Yamaha DM3 - Kompaktowy mikser cyfrowy

Yamaha DM3 - Kompaktowy mikser cyfrowy

8 kwietnia 2023, 00:00

W 1987 roku Yamaha zaprezentowała DMP7, pierwszy w historii mikser cyfrowy, zapoczątkowując nową erę konsolet, które szczyciły się znacznie większą funkcjonalnością niż ich analogowe odpowiedniki, przy istotnie mniejszych rozmiarach i wadze.

Od tego czasu Yamaha sukcesywnie rozwijała swoje portfolio cyfrowych konsolet audio, których ukoronowaniem jest obecnie flagowa seria RIVAGE - mikserów do zadań specjalnych dla dużych i bardzo dużych widowisk. Nie zapomniała jednak o tych, którzy potrzebują miksera do zastosowań domowych lub obsługi mniejszych wydarzeń. I właśnie dla nich stworzyła DM3 - bardzo kompaktowy, 22-kanałowy mikser cyfrowy, który być może ustanowi nowy standard wydajności kompaktowych mikserów, oferując wszechstronne możliwości i ekstremalną przenośność, co czyni go nieocenionym narzędziem dla szerokiej gamy aplikacji i zastosowań.

 

 

Seria DM3 obejmuje dwa modele, DM3 Standard i DM3 — pierwszą kompaktową konsoletę w pełni kompatybilną z technologią Dante, umożliwiającą szybszą i łatwiejszą konfigurację z wieloma urządzeniami. Obie konsolety są wyposażone w wielojęzyczny interfejs użytkownika, który można skonfigurować tak, aby obsługa była prosta i bezproblemowa dla użytkowników o różnym pochodzeniu i poziomach umiejętności.

 

Zastosowanie

DM3 doskonale sprawdzi się zarówno podczas nagłaśniania występów na żywo, w domowym studiu, jak i w obsłudze przesyłania strumieniowego dźwięku. Dzięki swoim rozmiarom i wadze jednego dnia możesz użyć go jako głównego miksera podczas małego występu, a następnego jako dodatkowego miksera do transmisji na żywo — możliwości są nieograniczone.

 

[img:1]

 

Funkcje i możliwości

Idealnym punktem wyjścia dla każdego przedsięwzięcia związanego z inżynierią dźwięku jest przejrzysty, niepodbarwiony dźwięk. Wszystkie miksery Yamaha są zbudowane w oparciu o tę filozofię, której celem jest umożliwienie realizatorom dokładnego uchwycenia dźwięku na scenie, bez podbarwień, a następnie dodania kreatywnych poprawek zgodnie z wymaganiami. Najbardziej kompaktowy mikser Yamahy kompatybilny z Dante, DM3, zapewnia wysokiej jakości dźwięk 96 kHz przy użyciu 16 analogowych wejść i ośmiu wyjść z niskim opóźnieniem i doskonale współpracuje z Tio1608-D I/O Rack, zapewniając prostszą i szybszą konfigurację systemu.

 

[img:2]Transport, rozładunek i ustawienie systemu nagłośnienia w obiekcie może być jednym z najbardziej pracochłonnych zadań, jakie podejmuje inżynier dźwięku. Inaczej jest w przypadku serii DM3, która wymaga mniej miejsca i czasu na podłączenie i konfigurację dzięki elastycznemu patchowaniu wraz z ustawieniami Quick Pro, oprogramowaniem Editor i StageMix oraz kompatybilnością z Dante (tylko model DM3), co znacznie minimalizuje czas instalacji i konfiguracji systemu. Łącząc to wszystko z 6 wyjściami mix + 2 matrix + 2 procesorami efektów, seria DM3 to potężne, kompaktowe, solidne konsolety, które możesz zabrać ze sobą wszędzie. Seria DM3 jest wyposażona w dwa wysokiej jakości procesory multiefektów z osiemnastoma typami wysokiej jakości efektów, w tym REV HD i REV R3 — pierwsze tego typu w mikserach Yamaha — oferując realizatorom swobodę tworzenia dźwięku, który dokładnie odzwierciedla ich własną dźwiękową wrażliwość.

 

[img:4]

 

Presety

Zespół badawczo-rozwojowy Yamaha współpracował z inżynierami uznanych producentów, takimi jak Audio-Technica, FitEar, Sennheiser, Shure, Ultimate Ears i Westone Laboratories, aby opracować wybór zoptymalizowanych ustawień QuickPro Presets dla szerokiej gamy mikrofonów i urządzeń wyjściowych. Dzięki tym praktycznym ustawieniom nawet początkujący realizator może zbliżyć się do idealnego dźwięku, podczas gdy doświadczeni użytkownicy docenią znaczną oszczędność czasu, jaką oferują. Ponad 200 presetów dla kanałów wejściowych obejmuje wszystko, od wokali po zestawy perkusyjne, wszystkie precyzyjnie dostrojone przy użyciu szerokiej gamy rzeczywistych mikrofonów i instrumentów. Dla kanałów wyjściowych przygotowano presety dla różnych systemów głośnikowych i monitorów dousznych, takich jak Ultimate Ears, z kilkoma wariantami, aby dopasować je do różnych środowisk i wielkości pomieszczeń. Wszystkie z nich mogą być używane bez zmian, gdy brakuje czasu, ale są również doskonałym punktem wyjścia do ręcznego dostrajania. Ustawienia utworzone z presetów lub od podstaw można również zapisać jako dodatkowe presety użytkownika.

