Neve 1073OPX – ADAT-em też się dogada!

Neve 1073OPX – ADAT-em też się dogada!

23 maja 2023, 00:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Rupert Neve

Przedwzmacniacze marki Neve od lat stanowią synonim brzmienia najwyższych lotów. Nic więc dziwnego, że żaden szanujący się producent ani realizator nie spojrzy na nie krzywym okiem. A co dopiero na osiem zdalnie sterowanych przedwzmacniaczy w jednym opakowaniu!

 

 

1073OPX jest takim właśnie urządzeniem, mieszczącym się w obudowie rack o wysokości 2U. Co prawda jest ono dostępne w sprzedaży już od jakiego czasu, ale teraz doczekało się istotnego rozszerzenia pod postacią karty 1073OPX USB/ADAT. Wyczerpujące informacje o samym 1073OPX można znaleźć na stronie AMS Neve.

 

[img:2]

 

Omawianą kartę można zainstalować w każdym egzemplarzu 1073OPX wyprodukowanym po październiku 2020 roku. Oferuje ona dwa tryby pracy. Pierwszy to tryb koncentratora USB/ADAT, w którym karta pozwala „nosicielowi” działać jako rozszerzalny interfejs audio USB, umożliwiając podłączenie maksymalnie 16 wejść i 10 wyjść za pomocą jednego połączenia USB.

 

[img:1]

 

Drugim jest tryb autonomiczny ADAT. Jak nietrudno się domyślić, umożliwia on połączenie urządzenia z dowolnym interfejsem audio wyposażonym w optyczny port ADAT i wyprowadzenie doń ośmiu kanałów z wejść Neve 1073OPX, przy częstotliwości próbkowania 48 lub 96 kHz i z użyciem protokołu S/MUX, a przy okazji zapewniając dodatkowe powrotne wyjście stereo. W trybie tym karta może funkcjonować jako urządzenie nadrzędne (Master) lub podrzędne (Slave). Oprócz tego wyposażona została w wyjście sygnału synchronizacyjnego Wordclock.

 

[img:3]

 

Pokładowe przetworniki AC/CA pracują z częstotliwością próbkowania 192 kHz i 24-bitową rozdzielczością, a więc z parametrami w pełni odpowiadającymi wymaganiom nie tylko studiów nagraniowych, ale i tych zajmujących się masteringiem nagrań.

Cena, jaką przyjdzie zapłacić za Neve 1073OPX USB/ADAT Card, to około 800 dolarów.

 

Przedwzmacniacze
Meyer Sound ULTRA‑X80 - najmocniejszy członek rodziny ULTRA
Więcej wiadomości