OFF Festival 2022. Gwiazdy z całego świata na pięciu  scenach w Katowicach [PROGRAM]

OFF Festival 2022. Gwiazdy z całego świata na pięciu scenach w Katowicach [PROGRAM]

16 czerwca 2022, 18:15

Cztery dni, pięć scen i mnóstwo muzycznych gwiazd. OFF Festival po raz kolejny odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów. W tym roku ma połączyć nostalgię z przyszłością, co oznacza, że usłyszymy prawdziwą gatunkową bombę. Jazz, rap, pop, bigbit, indie, a nawet, w pewnym sensie, disco polo... To wszystko już od 5 do 7 sierpnia w Katowicach. Jakich zagranicznych artystów usłyszymy? [img:1]

– Bardzo szanujemy naszych fanów dlatego co roku staramy się zapewnić im taki program, żeby wyjeżdżając z OFF-a czuli się duchowo nakarmieni i zainspirowani. Przyszłoroczna edycja jest dla nas wyjątkowa, po pierwsze dlatego, że jest jubileuszowa, a po drugie dlatego, że wracamy po czy też w trakcie pandemii. Chcemy, żeby uczestnicy festiwalu poczuli się tak jak kiedyś w najlepszym sklepie z płytami, czy jakby teraz trafili na playlistę, której nie chcą przestać słuchać. Staramy się, żeby poza muzyką na tej playliście znalazły się też inne doświadczenia i doznania. Dlatego będziemy rozszerzać naszą ofertę literacką, a sam festiwal tak jak zawsze będzie bardzo ekologiczny – mówi Artur Rojek, założyciel i dyrektor artystyczny festiwalu.
OFF Festival Katowice od 15 lat stawia na różnorodność. Wydarzenie ma na celu zapewnienie uczestnikom doświadczeń daleko wychodzących poza definicję dobrej zabawy.

– Nie robimy OFF-a dla Instagrama tylko dla prawdziwych przeżyć. Dlatego w kampanii promującej naszą imprezę wcieliłem się w rolę szalonego guru, również w komentarzu do rzeczywistości – tej offline i online. Dzisiaj wiele osób do nas mówi z małych, średnich dużych ekranów. Ja mówię: przybywajcie na OFF-a. Tu jest muzyka i my jesteśmy o muzyce – kontynuuje Rojek.

Kogo zobaczymy wśród zagranicznych gwiazd na OFF Festivalu 2022? Poniżej wybrani artyści.

IGGY POP (Scena Perlage, 6 sierpnia)
Co tu powiedzieć o Iggym, czego nie wiedzą wszyscy? Ojciec punk rocka, rock’n’roll wcielony, sceniczne zwierzę – a jednocześnie artysta świadomy i wszechstronny. Równie przekonująco wypada zanurzony w gitarowym jazgocie, we francuskich chansons, w korzennym bluesie, z towarzyszeniem składu jazzowego i na elektronicznych podkładach. Siedem lat temu gościliśmy go już na OFFie na czele legendarnych The Stooges i kto z was był, ten nigdy tego koncertu nie zapomni. Kto nie był – na pewno żałuje. Słusznie. Tym razem Iggy Pop przyjeżdża ze swoim solowym materiałem, a ma w czym przebierać. Jesteśmy dumni, że znów zaśpiewa i zatańczy z nami w Katowicach.

METRONOMY (Scena Perlage, 7 sierpnia)
"It's Good to Be Back" – trudno lepiej niż tytułem nowego singla Metronomy wyrazić nasze emocje towarzyszące przygotowywaniu OFFa na 2022 rok. Choć tekst jest o skomplikowanym związku, nie o odkładanym zbyt długo spotkaniu przyjaciół na ulubionym letnim festiwalu, muzyka w stu procentach odpowiada temu, co czujemy dziś i jak chcemy się czuć w sierpniu w Katowicach. "It's Good to Be Back" jest zwiastunem nowego albumu, zapowiadanego na luty 2022. Wszystko wskazuje na to, że płyta zatytułowana "Small World" będzie miała najlepsze cechy "Metronomy Forever" i "Love Letters", ale jeszcze więcej słońca i tanecznej energii. Tytułem innej piosenki z nowej płyty kolektyw dowodzony przez Joe Mounta obiecuje, że "Things Will Be Fine”. Trzymamy za słowo. Metronomy pojawią się w Dolinie Trzech Stawów równe 10 lat po swojej poprzedniej wizycie na OFFie – aż trudno nam uwierzyć, że tak długo bez siebie wytrzymaliśmy.

Charlotte Adigéry & Bolis Pupul (7 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)
„Tropical Dancer", wspólny płytowy debiut Belgijki z Karaibów i Belga chińskiego pochodzenia, powstały przy współpracy z Soulwax, to album, który mogliście przegapić w dniu premiery. Ale to nic, wypłynie w podsumowaniach roku, bo na taką płytę scena klubowa czekała od lat. Materiał oryginalny i przebojowy zarazem, zabawny i dobrej zabawie służący, ale też zmuszający do myślenia brawurowym ujęciem tematów, które są równie ważne, co trudne. Przywłaszczenie kulturowe, mizoginia, rasizm, postkolonializm, poprawność polityczna – a jednak, można i myśleć, i tańczyć. Na OFFie czeka was zarówno ich wspólny występ, jak i solowy set Bolisa.

