Heritage Audio MOTORCITY EQ - Korektor marzeń?

Heritage Audio MOTORCITY EQ - Korektor marzeń?

28 lipca 2022, 13:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Heritage Audio
Dystrybucja: AUDIOTECH

Pojawienie się takiego urządzenia, jak MOTORCITY EQ, w czasach gdy największe klasyki studyjne można mieć w swoim domowym studiu pod postacią wtyczek komputerowych, kosztujących ułamek ceny oryginału, a przy tym zdecydowanie mniej kłopotliwych, należy uznać za wydarzenie doniosłe. Tym bardziej, że istnieje wtyczka emulująca korektor, będący pierwowzorem dla MOTORCITY. Zatem dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie tego ekualizera dowiecie sie w poniższym materiale video, który przygotowaliśmy dla Was na targach NAMM. 

Sprawcą całego zamieszania jest hiszpańska firma Heritage Audio, która postanowiła zreinkarnować siedmiopasmowy korektor graficzny Motown EQ, przez wielu uważany za „święty Grall wśród korektorów”, a wykorzystywany przez realizatora nagrań Michaela Brauera – ośmiokrotnego laureata nagrody Grammy - w studiu nagrań Motown Hitsville. Zadanie nie było jednak takie proste, bo choć w Heritage Audio od dawna ostrzono sobie zęby na ten legendarny procesor, nie można było go nigdzie znaleźć. Gdy Motown EQ niespodziewanie pojawił się w zaprzyjaźnionej, nowojorskiej firmie Black Lion Audio, maszyna natychmiast ruszyła.

Heritage Audio prosto z NAMM z nowym MOTORCITY EQ 

 

Niestety, od początku nie było lekko. Po pierwsze, uruchomienie przedsięwzięcia zbiegło się z początkiem pandemii i światowym lockdownem. To spowodowało, że spece z Madrytu nie mogli udać się do NY osobiście. W związku z tym wszelkich pomiarów i analiz dokonać musieli koledzy z Black Lion Audio. Współpraca toczyła się więc na odległość.

 

[img:1]

[img:2]

 

Drugą przeszkodą był fakt, że podzespoły elektroniczne – rezystory, kondensatory, cewki, a nawet przełączniki i bakelitowe gałki potencjometrów - na których oparto oryginalny Motown EQ, od dawna nie są dostępne w handlu. Wymagało to wyprodukowania ich odpowiedników specjalnie na potrzeby tego projektu, wedle ścisłych wytycznych i z zachowaniem minimalnej tolerancji. Wygląda jednak na to, że wszystko się udało, albowiem MOTORCITY EQ w wersji produkcyjnej można było obejrzeć podczas wznowionych targów NAMM i jest już dostępny w ofercie handlowej Heritage Audio.

 

[img:3]

 

MOTORCITY EQ to w pełni analogowy, pasywny korektor graficzny, pozwalający na tłumienie/wzmacnianie pasm 50, 130, 320, 800 Hz oraz 2, 5 i 12,5 kHz skokowo o maksymalnie 8 dB w 1-decybelowych krokach. Oczywiście z pewnych względów MOTORCITY EQ nie jest 1:1 repliką Motown EQ. Wyposażono go w zamiennik transformatora wejściowego UTC zapewniający pełniejszą integrację z nowoczesnymi urządzeniami studyjnymi. Podobnie na wyjściu zamiast oryginalnego wzmacniacza liniowego Opamps Labs zastosowano produkt Carnhilla. Według producenta modyfikacje te w żaden sposób nie wpływają jednak na charakter brzmieniowy korektora. Zachowano także „wintydżowy” wygląd. MOTORCITY EQ wyceniony został na 1.999 dolarów/euro.

 

[img:4]
 
Korektory Procesory dźwięku

Gdzie kupić?

Heritage Audio Heritage Audio www.heritageaudio.net

Dystrybucja w Polsce:

AUDIOTECH

tel.: +48 (22) 648 29 35
tel.: +48 (22) 258 20 07
adres:
ul. Łagiewnicka 20 02-860 Warszawa

Sklepy muzyczne > Heritage Audio rozwiń listę sklepów

Przedsmak relacji z koncertu Dawida Podsiadło w Gdańsku. Nagłośnienie 360 stopni
Więcej wiadomości