Interfejs AMS Neve 88M - Brzmienie konsolety 88RS dla każdego

Interfejs AMS Neve 88M - Brzmienie konsolety 88RS dla każdego

7 września 2022, 11:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Rupert Nave
Dystrybucja: MBS Sp. z o.o.

Były takie czasy - naprawdę! - kiedy młodzi muzycy w naszym kraju (i pewnie nie tylko w naszym) obok zdjęć swoich dziewczyn wieszali nad łóżkiem fotografie wzmacniaczy Marshalla, gitar Gibsona czy też keyboardów Ensoniq, Korga i Yamahy, wycięte z magazynów muzycznych zza żelaznej kurtyny. Ci bardziej zorientowani na pracę studyjną z kolei dekorowali ściany w swoich pokojach zdjęciami konsolet. W sferze marzeń pozostawało siąść za „heblami” miksera SSL czy Neve - były to wszak brzmieniowe wzorce niedościgłe w naszej szerokości geograficznej.

Czasy jednak znacząco się zmieniły i dziś praktycznie każdy może uzyskać owo legendarne brzmienie – a przynajmniej jego bardzo bliską namiastkę - w swoim domowym studiu. W tym celu trzeba jednak dokonać odpowiedniego zakupu - może to być np. interfejs AMS Neve 88M.

 

[img:3]

AMS Neve 88M w skrócie:

  • dwa analogowe kanały wejściowe + 8 ADAT
  • komunikacja przez USB 3.0
  • w roli przetworników dwa preampy mikrofonowo-liniowo-instrumentalne sprzężone z transformatorami 88 Marinair
  • współpraca z mikrofonami dynamicznymi, jak i pojemnościowymi (dostarczane jest napięcie 48 V)
  • częstotliwości pracy interfejsu 20 Hz – 20 kHz, zniekształcenia nieliniowe o współczynniku 0,008%.
  • zakres dynamiki w trybie mikrofonowym wynosi 110 dB
  • wyjścia monitorowe TRS z trzema opcjami trybu odsłuchu
  • wyjście słuchawkowe z niezależną regulacją poziomu
  • więcej o interfejsach audio  w portalu INFOMUSIC.PL 

 

Cechy interfejsu AMS Neve 88M

Owszem, nie zastąpi on tej wymarzonej konsolety z plakatu – oferuje bowiem jedynie dwa analogowe kanały wejściowe. I choć nominalnie 88M jest interfejsem 10-kanałowym, komunikującym się z komputerem poprzez port USB 3.0, to pozostałych osiem spośród tychże dziesięciu to cyfrowe kanały ADAT. Inaczej mówiąc, w ich przypadku nie możemy liczyć na magię słynnych przedwzmacniaczy Neve. Ale skupmy się na tym, co najważniejsze…

Interfejs nie od parady nazywa się tak, a nie inaczej. Na jego pokładzie bowiem pracują dwa preampy mikrofonowo-liniowo-instrumentalne, sprzężone z transformatorami 88 Marinair, dokładnie takimi samymi, jak w cenionej konsolecie wielkoformatowej 88RS. W dużej mierze to właśnie tym transformatorom preampy Neve zawdzięczają swój unikalny, niepodrabialny charakter soniczny.

 

 

Oba przedwzmacniacze wyposażone są w obwody insertowe, z gniazdami umiejscowionymi na tylnej ścianie, pozwalające na włączenie zewnętrznych procesorów w tor sygnałowy. Co więcej, wysyłka insertowa jest zawsze aktywna, umożliwiając wyprowadzenie sygnału z interfejsu po preampie, ale przed konwerterem A/C. Obu analogowym wejściom mikrofonowym/liniowym/DI towarzyszą niezależnie działające potencjometry wzmocnienia. Preampy w 88M mogą współpracować zarówno z mikrofonami dynamicznymi, jak i pojemnościowymi, dostarczając im napięcie fantomowe 48 V.

 

[img:6]

 

Sygnalizacja poziomu sygnału na wejściach ma tu charakter raczej czysto orientacyjny – odpowiada za nią jedynie trójkolorowa dioda LED, osobna dla każdego z obu kanałów. Preampy przetwarzają częstotliwości w zakresie 20 Hz – 20 kHz, wprowadzając zniekształcenia nieliniowe o współczynniku 0,008%. Zakres dynamiki w trybie mikrofonowym wynosi 110 dB, zaś regulacja wzmocnienia mieści się w granicach od +21 do +68 dB. W trybie liniowym dynamika jest większa o 1 dB, a regulator Gain pracuje w zakresie -35 do +35 dB. W przypadku trybu DI z kolei dynamika sięga 100 dB, zaś wzmocnienie można regulować w zakresie od +13 do +60 dB.

 

[img:4]

 

Po przeciwnej stronie łańcucha sygnałowego znajdują się symetryczne wyjścia monitorowe TRS z trzema opcjami trybu odsłuchu. Regulacji głośności dokonuje się za pomocą dużego pokrętła w stylu konsolety 88R, z punktem spoczynkowym na wartości +12 dB. Maksymalny poziom sygnału na wyjściach monitorowych wynosi +18 dBu, zaś zakres dynamiki przekracza 113 dB. Oprócz wyjść monitorowych 88M wyposażony jest w wyjście słuchawkowe z niezależną regulacją poziomu, który przy obciążeniu wyjścia impedancją 150 omów może osiągać +10 dBu. Szum własny wzmacniacza słuchawkowego nie przekracza -96 dBA.

 

[img:5]

 

Powyższe specyfikacje podaliśmy tu głównie z dziennikarskiego obowiązku – może nie są z kosmosu i podobnymi mogą pochwalić się inne interfejsy dostępne na rynku. Jeśli jednak komuś zależy na uzyskaniu nie tylko wysokiej jakości rejestrowanego sygnału, ale i PRAWDZIWEGO, legendarnego brzmienia konsolet Neve w warunkach studia domowego, wybór nie może być bardziej oczywisty.

 

[img:7]
 
USB Interfejsy audio

Gdzie kupić?

Rupert Nave

Dystrybucja w Polsce:

MBS Sp. z o.o.

tel.: +48 (22) 853 1021
adres:
Al. Lotników 22 02-668 Warszawa

Sklepy muzyczne > Rupert Nave rozwiń listę sklepów

Studio

Waldorf Streichfett teraz jako… wtyczka!
Więcej wiadomości