tel.: +48 (84) 639 11 22
adres:
ul. Piłsudskiego 53 22-400 Zamość

Sklepy muzyczne > Dean Guitars rozwiń listę sklepów

Gitara

Jazda obowiązkowa dla fanów Rust in Peace Megadeth!
Więcej wiadomości