L-Acoustics L2: Nagłośnienie koncertowe zdefiniowane na nowo

L-Acoustics L2: Nagłośnienie koncertowe zdefiniowane na nowo

10 maja 2023, 11:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: L-Acoustics
Dystrybucja: Audio Plus Sp. z o.o.

[img:9:R]Niedawno pisaliśmy o premierze nowego gracza, a może nawet "game changera", na rynku profesjonalnych systemów nagłośnieniowych, systemu L2 firmy L-Acoustics. Tymczasem już "chwilę" później każdy, kto odwiedził tegoroczne targi Prolight+Sound we Frankfurcie na własne oczy mógł zobaczyć ten system i zawrzeć z nim bliższą znajomość. Przypomnijmy, L Series to zupełnie nowe podejście do projektowania systemów nagłośnieniowych, wynikające z wielu lat obserwacji i badań, przez specjalistów z L-Acoustics, ukształtowania powierzchni nagłaśnianych sal i innych przestrzeni oraz używanych do tego konfiguracji systemów nagłośnieniowych.

Doprowadziło to do wniosku, że stały element z predefiniowanymi progresywnymi kątami zapewni w przeważającej większości przypadków odpowiednie pokrycie dźwiękiem, przy jednoczesnym wzroście wydajności i trwałości systemu oraz jakości dźwięku, a także zmniejszeniu kosztów transportu i logistyki.

 

Video relacja ze stoiska L-Acoustics na Prolight & Sound 2023

 

Elementy systemu L2

Seria L składa się z dwóch modułów - L2 i L2D - wyposażonych w te same komponenty, ale o innym ukształtowaniu, a co za tym idzie dyspersji dźwięku. Oba moduły mają na pokładzie osiem 10-calowych głośników niskotonowych i osiem 3-calowych driverów wysokotonowych, plus cztery przetworniki 12-calowe umieszczone z boku, ale o wylotach do tyłu i do przodu. Te ostatnie odpowiadają za możliwość pracy w trybie kardio lub superkardio. Dzięki systemowi Panflex możemy zmieniać dyspersję modułów - 70° lub 110° symetrycznie lub 90° asymetrycznie po obu stronach w L2 (cztery moduły Panflex) oraz dwa moduły Panflex na górnych elementach i dwa stałe L-Fins zmieniające sukcesywnie dyspersję od 110° do 140° na dolnych elementach w L2D.

 

[img:1]

[img:4]

[img:3]

 

Montaż

Istotnym elementem w przypadku L Series jest prostota montażu - jedyne piny pojawiają się przy podpinaniu/odpinaniu wózka transportowego, natomiast łączenie modułów odbywa się bezpinowo, za pomocą chowanych złączy metalowych. Odpada oczywiście cała procedura ustawiania kątów, co również znacząco przyspiesza pracę i wymaga mniejszych zasobów ludzkich.

 

[img:5]

[img:6]

 

Zasilanie

Do zasilania serii L producent zaprojektował i zbudował nowy 16-kanałowy wzmacniacz LA7.16 - z szesnastoma niezależnie procesorowany i zasilanymi kanałami - który obsługuje cały moduł L2 lub L2D, i to za pomocą tylko jednego kabla o grubości niewiele większej niż standardowy "bat" do systemu K2 (pomimo tego, że zawiera nie osiem, a szesnaście par przewodów). Wzmacniacz przyjmuje zarówno sygnały analogowe, jak i cyfrowe AES/EBU oraz AVB.

 

[img:7]

[img:8]


Teraz pozostaje już tylko czekać (z niecierpliwością) kiedy system pojawi się w Polsce, żeby można go było nie tylko zobaczyć, ale i posłuchać.

 

Wzmacniacze, końcówki mocy Systemy liniowe Subwoofery pasywne Pełnopasmowe pasywne

Gdzie kupić?

L-Acoustics L-Acoustics www.l-acoustics.com

Dystrybucja w Polsce:

ROXX - Oświetlenie ledowe z Kolonii
Więcej wiadomości