BOSS Gigcaster 5 i Gigcaster 8 - Miksery od szefa

BOSS Gigcaster 5 i Gigcaster 8 - Miksery od szefa

23 maja 2023, 10:00
Producent: Boss

Firma BOSS, którą kojarzymy przede wszystkim jako producenta efektów gitarowych, wprowadza na rynek dwa modele mikserów do strumieniowego przesyłania dźwięku, Gigcaster 5 i Gigcaster 8, skonstruowanych z myślą o muzykach tworzących treści audio-wideo i transmitujących je online.

Oba Gigcastery wyposażone są w pokładowy interfejs audio USB, gotowy do współpracy z oprogramowaniem DAW lub softwarem dedykowanym do transmisji strumieniowych. Co więcej, oferują bezpośrednią integrację z popularnymi platformami streamingowymi, takimi jak YouTube, Facebook Live i Twitch.

 

 

Sygnały można wprowadzać przy użyciu gniazd combo – czterech w modelu 8, dwóch w wersji 5 - z zasilaniem fantomowym dla mikrofonów pojemnościowych, zaś zakres wzmocnienia przedwzmacniaczy sięga niebagatelnych 70 decybeli. Znajdują się one na tylnym panelu, obok wyjść liniowych TRS.

 

[img:5]

 

Na przednim panelu zaś umieszczono dedykowane wejścia instrumentalne i liniowe stereo - pierwsze z nich ma postać ćwierćcalowego gniazda TS, a drugie 3,5 mm mini-jack. Jako że – jak już zauważyliśmy – Boss słynie z produkcji efektów, nie dziwi, że oba urządzenia pozwalają na wszechstronne rzeźbienie brzmienia, do czego służą algorytmy kompresji, korekcji, delaya i pogłosu, a nawet dedykowane dla gitar i basu, zaczerpnięte wprost z firmowego flagowca, GT-1000. Wewnętrzne przetwarzanie dokonywane jest w 32-bitowym trybie zmiennoprzecinkowym, zaś częstotliwość próbkowania wynosi 48 kHz przy rozdzielczości 24-bitowej.

 

[img:4]

 

Obecność interfejsu audio USB na pokładzie oznacza, że Gigcastów można użyć – w połączeniu z oprogramowaniem DAW – jako bazy dla niewielkiego projektowego studia nagrań. W przypadku modelu 8 mamy do dyspozycji interfejs z łącznie 20 wejściami i 14 wyjściami. Sygnały mogą być rejestrowane na karcie microSD. Interfejs w Gigcasterze 5 ma o 4 wejścia i 2 wyjścia mniej. Oba modele wyposażone są ponadto w dwukanałowy interfejs Bluetooth, zaś 9-ka dodatkowo we wbudowany mikrofon.

 

[img:8]

 

Różnic jest oczywiście więcej, niektóre widoczne na pierwszy rzut oka. 8-ka oferuje dziewięć tłumików, każdy z towarzyszącym mu przyciskiem wyciszania i Cue. Oprócz tego osiem padów, które mogą nam posłużyć zarówno do wyzwalania przypisanych im dźwięków (np. jingli), jak i sterowania efektami. Podobnych padów nie znajdziemy w mniejszym modelu (na szczęście istnieje możliwość skorzystania z padów wirtualnych, wyświetlanych na dotykowym ekranie), a tłumików jest o trzy mniej. Cóż jeszcze… Gigcaster 8 uzbrojono w cztery wyjścia słuchawkowe, 5-tkę w dwa, z niezależną regulacją głośności.

 

[img:3]

 

I co do wspomnianego ekranu dotykowego, to takowy - kolorowy, o rozdzielczości 480 x 272 piksele - znajduje się w obu modelach. Prezentuje on szereg informacji o pracy urządzenia, a także pozwala nią wygodnie sterować.

Ceny kształtują się następująco: Gigcaster 8 – 699 dolarów, Gigcaster 5 – 479. Oba urządzenia powinny być już dostępne u dystrybutorów.

 

[img:2]
 
więcej: www.boss.info
Cyfrowe Miksery

Pro Audio

HK Audio FINEO - seria "skrojona" pod instalacje
Więcej wiadomości