Cameo czuwa - Oprawy ZENIT W300s oświetliły Goetheanum

Cameo czuwa - Oprawy ZENIT W300s oświetliły Goetheanum

13 kwietnia 2023, 10:00
Producent: Cameo
Dystrybucja: ADAM HALL Group GmbH

W Sylwestra 1922/23 roku niebo nad Dornach w Szwajcarii rozbłysło. Powodem nie były jednak fajerwerki, ale płonący budynek Goetheanum - siedziba Towarzystwa Antropozoficznego. Dokładnie 100 lat później - w Sylwestra 2022/23 - operatorzy zorganizowali w nowym budynku Goetheanum czuwanie upamiętniające noc pożaru. Oprócz wykładów, wystaw i koncertu noworocznego, 50 lamp Cameo ZENIT W300s skąpało masywny betonowy budynek z jego organiczną architekturą w ciepłym białym świetle.

Goetheanum - nazwane na cześć Johanna Wolfganga von Goethego - to budynek niezwykły pod każdym względem. Przypominający z zewnątrz monumentalny bunkier, wewnątrz masywne mury mieszczą zarówno Powszechne Towarzystwo Antropozoficzne, Szkołę Nauk Duchowych, jak i teatr festiwalowy, w tym teatr na około 1000 miejsc.

 

[img:1]

 

Do instalacji świetlnej Goetheanum wynajęło reflektory zewnętrzne LED o stopniu ochrony IP65 od niemieckiego dostawcy kompleksowych usług SimCo z Efringen-Kirchen. Wybór reflektorów Cameo był niemal oczywisty dla Ilmarin Fradley, projektantki oświetlenia w Goetheanum. Już w 2020 roku Goetheanum zainwestowało w ruchome głowy profilowe Cameo OPUS SP5 FC na potrzeby produkcji Fausta.

 

[img:2]

 

Fradley i jej zespół umieścili ZENIT W300s na ziemi przed ścianami fundamentowymi Goetheanum i precyzyjnie skierowali na budynek światło washlightów RGBW o natężeniu do 10 000 lm dzięki ramkom filtrów SnapMag.

 

[img:4]
 

"Kolory są sercem i duszą teatru", Klaus Suppan - który wraz z Ilmarin Fradley jest odpowiedzialny za oświetlenie w Goetheanum - wyjaśnił tymi słowami wzajemne oddziaływanie architektury, scenografii i oświetlenia przy okazji przedstawienia Fausta. To zasada przewodnia, która wydaje się tym bardziej znacząca w ostatnim dniu 2022 roku - i która sprawia, że morze płomieni z nocy ognia sprzed 100 lat świeci nowym, pojednawczym światłem.

 

[img:3]
 
Reflektory

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

Oświetlenie

Cameo oświetliło koncert koronacyjny króla Karola III
Więcej wiadomości