Capture - Program do projektowania i wizualizacji sceny

Capture - Program do projektowania i wizualizacji sceny

17 maja 2023, 08:20
autor: Marek Korbecki
Producent: Capture
Dystrybucja: Mediam Sp. z o.o.

Zaprojektowanie wizualnej strony koncertu, festiwalu, czy innego rodzaju imprezy scenicznej może wydawać się stosunkowo prostym zadaniem. I jeśli jest to wydarzenie niskiej rangi, o skromnym budżecie, to istotnie tak może być. Ale, jeżeli chodzi o takie „sztuki”, gdzie wszystko musi być „na bogato” – a w obecnych czasach pojęcie to wciąż przybiera na wadze - stopień trudności znacząco rośnie, i o ile projektant nie ma wybitnie rozwiniętej wyobraźni, bez odpowiednich narzędzi wizualizacyjnych może sobie nie poradzić. Bez ryzyka popełnienia błędu można nawet stwierdzić, że nie poradzi sobie na pewno. Jednym z narzędzi, jakimi w takiej sytuacji warto się podeprzeć, jest oprogramowanie Capture szwedzkiej firmy Capture Visualisation.

 

 

Program ten każdy zainteresowany tematem może swobodnie przetestować, pobierając wersję Student. Jest ona w zasadzie w pełni funkcjonalna, aczkolwiek cechuje ją kilka ograniczeń względem wersji Solo, na której bazuje. Generalnie jednak, jeśli ktoś pokusi się o zakup pełnej wersji produkcyjnej, uzyska dostęp do bogatej biblioteki m.in. modeli 3D i rozmaitych materiałów oraz tekstur.

 

[img:1]

[img:2]

 

Capture generuje wyniki w trzech kategoriach – projekt instalacji, z uwzględnieniem wszelkich niuansów konstrukcyjnych i urządzeń, dokumentacja projektu (schematy z rozmieszczeniem punktów mocowania poszczególnych elementów scenografii czy oświetlenia, wyliczeniami i raportami dotyczącymi obciążenia itd.), tworzona na podstawie tegoż projektu, oraz finalna wizualizacja, której wygenerowaniem zajmuje się własny silnik renderujący.

 

[img:3]

 

Na etapie projektowania użytkownik może korzystać z obiektów 3D w różnych formatach – m.in. DWG, Cinema 4D, SketchUp czy gITF. Już w tym stadium pracy silnik renderingu daje wyobrażenie o wyglądzie projektowanej sceny, precyzyjnie odwzorowując kształty elementów scenografii i ich oświetlenie. Oznacza to, że projektant nie musi pracować „na wyczucie”, jakkolwiek nie jest to jeszcze pełna wizualizacja. Ta stanowi bardzo realistyczne odwzorowanie tego, co widzowie ujrzą na scenie. Co ciekawe, Capture potrafi nawet zasymulować działanie fontanny ze sterowaniem strumieniami wody!

 

[img:4]

 

Program dostępny jest w wersjach dla komputerów z systemem Windows i macOS, jak również na platformy mobilne Apple – iPhone i iPad, a przedstawicielem Capture Visualisation w Polsce jest firma MEDIAM.

 

Gdzie kupić?

Capture Capture www.capture.se

Dystrybucja w Polsce:

Mediam Sp. z o.o.

tel.: +48 12 269 29 74
Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00

adres:
ul. Królowej Jadwigi 104 30-209 Kraków
Mediam Sp. z o.o.
Przedsmak relacji z koncertu Dawida Podsiadło w Gdańsku. Nagłośnienie 360 stopni
Więcej wiadomości