Nektar WIDIFLEX - MIDI bez kabli? A czemu nie?

Nektar WIDIFLEX - MIDI bez kabli? A czemu nie?

21 września 2022, 09:00
Producent: Nektar Technology

Jednym z najbardziej kłopotliwych elementów wyposażenia muzyków, szczególnie tych występujących na estradzie, są wszelkiego rodzaju przewody. Co prawda, kable MIDI są stosunkowo najmniej uciążliwe, bo przynajmniej nie plączą się pod nogami, ale możliwość zastąpienia ich rozwiązaniem bezprzewodowym na pewno pozwala zwiększyć wygodę pracy i uporządkować jego miejsce. Takie to rozwiązanie proponuje firma Nektar, znana głównie z produkcji klawiatur sterujących.

 

[img:1]

 

Składa się ono z dwóch elementów – WIDIFLEX oraz WIDIFLEX USB. WIDIFLEX ma postać dwóch połączonych pięciopinowych wtyków DIN. Pozwala on na obsługę BLE (Bluetooth Low Energy) MIDI niemal każdemu urządzeniu MIDI. Większą z dwóch wtyczek należy umieścić w gnieździe MIDI Out. W jej obudowie znajdują się elementy odpowiedzialne za łączność bezprzewodową. Mniejszy wtyk z kolei winien być podłączony do wejścia. WIDIFLEX nie wymaga dostarczania zasilania z zewnątrz, ponieważ energia czerpana jest z wyjścia MIDI urządzenia, do którego został podłączony.

 

[img:2]

 

Drugi identyczny zestaw można podłączyć do oddzielnego instrumentu, a proces parowania obu urządzeń przebiegnie całkowicie automatycznie, uruchamiając dwukierunkową bezprzewodową transmisję danych MIDI. „Patent” umożliwia nawet nawiązanie bezpośredniego połączenia Bluetooth z komputerami Apple lub urządzeniami mobilnymi z systemem macOS bądź iOS.

Jeśli zaś chodzi o komputery z systemem Windows, według producenta najlepszym rozwiązaniem na zapewnienie obsługi BLE MIDI jest użycie klucza WIDIFLEX USB. Klucz ten zapewnia lepszą stabilność niż rozwiązania zintegrowane. Jest to urządzenie class-compliant, a zatem nie wymaga instalacji żadnych niestandardowych sterowników, współpracując z tymi, które są zainstalowane w systemach operacyjnych na obsługiwanych platformach.

 

[img:4]

 

Funkcja grupowania umożliwia utworzenie sieci bezprzewodowej dla maksymalnie pięciu aktywnych urządzeń WIDI (jedno główne i do czterech peryferyjnych WIDI na 16 kanałach). Dla platform mobilnych, iOS i Android, dostępna jest bezpłatna aplikacja WIDI, umożliwiająca tworzenie i przywoływanie konfiguracji, a także zarządzanie nimi. Producent ustalił cenę WIDIFLEX na 49.99 euro, zaś WIDIFLEX USB na 59.99.

 

[img:3]
 
Interfejsy audio

Studio

Q-SYS ogłasza kolejną ewolucję swojej platformy programowej
Więcej wiadomości