SSL CONNEX: Mikrofon USB z rejestracją dźwięku immersyjnego

SSL CONNEX: Mikrofon USB z rejestracją dźwięku immersyjnego

25 maja 2023, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Solid State Logic

Firmie Solid State Logic najwyraźniej produkcja konsolet, a od niedawna także interfejsów audio, już nie wystarcza. Oto bowiem w jej ofercie znalazł się SSL CONNEX, czyli wysokiej jakości przenośny mikrofon USB, którym dokonamy nagrania instrumentu, czy własnego głosu. Co więcej, rejestracja dźwiękowa może mieć postać zapisu immersyjnego.

 

 

Koncepcja mikrofonu 

W przypominającej piramidę ze ściętym wierzchołkiem obudowie mieszczą się cztery pojemnościowe kapsuły mikrofonowe o kardioidalnej charakterystyce. Dzięki takiej konstrukcji CONNEX znajdzie swoje miejsce także w zastosowaniach konferencyjnych.

 

[img:4]

 

Muzyka, wokal, podcast i konferencja

Tryb MUSIC zaprojektowany został z myślą o muzykach, i to grających w grupie. SSL CONNEX inteligentnie zmienia czułość poszczególnych kapsułredukując niepożądane szumy tła. Włączenie tego trybu sygnalizowane jest niebieskim podświetleniem logo na górnej ścianie obudowy.

 

[img:1]

 

Tryb VOCAL sprawdzi się wówczas, gdy użytkownik dozna nagłego natchnienia i zapragnie uwiecznić nowy pomysł. Dzięki algorytmom korekcji i obróbki dynamiki mikrofon ignoruje dźwięki dochodzące z boków i z tyłu, dzięki czemu zapis pozbawiony jest zakłóceń. Temu trybowi odpowiada różowy kolor podświetlenia.

 

[img:6]

 

Tryb SOLO. Kolejnym trybem działania CONNEX-a jest SOLO. Zoptymalizowany został pod kątem mowy, dla pojedynczego użytkownika, np. podczas konferencji czy pracy zdalnej. W trybie tym również następuje tłumienie niepożądanych dźwięków z otoczenia. Świetnie sprawdzi się więc w sytuacji, gdy przyjdzie nam pracować w hałaśliwym miejscu. Kolorem podświetlenia przypisanym trybowi SOLO jest biały.

 

[img:2]

 

I na koniec tryb GROUP. Zaprojektowany jest m.in. z myślą o połączeniach konferencyjnych oraz transmisjach na żywo z udziałem kilku osób. Wewnętrzny mikser optymalizuje ustawienia dla poszczególnych kapsuł, dzięki czemu wszyscy uczestnicy dyskusji są wyraźnie słyszani. W tym przypadku logo świeci na zielono.

 

[img:3]

Dźwięk immersyjny

Wraz z każdym z wymienionych wyżej trybów można uaktywnić swego rodzaju „nadtryb”, pozwalający nadać mu formę immersyjną. Funkcja ta wykorzystuje sygnały z wszystkich czterech kapsuł mikrofonowych i na ich bazie tworzy miks przestrzenny. Rejestrowany sygnał może być podsłuchiwany w czasie rzeczywistym – w tym także z użyciem funkcji loopback – dzięki wyjściu słuchawkowemu jack 3,5 mm.

Mózgiem SSL CONNEX jest procesor sygnałowy o studyjnej jakości, który wykorzystuje kombinację algorytmów korekcji i przetwarzania dynamiki SSL, zapewniając doskonałe brzmienie rejestrowanego materiału.

W przypadku trybu immersyjnego, i ogólnej pracy Connexa w połączeniu z komputerem warto napomknąć, że po podłączeniu go do komputera, wykrywany jest jako interfejs audio. Pracując w jednym ze standardowych trybów, w programie DAW dostępne są dwie ścieżki audio, natomiast gdy uaktywniony jest tryb immersyjny, wtedy w DAW pojawiają się kolejne cztery ścieżki, czyli w sumie sześć. 

Cena SSL CONNEX oscyluje w okolicach 150 dolarów.

 

[img:5]
 
Systemy konferencyjne Reporterskie Podcast i home office Instrumentalne Pojemnościowe Mikrofony Dźwięk immersyjny Rejestracja mobilna USB Interfejsy sieciowe Dante, AVB, AES67 Interfejsy audio

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia PolyBrute 12 - syntezator z możliwościami morphingu
Więcej wiadomości