 

[img:7]

 

Streaming

Transmisje na żywo niosą ze sobą wyjątkowe wymagania techniczne, które często stanowią wyzwanie bez dodatkowego sprzętu zewnętrznego i wymaganej przestrzeni. Seria DM3 jest wyposażona w złącze USB, które umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie transmisji na żywo, w połączeniu ze skondensowanym zestawem funkcji, takich jak matryce, elastyczne patchowanie i fabryczne presety, których celem jest zapewnienie bezproblemowego przesyłania strumieniowego na żywo. Dzięki obecności matryc wyjściowych seria DM3 idealnie nadaje się do realizacji live jednocześnie dźwięku lokalnego, dla uczestników biorących udział w wydarzeniu osobiście, jak i miksu transmitowanego do Internetu dla słuchaczy zdalnych.

 

[img:5]

 

Rejestracja i posprodukcja

Seria DM3, niezwykle przenośne, w pełni wyposażone narzędzie do produkcji muzycznej, obejmuje wszystkie podstawowe potrzeby związane z nagrywaniem na żywo i edycją w domu. Funkcja DAW Remote umożliwia korzystanie z szeregu urządzeń do sterowania miksem i nagrywaniem z dowolnego miejsca w sali koncertowej lub środowisku nagraniowym, a następnie zabieranie wyników do domu w celu dalszej edycji. Operacje DAW, takie jak regulacja głośności, odtwarzanie i zatrzymywanie, można wykonywać za pomocą suwaków i przycisków konsolety jako fizycznych kontrolerów zapewniających płynną pracę. DM3 obsługuje różne pakiety oprogramowania DAW i jest dostarczany z Cubase AI — uproszczoną, ale potężną platformą oprogramowania do produkcji muzyki. Przełączenie do trybu zdalnego DAW to prosta, jednoetapowa operacja, którą można wykonać, naciskając jednocześnie KLAWISZE DEFINIOWANE PRZEZ UŻYTKOWNIKA 1 i 2.

 

[img:6]

 

Oba modele DM3 obsługują nagrywanie wielościeżkowe przez USB na komputerze, podczas gdy proste nagrywanie 2-ścieżkowe jest możliwe przy użyciu pamięci USB i złącza USB z przodu obu konsol. DM3 wyposażona w Dante dodaje również możliwość nagrywania wielościeżkowego za pomocą wirtualnej karty dźwiękowej Dante. Mówiąc prościej, seria DM3 oferuje szereg opcji nagrywania, które zapewniają użytkownikom elastyczność w spełnianiu wymagań różnych środowisk i aplikacji. Nagrane wykonania mogą być przechowywane bezpośrednio na pendrivie USB, na komputerze podłączonym przez USB lub na oddzielnym urządzeniu kompatybilnym z Dante (tylko DM3) i edytowane za pomocą dołączonego oprogramowania Cubase AI lub pakietu DAW do wyboru.

  

Aplikacje

Szeroka gama aplikacji pomaga użytkownikom reagować zgodnie z wymaganiami sytuacji, w tym DM3 Editor do przygotowania miksera offline, jeszcze przed występem, DM3 StageMix do zdalnego sterowania serią DM3 oraz MonitorMix, który pozwala każdemu wykonawcy dostosować własny monitor.

 

[img:8]

Seria DM3 jest dostarczana w pakiecie z VST Rack Elements do pobrania, pakietem oprogramowania hostującego wtyczki firmy Yamaha. VST Rack Elements umożliwia integrację wtyczek efektów z serią DM3 lub innym mikserem (seria DM3 obsługuje tylko wtyczki efektów Send/Return).

 

Zwykliśmy oceniać produkty po “okładce”. Seria DM3 ma doskonałą konstrukcję mechaniczną z materiałów wysokiej jakości, ale patrząc na ekran, widzimy konsoletę TF. Nie dajmy się zwieść. DM3 ma w sobie sporo z konsolet CL/QL, a kilka funkcji nawet lepszych. Przykładowo, próbkowanie do 96 kHz, recorder USB obsługuje pliki MP3 oraz WAV, sekcja Dante pozwala na patchowanie wejść i wyjść sieciowych oraz zapisywanie presetów, apka MonitorMix dla muzyków, pozwala na edycję 8-punktowego EQ parametrycznego, dołączona licencja na VST Rack Elements dodaje m.in. Steinberg Maximizer – brick-wall limiter masteringowy, pozwalający uzyskać właściwą głośność streamingu. Procesory pogłosowe mają zaawansowane algorytmy HD oraz R3, znane z wolnostojących, klasycznych profesjonalnych rewerberatorów Yamahy. Jeśli używamy punkt dostępowy Wi-Fi, z którym nasze wskaźniki poziomu nie działają, w DM3 można przełączyć ich transmisję na unicast. Oprogramowanie ProVisionaire integruje sterowanie ze wszystkimi urządzeniami instalacyjnymi Yamaha, a protokół OSC z resztą świata. Seria DM3 to małe mikserki 16+6 kanałowe. Łał.

Maciej Błachnio - Yamaha Music Europe

 

więcej: pl.yamaha.com
Cyfrowe Miksery

Gdzie kupić?

Yamaha Commercial Audio Yamaha Commercial Audio pl.yamaha.com

Dystrybucja w Polsce:

TOMMEX

tel.: +48 (22) 853 58 02
adres:
ul. Arkadowa 29 02-776 Warszawa

KONTEL Sp. z o.o. Sp. k. (Dystrybutor)

adres:
Rakowiecka 30 02-528 Warszawa

Pro Audio

Test interfejsu audio Shure MVX2U
Więcej wiadomości