Frankfurckie atrakcje, czyli targi Prolight+Sound 2023

Frankfurckie atrakcje, czyli targi Prolight+Sound 2023

12 kwietnia 2023, 12:00
Dystrybucja: Musikmesse Frankfurt

Wielkimi krokami zbliżają się dwie największe i najważniejsze imprezy targowe w branży muzycznej, choć nie tylko - NAMM 2023 w kalifornijskim Anaheim i Prolight+Sound we Frankfurcie nad Menem - które odbędą się w odstępie niespełna dwóch tygodni.

Ich organizatorzy nie ograniczają się, rzecz jasna, do wynajęcia hal i wyznaczenia miejsc pod stoiska poszczególnych wystawców. Obu imprezom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń branżowych, które stanowić będą możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności. Tu odniesiemy się do tej drugiej, bliższej nam geograficznie. PL+S 2023 odbędzie się w dniach 25-28 kwietnia.

 

[img:1]

 

Pro Audio College to czterodniowy, rozbudowany program edukacyjny. Koncentrował się będzie na aktualnych trendach w technice nagłośnieniowej i innowacjach związanych z domowymi produkcjami studyjnymi. Obejmie także pakiet modułów szkoleniowych, realizowanych według programu SQQ7. Jest to program opracowany przez VDT i Interessengemeinschaft Veranstaltungswirtschaft, a zaprezentowany został podczas Prolight + Sound 2022. Dotyczy on m.in. takich zagadnień jak kształcenie słuchu, fizyczne podstawy akustyki, źródła sygnału i jego przetwarzanie, technologie sieciowe i systemy interkomowe.

Blok poświęcony nagłośnieniu dotyczyć będzie rozmaitych zagadnień - jak zapewnić dobre brzmienie w wymagającym pomieszczeniu? Na co osoba stawiająca pierwsze kroki powinna zwrócić szczególną uwagę? Jakie są najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie?

 

[img:4]

 

Kolejny moduł dotyczyć będzie produkcji w warunkach studia domowego i projektowego. Zainteresowani znajdą tu odpowiedzi na szereg ważnych pytań, przed którymi stoi każdy realizator podczas produkcji.

I wreszcie, poruszone zostaną zagadnienia dotyczące planowania kariery. Uczestnicy otrzymają pisemne potwierdzenie zdobytej wiedzy. Wykłady będą prowadzone po części w języku niemieckim i angielskim.

Z kolei w ramach Performance + Production Hub coś dla siebie znajdą żądni wiedzy z zakresu remiksowania i zapętlania na żywo, kontroleryzmu (tak, istnieje takie sformułowanie!), produkcji muzycznej, syntablizmu i tworzenia beatów. Wraz z Raycademy, jedną z najbardziej renomowanych szkół DJ-skich w Europie, ekskluzywne sesje treningowe poprowadzi DJ Ray-D.

 

[img:3]

 

Certyfikowani instruktorzy Abletona pokażą, jakie efekty można uzyskać dzięki połączeniu narzędzi programowych z kontrolerami MIDI i sekwencerami, a także jak łączyć produkcję muzyczną z występami na żywo. Nie zabraknie też specjalistycznych szkoleń z zakresu np. nagrań terenowych.

Na Prolight + Sound powraca też Silent Stage, czyli cicha scena. Prezentacje będą odbywały się w 30-minutowych slotach, trzy razy dziennie. Ideą „Silent Stage” jest zminimalizowanie hałasu na scenie. Efekt ten uzyskuje się za pomocą różnego typu rozwiązań, takich jak symulatory wzmacniaczy, klatki perkusyjne czy platformy rezonansowe, przetwarzające bas w sposób, jaki nie jest możliwy w przypadku słuchawek. Koncepcja zakłada też wyeliminowanie monitorów. Artyści słyszą się wyłącznie przez słuchawki douszne. Swoje zintegrowane systemy zaprezentują różni producenci, w tym InEar i Mipro.

 

[img:5]

 

Bardzo ciekawie zapowiada się specjalny pokaz „Vintage Concert Audio Show”, podczas którego zaprezentowanych zostanie ponad 200 rozmaitych urządzeń związanych z realizacją koncertów, a wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich 50 lat. Będzie można na własne oczy i uszy przekonać się, na czym pracowano zanim pojawiły się systemy liniowe i cyfrowe konsolety. Dostępne będą eksponaty z całej Europy, od pierwszych systemów WEM, Vox i Marshall, po Martin Modular, Meyer MSL3, Clairbrothers S4 i pierwszy system liniowy L'Acoustics.

Jeszcze jedna atrakcja, o jakiej warto wspomnieć, to system dźwięku imersyjnego, zainstalowany przez Meyer Sound w Sonic Lounge, dedykowanej sali demonstracyjnej. W specjalnym Tech Barze zaprezentowana zostanie z kolei nowa platforma programowa Nebra, do zintegrowanego zarządzania systemami audio.

 

[img:2]

 

Jak wiadomo, nie samą pracą człowiek żyje. Organizatorzy zapraszają wszystkich zwiedzających i wystawców na event „Get-together @ Prolight + Sound” w Live Sound Arena, gdzie będzie można posłuchać muzyki na żywo i skosztować drinków. Spotkanie odbędzie się pierwszego wieczoru targów, a rozpocznie o godzinie 18:00. Udział jest bezpłatny.

Jak widać, warto się do Frankfurtu wybrać, nawet nie będąc handlowcem czy przedstawicielem stacji radiowej bądź agencji eventowej. Z pewnością każdy, kto choć trochę związany jest z szeroko pojętą branżą estradową, znajdzie coś dla siebie.

 

Pro Audio

Rusza promocja bębnów na 30-lecie marki SOKOOL
Więcej wiadomości