Elgato Stream Deck+, czyli niezbędnik wideo podcasterów

Elgato Stream Deck+, czyli niezbędnik wideo podcasterów

27 grudnia 2022, 09:00
Producent: Elgato

Różnego typu interfejsy audio, dedykowane dla osób zajmujących się tworzeniem podcastów oraz innego rodzaju dźwiękowych przekazów strumieniowych, stają się coraz powszechniejsze i - trafiając do oferty kolejnych producentów - zaczynają tworzyć całkowicie odrębną grupę produktów.

 

 

Ale realizacja podcastów i audycji wideo realizowanych na żywo to trochę inna para kaloszy, wymagająca nieco innego rodzaju wyposażenia, o rozszerzonej funkcjonalności. Jedną z najnowszych konstrukcji tego typu urządzeń jest Stream Deck+, rozwojowa wersja Stream Deck, firmy Elgato. Pierwowzór zaprojektowano głównie z myślą o podcastach wideo, a w nowym modelu całą ideę nieco rozwinięto.

 

[img:3]

 

Oprócz zestawu podświetlanych przycisków funkcyjnych - a właściwie miniaturowych wyświetlaczy pełniących rolę przycisków, którym za pomocą bezpłatnej aplikacji Control Center można przypisywać różnorodne zadania, takie jak przełączanie kamer, gdy pracuje ich kilka, włączanie i wyłączanie oświetlenia w studiu, wyzwalanie sampli i jingli czy też przełączanie się pomiędzy odsłuchem monitorowym i słuchawkowym, by wyliczyć zaledwie kilka przykładów - użytkownik ma do swojej dyspozycji pasek dotykowy. Pozwala on nie tylko na przywoływanie kolejnych funkcji, ale i zmianę prekonfigurowanych przypisań działania przycisków.

 

[img:4]

 

Co więcej, szeregiem funkcji – np. regulacją intensywności oświetlenia studia czy głośnością odsłuchu - można sterować za pomocą czterech enkoderów. Dzięki temu Stream Deck+ jest jeszcze bardziej wszechstronnym narzędziem, niż jego protoplasta.

 

 

Powodem, dla którego kontrolery Stream Deck cieszą się dużą popularnością, jest łatwość, z jaką się je konfiguruje, i to niezależnie od przyjętego systemu pracy. Transmitowanie rozmaitych treści na żywo, a także produkcja podcastów wideo, szczególnie o dynamicznej formie, wymagają szybkiego dostępu do różnych funkcji, tym bardziej gdy twórcy nie stać na luksus wynajęcia własnego producenta. W takich właśnie sytuacjach, czyli w znaczącej większości przypadków, sprawność działania i wygoda obsługi setupu studyjnego ma niebagatelne znaczenie. I tu urządzenia Elgato sprawdzają się znakomicie.

 

[img:5]

 

Warto dodać, że Stream Deck+ można wykorzystać także w charakterze sterownika np. do regulacji kolorystycznej, współpracującego z programem do edycji wideo, Blackmagic Design DaVinci.

Cena Stream Deck+, jakiej należy się spodziewać, to około 230 euro.

 

Multimedia

Studio

SSL 360° Link - nowe, większe możliwości
Więcej wiadomości