System Vioso 6 - Wiele projektorów, jeden obraz

System Vioso 6 - Wiele projektorów, jeden obraz

8 czerwca 2023, 09:00
Producent: Vioso
Dystrybucja: Mediam Sp. z o.o.

Wyświetlenie (oczywiście poprawne!) obrazu na płaskiej powierzchni, np. ekranie czy ścianie, z użyciem dwóch lub trzech projektorów i techniki soft edge jest zadaniem może nie całkowicie bezproblemowym, ale z pewnością stosunkowo łatwym. Ale jeśli powierzchnia rzutowania ma kształt cylindra, kopuły czy jakiś zupełnie nieregularny, i chcielibyśmy przy tym – co naturalne – uniknąć wszelkich zniekształceń rzutowanego obrazu, wtedy zaczynają się schody.

 

 

 

Bez użycia odpowiednich narzędzi, które odpowiednio uformują i dopasują obraz z poszczególnych projektorów w taki sposób, aby finalnie zachował on oryginalną czy też zamierzoną postać, nie da rady. Jedno z takich narzędzi, pod postacią oprogramowania - a właściwie systemu do mapowania obrazu i kalibracji projektorów - dostępnego obecnie w wersjach 6 i 6 SIM, zostało opracowane przez funkcjonującą w Niemczech firmę Vioso.

 

[img:1]

[img:2]

 

Rzeczony software pracuje pod kontrolą systemu Windows 10. Brak jest informacji na temat wsparcia, choćby planowanego, dla platform macOS bądź iOS. Tak czy siak, program zawiera kilka modułów roboczych, ale tylko wersja SIM umożliwia uwzględnienie wielu kamer w projekcie.

Nieodzownym elementem całego systemu jest bowiem przynajmniej jedna kamera kalibracyjna, dzięki której „wie” on, czy finalnie składany obraz wygląda tak, jak powinien. Co więcej, oprogramowanie dokonuje kalibracji całkowicie automatycznie, uwalniając operatora od żmudnego cyzelowania i drobiazgowego dopasowywania fragmentów obrazu z poszczególnych projektorów do płaszczyzny, na którym ma być wyświetlany. Domyślacie się zapewne, że w ten sposób można zaoszczędzić całe mnóstwo cennego czasu i wysiłku. Dla chcących przekonać się o możliwościach programu producent przygotował wersję demonstracyjną, dostępną do pobrania z jego strony internetowej.

 

[img:3]

[img:4]

 

Gdzie mogą znaleźć zastosowanie projekcje wieloprojektorowe? Stosuje się je przy różnego rodzaju wizualizacjach, w symulatorach lotu bądź jazdy (np. pociągiem), lotniskowych wież kontrolnych, a nawet w aplikacjach gamingowych. To tylko kilka przykładów. Połączenie systemu takiej projekcji z dźwiękiem imersyjnym pozwala dostarczyć odbiorcom niesamowicie realistycznych wrażeń. Takiego rodzaju projekty są już realizowane w dziedzinie rozmaitych wystaw interaktywnych. Świat ma nam coraz więcej ciekawych rzeczy do zaoferowania.

 

więcej: vioso.com
Projektory Multimedia

Gdzie kupić?

Vioso Vioso vioso.com

Dystrybucja w Polsce:

Mediam Sp. z o.o.

tel.: +48 12 269 29 74
Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 16:00

adres:
ul. Królowej Jadwigi 104 30-209 Kraków
Mediam Sp. z o.o.
Clear-Com - znaczące uaktualnienie platformy Arcadia
Więcej wiadomości