Wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" z dźwiękiem immersyjnym

Wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" z dźwiękiem immersyjnym

24 maja 2023, 11:35
autor: Piotr Sadłoń
Producent: L-Acoustics

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" to jeden ze sztandarowych projektów Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa prezentuje wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR wraz z armią gen. Władysława Andersa. Wystawa przypomina bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, polskich żołnierzy spod Tobruku, Narviku czy Monte Cassino. Z okazji zorganizowanego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano nową, multimedialną odsłonę tej wystawy, w której immersyjne wrażenia słuchowe odgrywały kluczową rolę.

 

Wystawa to zarówno część statyczna, m.in z wideo-mappingowanym globusem oraz historycznymi eksponatami, jak np. pamiętnik pisany na korze brzozowej czy koc wykonany w Australii, który przez długie lata służył jednemu z żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Kluczowym jednak elementem wystawy jest przygotowanych 8 animacji, powstałych na bazie koloryzowanych zdjęć archiwalnych, ukazujących na ogromnych ekranach poszczególne „szlaki nadziei”, zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Ponieważ animacje te to generalnie statyczne obrazy, do ich "ożywienia" - oprócz głosu narratora i czytanych fragmentów pamiętników uczestników tamtych wydarzeń - zastosowano immersyjne wrażenia słuchowe, za które odpowiadał duet sound designerów - Bartek Kapłoński i Krzysztof Polesiński. Pierwszy z nich odpowiadał głównie za przygotowanie kontentu, opisującego i dopowiadającego historie pokazane na prezentowanych obrazach, zaś Krzysztof odpowiadał za część technologiczną tego projektu, tzn. dobór odpowiedniej technologii, zaprojektowanie i przygotowanie systemu dźwiękowego oraz - wspólnie z Bartkiem - programowanie całego systemu.

W kwestiach sprzętowych - ale nie tylko w tym - pomocną była firma Target Sound, która dostarczyła zarówno procesory immersyjne L-Acoustics L-ISA, jak i systemy głośnikowe tego samego producenta. Korzystając również z atelier śląskiej firmy Bartek i Krzysztof mogli spokojnie pracować nad przygotowaniem contentu do wszystkich animacji. Szczegóły dotyczące pracy nad tym projektem zdradzają ich autorzy - Bartek Kapłoński i Krzysztof Polesiński.

 

[img:16] 

Taki projekt wymaga wyobraźni. Trzeba było zadać sobie pytanie: Co w danym czasie i danym miejscu, osoby które są na zdjęciach, mogły robić i czuć?  Pomogło mi to znaleźć odpowiednie dźwięki do sytuacji. Są ujęcia na przykład łodzi podwodnej, gdzie użyliśmy dźwięki sonaru. To wywołuje u widza emocje i pozwala mu automatycznie wyobrazić sobie przestrzeń i wczuć się historię tego miejsca - Bartek Kapłoński 

 

[img:17] 

Dlaczego użyłem rozwiązań z live’u?

Wynikało to z tego, że content był dynamicznie zmieniany i potrzeby klienta musiały być realizowane. W związku z tym, kiedy robiliśmy z Bartkiem miks immersyjny, przychodziły informacje o zmianach w projekcie, na które musieliśmy szybko reagować. Gdybyśmy robili miks studyjnie zabrakło by nam czasu na render materiału video. Stwierdziliśmy więc, że używanie rozwiązań live’owych zaoszczędzi nam mnóstwo czasu, a wręcz jak będzie potrzeba wykonana szybkiej korekty, już na miejscu, to robimy to w „locie” i zajmuje nam to kilka sekund
- Krzysztof Polesiński 

 

W rolach głównych: Nagłośnienie immersyjne

  • Kolumny L-Acoustics X8 
  • Kolumny L-Acoustics 5XT
  • Procesory L-ISA

 

[img:18]

Dostawca technologii: TARGET SOUND S.C

https://www.targetsound.pl

 

Galeria zdjęć z wystawy "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

[img:11]

[img:12]

[img:13]

[img:14]

[img:15]

[img:19]

 

 

w Polsce Ciekawe instalacje Dźwięk immersyjny
MAUI G3: kolumna aktywna, która może być Twoim bingo!
Więcej wiadomości