Jak wspomóc akustykę w obiektach koncertowych? Yamaha AFC na Soundedit‘22

Jak wspomóc akustykę w obiektach koncertowych? Yamaha AFC na Soundedit‘22

22 listopada 2022, 11:00
autor: Marek Korbecki

Bardzo trudno jest – o ile to w ogóle możliwe – zbudować taką salę koncertową, w której muzyka dowolnego rodzaju, czy to rockowa, filharmoniczna, czy też poezja śpiewana, albo choćby kabaret, brzmiałaby równie dobrze. Na brzmienie odbierane przez słuchaczy wpływa bowiem wiele, często niedających się pogodzić, czynników, takich jak wymiary i kształt pomieszczenia, rodzaj materiałów konstrukcyjnych, dekoracyjnych i inne. Czynniki te powodują powstawanie bądź tłumienie odbić, wzmacnianie bądź osłabianie konkretnych częstotliwości itd. 

Na szczęście na zjawiska te można – przynajmniej w pewnym zakresie – wpływać w sposób aktywny, korzystając z narzędzi do wspomagania akustyki, których świetnym przykładem jest system AFC (Active Field Control) japońskiej firmy Yamaha, z jego najnowszą, czwartą generacją, czyli AFC Enhance. Na czym polega jego działanie?

 

 

Do czego służy system wspomagania akustyki AFC?

Ogólnie rzecz biorąc, system wspomagania, czy też kształtowania akustyki, ingeruje w środowisko akustyczne, wykorzystując rozmieszczone w strategicznych punktach mikrofony i głośniki. Tego typu rozwiązania bazują zazwyczaj na jednej z dwóch metod – regeneratywnej bądź liniowej.

 

[img:3]

 

W pierwszym przypadku system pracuje w oparciu o swego rodzaju pętlę sprzężenia – sygnał zebrany przez mikrofony jest wzmacniany i dystrybuowany przez głośniki. Tym samym oryginalna charakterystyka pomieszczenia, które w takim scenariuszu z natury jest zbyt mocno wytłumione, zostaje w dużym stopniu zachowana, ale jego akustyka staje się bardziej żywa, a przekaz czytelniejszy.

 

[img:2]

 

Druga metoda polega na przetwarzaniu zebranego dźwięku przy użyciu technologii splotowej, co pozwala na stworzenie niemal dowolnej wirtualnej przestrzeni akustycznej. Inaczej mówiąc, wnętrze, które projektowano z myślą o np. kameralnych przedstawieniach teatralnych czy też próbach muzycznych, można naciśnięciem jednego przycisku przekształcić w salę koncertową. Daje to też duże możliwości kreatywne, gdyż pozwala zmieniać wirtualną akustykę, w zależności od tego, co dzieje się na scenie. To tak w bardzo dużym skrócie, albowiem technologia jest nazbyt złożona, by omawiać ją tu w szczegółach.

 

[img:1]

 

AFC Enhance jest rozwiązaniem hybrydowym, w którym wykorzystano obie wskazane wyżej metody. Okazja do zapoznania się z jego działaniem i efektami, jakie można z jego wykorzystaniem uzyskać – także w połączeniu z narzędziem AFC Image, które pozwala sterować rozmieszczeniem maksymalnie 128 obiektów dźwiękowych, czyli źródeł dźwięku, w trójwymiarowej przestrzeni, a więc realizować miksy dźwięku imersyjnego – nadarzyła się podczas tegorocznej edycji festiwalu Soundedit, tradycyjnie odbywającego się w łódzkim klubie muzycznym Wytwórnia, w ramach którego zorganizowano warsztaty pod nazwą Audioversity.

Wśród prowadzących i prelegentów znaleźli się Piotr Kozłowski (Pracownia Akustyczna Kozłowski), Maciej Błachnio (Yamaha Commercial Audio) oraz Gerrit Carstens (Yamaha Music Europe).

 

Fotorelacja z SoundEdit 2022:

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:14]

[img:15]

 

Zobacz także: Yamaha AFC na ISE 2022

 

więcej: pl.yamaha.com
Miksery

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

MBS Sp. z o.o.

tel.: +48 (22) 853 1021
adres:
Al. Lotników 22 02-668 Warszawa

KONTEL Sp. z o.o. Sp. k. (Dystrybutor)

adres:
Rakowiecka 30 02-528 Warszawa
Meyer Sound Bluehorn - Niebieska tuba, referencyjny dźwięk
Więcej wiadomości