Cuboid 3TX i 5TX - Nowość w ofercie Optimal Audio

Cuboid 3TX i 5TX - Nowość w ofercie Optimal Audio

24 lutego 2023, 11:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Optimal Audio
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

Optimal Audio to brytyjska, należąca do grupy Focusrite firma, której produkty, czyli instalacyjne głośniki, wzmacniacze i kontrolery strefowe znaleźć można w ofercie Polsoundu. Podczas tegorocznych targów ISE przedstawiła nowe modele naściennych zestawów głośnikowych Cuboid 3TX i 5TX.

Oba są pasywnymi zestawami dwudrożnymi. Jak nietrudno zgadnąć, model 3 wyposażony jest w woofer z membraną o średnicy 3.5 cala, zaś w przypadku w „piątki” ma ona średnicę 5.25 cala. Membrana wykonana jest z powlekanego papieru, zaś układ magnetyczny bazuje na magnesie ferrytowym.

 

 

Za przetwarzanie górnej części pasma odpowiadają drivery sprzężone z płytkimi falowodami, poprawiającymi zwartość propagacji, wynoszącej 130 x 120 stopni. Membrana drivera w 3-ce powstała z tworzywa PEI i ma średnicę pół cala. Jedwabna, kopułkowa w 5-ce jest od niej o połowę większa.

 

[img:4]

 

Oczywiście przy takich rozmiarach wooferów nie można oczekiwać głębokiego basu. Pasmo przetwarzane przez zestaw Cuboid 3 zaczyna się od dołu na poziomie 125 Hz, zaś u większego brata sięga ono o 28 Hz niżej. Górna granica możliwości obu modeli plasuje się na poziomie 20 kHz. Punkt podziału pasma wypada zaś, odpowiednio dla modelu 3 i 5, na 3 i 2.5 kHz.

 

[img:1]

 

Literki TX w oznaczeniach obu modeli oznaczają, że opisywane zestawy uzbrojone zostały we wbudowane transformatory, dzięki którym Cuboidy mogą pracować nie tylko w instalacjach niskoimpedancyjnych – nominalna impedancja wynosi w obu przypadkach 8 omów – ale i 70- bądź 100-woltowych. Oznacza to, że można je wykorzystać przy budowie systemów rozproszonych.

 

[img:5]

 

W trybie niskoomowym przetwarzana moc to 30 W RMS w przypadku 3TX oraz 50 W RMS, jeśli chodzi o model 5TX. Transformatory pozwalają skonfigurować głośniki do pracy z mocą od 2.5 do 15 W, w zależności od napięcia instalacji.

 

[img:3] 

 

Nabywca Cuboidów otrzymuje w zestawie wraz z nimi dedykowane uchwyty, za pośrednictwem których da się głośniki przytwierdzić do ściany bądź sufitu. Opcjonalnym wyposażeniem jest natomiast dedykowana osłona panelu przyłączeniowego, dzięki którym zestawy mogą pracować w warunkach wymagających ochrony na poziomie IP54, a więc również poza pomieszczeniami.

Zestawy dostępne są w dowolnym kolorze obudowy – wykonanej z tworzywa ABS – o ile tylko jest to kolor biały lub czarny.

 

[img:6]
 
Kolumny i głośniki instalacyjne Nagłośnienie instalacyjne

Gdzie kupić?

Optimal Audio Optimal Audio

Dystrybucja w Polsce:

Macula.Systems - Nowoczesne podejście do follow spotów
Więcej wiadomości