Midsommar (7 sierpnia, Scena Eksperymentalna BUH)
Prezentacja brytyjskich gwiazd shoegaze’u i dream popu to na OFFie długa i piękna tradycja. Ale zamiast cudze chwalić, warto poznać swoje – Midsommar to zespół z Warszawy, o krótkim stażu, ale szerokich horyzontach. Ich debiutancka epka „The Dream We Had” jest wymarzonym soundtrackiem do dusznego, sierpniowego popołudnia. A jeśli będzie padać? Razem uciekniemy przed deszczem w ten piękny sen.

EDDIE CHACON (Scena OFF Before Czujesz Klimat?, 4 sierpnia)
Legenda subtelnego lo-fi soulu. Zaczynał w latach 90. jako połowa duetu Charles & Eddie – singel „Would I Lie To You?” to jeden z największych hitów tamtej dekady. Od początku tego stulecia milczał, by w 2020 roku wrócić do tworzenia muzyki, podobnej do tamtej, ale dojrzalszej, bardziej wysmakowanej. Przed rozmarzonym Eddiem zaryczą pelikany. Koncert w ramach OFF Before Czujesz Klimat? 4 sierpnia w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.

Alyona Alyona (Scena Leśna Czujesz Klimat?, 5 sierpnia)
Jeszcze niedawno była urodzoną na ukraińskiej wsi przedszkolanką, pełną kompleksów i złych myśli. Dziś jest gwiazdą hip-hopu o międzynarodowym zasięgu, wzorem dla wielu (nie tylko) dziewczyn. "Moje utwory są o ludziach, którzy w siebie nie wierzą, o ty, że muszą to zrobić" – przyznaje raperka. Zaczęło się od klipu domowej roboty do utworu "Ribki", który pojawił się na YouTube jesienią 2018 roku i z miejsca zyskał wirusową popularność. Już pół roku później Alyona Savranenko mogła się poszczycić albumem "Pushka", przez wielu uznawanym za jeden z najważniejszych debiutów 2019 r. Podpisała kontrakt z polskim oddziałem wytwórni Def Jam, który wiosną 2021 r. wydał jej drugi album "Galas", pełen gości z całego świata.

Myd (LIVE BAND) (Scena Leśna Czujesz Klimat?, 6 sierpnia)
Jego największy hit nosi tytuł „The Sun", ale niemal wszystkie produkcje Quentina Lepoutre tak brzmią - jak letnie słońce przetłumaczone na dźwięki. Na język house'u, nu-disco albo beztroski indie pop napędzany pulsem techno. Myd dał się poznać światu jako członek grupy Club Cheval, a także utalentowany producent francuskich raperów, ale i jego solowy debiut płytowy - „Born a Loser" z 2021 roku - okazał się zwycięstwem.

Shygirl (Scena Leśna Czujesz Klimat?, 7 sierpnia)
Blane Muise pochodzi z Londynu, ale ma światowe zasięgi, a na liście jej współpracowników znajdziecie takie postacie jak Arca i SOPHIE z jednej, a Lady Gaga i FKA Twigs z drugiej strony. Jest raperką i wokalistką, DJ-ką i producentką, a także szefową kolektywu i labelu NUXXE. Niech was nie zwiedzie pseudonim Shygirl - jej muzyka i teksty to hedonizm wcielony, pulsujący basem i śliski od potu. „Znajdziecie tu siły napędowe dobrej imprezy: bezwstyd i rozpustę" - zachwycała się recenzentka Pitchforka. Ale o Shygirl nie trzeba czytać, to trzeba tańczyć.

Crows (Scena Eksperymentalna BUH, 7 sierpnia)
Nowa fala brytyjskiego punka ani myśli opadać - i dobrze, nurkujemy w niej z rozkoszą, nawet kiedy niesie brud i smród, hałas i mrok. Kwartet z Londynu dał się zauważyć supportując IDLES, a debiutancki album Crows - „Silver Tongues" (2019) - doskonale balansuje młodzieńczą wściekłość z artystyczną dojrzałością. „Są jak The Jesus & Mary Chain pociągnięci złotym lakierem" - komplementowała ich recenzentka NME.

Podczas OFF Festival Katowice 2022 wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Central Ceel (Scena Perlage, 7 sierpnia), Rina Sawayama, Bikini Kill, $NOT (Scena Perlage, 6 sierpnia), DIIV (Scena Perlage, 5 sierpnia), ROMY, Pi'erre Bourne, Yves Tumor & Its Band, Altın Gün, Molchat Doma, Dry Cleaning, Q, Prospa, DJ Seinfeld presents Mirrors: Live, Erika de Casier, Natalie Bergman, Arooj Aftab, Yard Act, Ela Minus, Mdou Moctar, The Armed, Squid, Lex Amor, Duchy i inni...

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Trzydniowe karnety w cenie 399 zł bez pola namiotowego oraz w cenie 499 zł z polem namiotowym możecie już kupić na stronie: https://off-festival.pl/. W sprzedaży dostępne są również bilety jednodniowe w cenie 229 zł. Karnety z 2020 i 2021 roku zachowują ważność.

Oprac. Anna Konopka

Tak się bawiliście podczas poprzednich edycji OFF Festival [GALERIA] fot. Natalia Siedlaczek

[img:3]
[img:4]
[img:5]
[img:6]
[img:7]

https://www.kulturatka.pl/2022/06/14/carla-valentine-morderstwo-nie-jest-takie-proste-agatha-christie-miedzy-kryminalem-a-true-crime-recenzja/

Alternatywa Rock

Muzyka

James Bay z piosenką „Everybody Needs Someone”
Więcej wiadomości