Samso(nowe) przydaśki dla podcastu [NAMM'22]
Pandemia C-19 póki co odpuściła, dzięki czemu do życia powróciły targi muzyczne, a wśród nich NAMM. Jednym z wystawców podczas edycji 2022 była amerykańska firma Samson. Jej tegoroczna ekspozycja sprofilowana została pod kątem aplikacji podcastowych, albowiem ta forma aktywności internetowej mocno przybrała na sile w czasach ograniczeń pandemicznych.
Cóż więc Samson NAMM pokazał?
Odbiornik Samson RXD2M
Pierwszą nowością był dwukanałowy odbiornik bezprzewodowy RXD2M. Pracuje on w paśmie 2.4 GHz i wraz z nadajnikami PXD1 oraz różnego typu mikrofonami tego samego producenta stanowi kompletny system. Ma odrębne symetryczne wyjścia XLR oraz TRS 6.3 oraz 3.5 mm. Zasilanie czerpie z zewnętrznego zasilacza 5V.
Interfejs audio Samson UP1
Drugą nowinką prezentowaną przez Samsona był miniaturowy interfejs audio UP1, komunikujący się z komputerem za pośrednictwem złącza USB-C. Najlepiej sprawdzi się w połączeniu z mikrofonem krawatowym lub headsetem. Obok gniazda mikrofonowego znaleźć można wyjście słuchawkowe, a włączenie trybu wyciszenia sygnalizowane jest zaświeceniem diody LED.
Mikrofon z kamerą Samson Go Mic Video
Osoby, które podczas realizacji podcastów korzystają z pokładowego mikrofonu i kamery w komputerze, lub dopiero zamierzają rozpoczęcie przygody z podcastem, powinny zainteresować się nową wersją Go Mic Video. W pierwszym przypadku może to sprawić, że jakość prezentowanego materiału znacząco wzrośnie. W pierwotnej formie Go Mic był tylko i wyłącznie mikrofonem. W nowym wcieleniu przekształcił się w pojemnościowy mikrofon z wbudowaną stałoogniskową kamerą Full HD.
Monitory Samson M30BT
Kolejnym eksponatem u Samsona były aktywne monitory M30BT. Jak sugeruje nazwa, są one – podobnie jak większy model M50BT - wyposażone we wbudowany interfejs Bluetooth. Jak sugeruje przedstawiciel producenta, świetnie nadają się do edycji materiału audio, w którym głównym elementem jest ludzki głos. Pod tym bowiem kątem ukształtowana została ich charakterystyka częstotliwościowa.
Mikrofon Samson Q9X
W ofercie Samsona pojawił się niedawno mikrofon Q9U z pokładowym interfejsem USB, jednak podczas NAMM 2022 producent prezentował jego kuzyna, również analogowy, dynamiczny, ale „bez USB”, model Q9X. Oba przetworniki mają interesujący, „radiowy” wygląd – szczególnie gdy umocowane są na wysięgniku MBA26 - niezłe brzmienie, i świetnie sprawdzą się podczas realizacji podcastów.
Wzmacniacz Samson HighRise
Na wypadek gdyby mikrofon nie dawał sobie rady z prawidłowym wysterowaniem interfejsu audio użytkowanego przez podcastera, Samson przygotował HighRise. Najprościej mówiąc, jest to booster, czy też wzmacniacz, pozwalający w odpowiedni sposób zwiększyć poziom sygnału.
Mikrofon nagłowny Samson AirLine XD
AirLine XD to z kolei nagłowny mikrofon bezprzewodowy, skonstruowany z myślą o np. instruktorach fitnessu. Transmisja kierowana jest do odbiornika podłączanego do portu USB. Port ów może się znajdować w mobilnym zestawie nagłośnieniowym bądź interfejsie audio, jak MediaTrack, czyli kolejny, i ostatni zarazem, eksponat przedstawiony przez Samsona. Jest to w zasadzie interfejs i mikser w jednym. Oprócz wejść analogowych, XLR i RCA, wyposażony jest w port USB-C, poprzez który może komunikować się z komputerem, a za jego pośrednictwem z rozmówcami znajdującymi się poza podcastowym studiem.
Jednak najczęściej występującym scenariuszem będzie wg producenta sytuacja, gdy instruktor fitnessu albo wykładowca akademicki prowadzi zajęcia w trybie online (dla studentów na kwarantannie) i „face to face” (dla zdrowych słuchaczy) w tym samym czasie. Sygnał z mikrofonu AirLine XD, transmitowany do systemu PA w sali wykładowej, może jednocześnie - poprzez port USB-C - trafiać do komputera z aplikacją streamingową. Proste i skuteczne.