OFF Festival 2022 w Katowicach. W Dolinie Trzech Stawów polskiej muzyki nie zabraknie [PROGRAM]

OFF Festival 2022 w Katowicach. W Dolinie Trzech Stawów polskiej muzyki nie zabraknie [PROGRAM]

31 maja 2022, 19:39

Po dwóch latach przerwy do Doliny Trzech Stawów wraca OFF Festival. Organizatorzy od pierwszej edycji imprezy stawiają na różnorodność i oprócz największych światowych gwiazd (w tym roku m.in. Iggy Pop i Metronomy) w line-upie nie brakuje rodzimych wykonawców.

[img:1]

Od wielu lat koncerty polskich wykonawców gromadzą pod sceną rzesze fanów. Wystarczy wspomnieć m.in. rok 2013 i połączenie Mitch & Mitch ze Zbigniewem Wodeckim, koncert Kultu w 2018 roku czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który przyciągnął tłumy podczas ostatniej edycji.

– Chcemy, żeby uczestnicy festiwalu poczuli się tak jak kiedyś w najlepszym sklepie z płytami, czy jakby teraz trafili na playlistę, której nie chcą przestać słuchać. Staramy się, żeby poza muzyką na tej playliście znalazły się też inne doświadczenia i doznania. Dlatego będziemy rozszerzać naszą ofertę literacką, a sam festiwal tak jak zawsze będzie bardzo ekologiczny – mówi Artur Rojek, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku sporo komentarzy wywołało zaproszenie do Katowic zespołu Papa Dance. Czy zgromadzą równie dużą publikę pod sceną? Przekonamy się już w sierpniu w Katowicach.

Papa Dance gra „Poniżej krytyki” (Scena Perlage, 7 sierpnia)
W skupionym na rocku schyłkowym PRL-u nie doceniono drugiego albumu Papa Dance zatytułowanego "Poniżej krytyki", ale dzisiaj wszyscy wiemy, że to arcydzieło synthpopu, opatrzone świetną produkcją duetu Mariusz Zabrodzki i Sławomir Wesołowski, uzbrojone w teksty dream teamu Cygan/Dutkiewicz/Mogielnicki. Wykonanie tego albumu na OFFie będzie pierwszym koncertem Papa Dance pod tym szyldem od ponad dekady... i być może jedynym.

Kacperczyk (Scena Perlage, 6 sierpnia)
Bracia Kacperczyk nagrywają dla SBM Label, wytwórni kojarzonej z rapem, choć ich pomysł na muzykę jest znacznie szerszy – to indie rock, alternatywny pop, hip-hop trochę też i sporo innych sztuczek. Maciek pisze teksty i śpiewa, Paweł gra i produkuje, ludzie słuchają, tańczą, biją brawo.

WaluśKraksaKryzys gra „MiłyMłodyCzłowiek"(Scena Perlage, 6 sierpnia)
Po oficjalnym debiucie - płycie „Atak" z 2021 roku - WaluśKraksaKryzys został okrzyknięty zbawcą polskiego rocka, ale ta historia zaczęła się wcześniej. W 2019 r. netlabel Trzy Szóstki wydał w formie albumu nagrania demo muzyka - piwniczne, niedoskonałe, szczere aż do bólu. Od depresji do euforii, od cierpienia do miłości i z powrotem. Te piosenki to samo życie.

asthma (5 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)
Mateusz Wardyński to raper z Bielsko-Białej, który ma zasięg i fanbase międzypokoleniowy – dzieciaki go słuchają, bo mówi w ich imieniu, a ich rodzice dlatego, że imponuje im polityczne i społeczne ogarnięcie młodego artysty oraz jego staroszkolny styl, czerpiący garściami z tego, co najlepsze w hip-hopie XX wieku. Na „Manifeście", debiucie asthmy w barwach Def Jam, gości m.in. KRS-One, legenda amerykańskiego rapu.

Gruzja (6 sierpnia, Scena Leśna Czujesz Klimat?)
Oryginalny głos w polskim metalu, chociaż to już nie tylko metal. Gruzja wykpiwa blackmetalowe (i nie tylko) klisze w środowisku traktującym wizerunek bardzo serio, budząc okrzyki entuzjazmu i wrogie pomrukiwania. Zespół ma w dorobku trzy albumy, z czego ostatni jest ścieżką dźwiękową do gry będącej symulatorem księdza.

Ćpaj Stajl (7 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)
Hiphopowy projekt relacjonujący życie na krawędzi, z jego euforycznymi wzlotami i bolesnymi upadkami oraz paskudnymi konsekwencjami. A wszystko to na podkładach, które zrywają czapki, z refrenami, które nie wyjdą wam długo z głów i błyskotliwymi tekstami. Ich płyty – „Lato w Ghettcie", „Melodramat" i „Złoty strzał" – opisują miasto, którego nie zobaczycie na wycieczce szkolnej na Rynek i Wawel.

Lordofon (5 sierpnia, Scena Perlage)
Warszawski projekt, w którym raper Maciej Poreda i producent Michał Jurek proponują przegląd swoich muzycznych fascynacji – od nowego rapu, przez nostalgiczny pop, po gitarowe, indierockowe grania. Jesienią 2020 roku wydali znakomity debiut „Koło".

Jakub Skorupa (5 sierpnia, Scena Leśna Czujesz Klimat?)
Od piosenki „Pociągi towarowe" zaczęła się droga Jakuba Skorupy ku życiu, którego chciał, ale po które nie miał śmiałości sięgnąć. Debiutancki album – „Zeszyt pierwszy" – wydany wiosną z nalepką Universal Music świadczy o tym, że mamy na scenie kolejnego songwritera o wielkiej wrażliwości, talencie literackim, ale i umiejętności układania piosenek, które po prostu chwytają za serce.

Frank Leen (5 sierpnia, scena T Tent)
„Robię muze, mam nadzieję, że polubicie" – przedstawia się na Facebooku Frank Leen. Polubiliśmy i wierzymy, że polubią inni. Tobiasz Fryzowicz jest producentem, gitarzystą i wokalistą, który równie dobrze czuje się w poszukującym hip-hopie, jak w indierockowych balladach. Nagrywał ze Szczylem, Young Igim i Gedzem, ale przede wszystkim pisze własną historię. Zanim wszyscy poznają go z pierwszych miejsc list przebojów, wy zobaczycie go z bliska w Katowicach.

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 399 zł bez pola namiotowego oraz w cenie 499 zł z polem namiotowym możecie już kupić na stronie: https://off-festival.pl/. W sprzedaży dostępne są również bilety jednodniowe w cenie 229 zł. Karnety z 2020 i 2021 roku zachowują ważność.

Tak się bawiliście podczas poprzednich edycji OFF Festival: 

[img:2] [img:3][img:4][img:5][img:6][img:8][img:7]
Zdjęcia: Natalia Siedlaczek
Tekst: Anna Konopka

Rock Alternatywa

Muzyka

James Bay z piosenką „Everybody Needs Someone”
Więcej wiadomości