Nirvana „In Utero: 30th Anniversary” wreszcie dostępna

Nirvana „In Utero: 30th Anniversary” wreszcie dostępna

1 listopada 2023, 12:40

„In Utero: 30th Anniversary” trafiło do sprzedaży 27 października 2023 w kilku formatach: 8LP Super Deluxe, 5CD Super Deluxe, 1LP + 10’’, 2CD Deluxe oraz w wersji cyfrowej. Fani mogą usłyszeć 53 dodatkowe utwory, w tym dwa niewydane wcześniej koncerty z trasy promującej „In Utero”. Album został zremasterowany na nowo z oryginalnych analogowych taśm. 

[img:1]

Powiedzieć, że trzeci – i zarazem ostatni album – Nirvany był jednym z najbardziej wpływowych wydawnictw naszych czasów, to nie powiedzieć nic. Oryginalnie krążek ukazał się 21 września 1993. Surowe brzmienie „In Utero” wywołało skrajne reakcje krytyki i fanów – jedni byli oburzeni, inni podekscytowani. Steve Albini w trakcie nagrań uwypuklił wszystkie najbardziej pierwotne niuanse jednego z najbardziej konfrontacyjnych, jak również niezwykle emocjonalnych materiałów, jakie Kurt Cobain, Krist Novoselic i Dave Grohl wspólnie nagrali.

Poprzednik „In Utero”, „Nevermind”, dokonał wstrząsu sejsmicznego w popkulturze i sprzedał się w nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. W związku z tym „In Utero” było pierwszym albumem, który Nirvana nagrywała, mając z tyłu głowy presje i oczekiwania słuchaczy. Dlatego już od otwierających, chaotycznych dźwięków „Serve The Servants”, po słodko-gorzkie końcowe takty „All Apologies”, „In Utero” stanowiło brzmienie najbardziej niesamowitej, ale i pełnej sprzeczności grupy u szczytu swej muzycznej potęgi. Trio wciąż oswajało się ze swoim niespodziewanym statusem głosu pokolenia. Wszystkie te doświadczenia dały światu album, który Nirvana po prostu musiała nagrać.

„In Utero” było pierwszym debiutem na szczycie Billboard 200 w karierze zespołu i obecnie ma status sześciokrotnej platyny w Stanach.

Wersje Super Deluxe Edition zawierają łącznie 72 utwory, w tym 53 dodatkowe. Dwa niewydane wcześniej koncerty z trasy promującej „In Utero” – „Live In Los Angeles” (1993) oraz ostatni występ Nirvany w Seattle – „Live In Seattle” (1994) – to nie lada gratka dla fanów. Ponadto na płycie znajdzie się sześć koncertowych utworów z Rzymu, Springfield i Nowego Jorku. Pochodzący z Seattle producent i inżynier Jack Endino – który pracował przy debiutanckim albumie Nirvany „Bleach” – odtworzył koncertowe utwory z taśm stereofonicznych. Oryginalna tracklista „In Utero”, czyli 12 utworów z płyty, z dodatkowymi utworami i b-side’ami, zostały na nowo zremasterowane z oryginalnych taśm analogowych przez Boba Westona w Chicago Mastering Services. Weston jako jedyny inżynier asystował Albiniemu w trakcie oryginalnych sesji nagraniowych.

Źródło: materiały prasowe 

Metal Rock

Muzyka

Guano Apes rusza w jesienną trasę 2024
Więcej wiadomości