Sterownik do DAW: UF1 DAW Control Centre - nowe cacko od Solid State Logic

Sterownik do DAW: UF1 DAW Control Centre - nowe cacko od Solid State Logic

2 czerwca 2023, 14:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Solid State Logic

Solid State Logic to firma, która już dawno temu przyzwyczaiła użytkowników swoich produktów do tego, że w kwestii jakości praktycznie nigdy nie idzie na żadne kompromisy. Tak było i jest zarówno w przypadku konsolet mikserskich, czy to studyjnych, czy live’owych, jak i przedwzmacniaczy, interfejsów i czego by się tam jeszcze nie chwyciła. Dlatego nie jest żadnym zaskoczeniem, że nowa propozycja spod znaku SSL, czyli sterownik UF1 DAW Control Centre, gotowy do współpracy z dowolnym oprogramowaniem DAW, też jest wyrobem godnym najwyższego uznania.

[img:1]

Kluczowe cechy sterownika UF1 DAW:

  • W pełni funkcjonalny kontroler DAW w kompaktowej obudowie. Z łatwością kontroluj panoramy, wysyłki, wtyczki i instrumenty wirtualne w DAW za pomocą 100 mm najwyższej jakości zmotoryzowanych faderów SSL.
  • 2 x wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości
  • Idealne narzędzie do współpracy z popularnymi DAW'ami:Sterowanie mikserem wtyczek SSL 360°
    • Pro Tools, Logic, Cubase, Studio One, Ableton Live, LUNA, Pyramix.
    • UF1 może przełączać się do sterowania faderem MASTER w programach DAW z protokołem MCU.
  • Sterowanie channel stripami 360°, takimi jak Channel Strip 2 i 4K B, bezpośrednio z powierzchni UF1 i wyświetlaj krzywą EQ na dużym wyświetlaczu UF1.
  • 46 konfigurowalnych przycisków użytkownika gotowych do przypisania ulubionych poleceń DAW lub skrótów klawiaturowych.
  • Jednoczesna kontrola do 3 różnych programów DAW i przełączanie się między nimi za pomocą przycisków Layer.

Wygoda i komfort pracy

Pod względem fizycznym UF1 sam w sobie nie jest szczególnie rozbudowany. Oddaje nam do dyspozycji jeden zmotoryzowany tłumik o długości 100 milimetrów, zestaw przycisków funkcyjnych i nawigacyjnych z podświetleniem RGB, pięć obrotowych enkoderów z funkcją push, dwa bardzo czytelne - mimo że stosunkowo nieduże – wyświetlacze LCD TFT, a także pokrętło jog. Pod względem funkcjonalnym, ale i wzorniczym UF1 idealnie komponuje się z dwoma wcześniejszymi modułami Solid State Logic, UF8 (osiem torów podobnych do tego z UF1) oraz UC1 (kontroler do sterowania pluginami SSL). Wszystkie elementy sterowania rozmieszczone są na wierzchniej płycie o wymiarach 265,9 x 205 milimetrów, wykonanej z anodowanego, szczotkowanego metalu. Urządzenie wygląda więc bardzo szykownie. Zresztą cała obudowa jest metalowa, a jej wysokość (czy też głębokość) to 62,5 mm.

[img:2]

Roli tłumika, przycisków sterowania transportem ani pokrętła jog nikomu tłumaczyć raczej nie trzeba. Enkodery natomiast zawiadują parametrami, które przydzieli im użytkownik w ramach sesji DAW. Co interesujące, UF1 jest w stanie obsługiwać trzy odrębne programy DAW (jeśli ktoś preferuje tak karkołomny system pracy) w jednym czasie – producent zadbał o profile konfiguracyjne dla kilku wiodących aplikacji: Pro Tools, Logic, Cubase, Studio One, Ableton Live, LUNA oraz Pyramix. Sterownik komunikuje się z maszyną liczącą poprzez szybki port USB.

[img:3]

Wyświetlacz większy, o przekątnej 4,3 cala, służy do sterowania wtyczką SSL Meter, wartą 99,99 euro, którą nabywca otrzymuje w pakiecie ze sterownikiem i bezterminową licencją. Jest to właściwie komplet narzędzi pomiarowych – m.in. poziomu RMS i szczytowego, korelacji fazy, 31-pasmowy analizator RTA, a także pomiar PPM i VU. Z poziomu UF1 można też kontrolować pracę np. SSL Channel Strip, z prezentacją charakterystyki korekcji na wyświetlaczu. Oprócz tego UF1 bezproblemowo integruje się z SSL 360º, międzyplatformową (Windows/Mac) aplikacją łączącą wszystkie zgodne z nią wtyczki i moduły SSL w jeden spójny system.

Na mniejszym wyświetlaczu znajdziemy informacje takie jak nazwa „obrabianej” ścieżki, poziom ustawiony tłumikiem, panoramowanie itd.

Solid State Logic ustalił cenę nowego cacka na około 600 euro.

[img:4]

[img:5]

[img:6]

[img:7] 

Interfejsy audio DAW Oprogramowanie i DAW

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

Studio

Accentum Wireless - Bezprzewodowe słuchawki od Sennheisera
Więcej wiadomości