Avid publikuje najnowszą aktualizację Pro Tools 2023.12

Avid publikuje najnowszą aktualizację Pro Tools 2023.12

11 stycznia 2024, 11:00
autor: Piotr Sadłoń
Producent: AVID
Dystrybucja: Music Info

Najnowsza aktualizacja oprogramowania Pro Tools firmy Avid udostępnia istotne nowe możliwości, zarówno przy pracy z muzyką jak i innymi sygnałami audio, w tym nowy zintegrowany renderer Dolby Atmos w celu usprawnienia miksowania imersyjnego. Wersja ta oferuje także ulepszenia programu Pro Tools Sketch, dodaje nową funkcjonalność znaczników, konfigurację wejść/wyjść i kodowanie kolorami routingu oraz obsługę kontrolerów Native Instruments z serii S.

 

[img:1]

 

Zintegrowany renderer Dolby Atmos

Nowy zintegrowany renderer Dolby Atmos jest dostępny bezpłatnie w wersjach Pro Tools Studio i Ultimate, poprawiając wydajność imersyjnych procesów miksowania, dzięki uproszczonej konfiguracji, miksowaniu i monitorowaniu. Użytkownicy mogą teraz renderować i monitorować miksy Dolby Atmos w Pro Tools bez konieczności korzystania z zewnętrznego renderera. Nowe okno zapewnia wszechstronną wizualizację miksów Dolby Atmos z różnych perspektyw i umożliwia szybkie przełączanie między monitorowaniem wielogłośnikowym a binauralnym monitorowaniem za pomocą słuchawek. Dodatkowo nowa zakładka I/O Setup upraszcza konfigurację obiektów, grup, trimowania i ustawień downmixu oraz zapisuje je jako część sesji w celu szybkiego przywołania.

 

 

W Dolby naszą pasją jest tworzenie rozwiązań, które ułatwiają twórcom ożywianie ich historii, a współpraca z firmą Avid nad opracowaniem tej integracji przyniosła ten efekt. Niezależnie od tego, czy chodzi o dźwięk w filmie, telewizji czy muzyce, Pro Tools pomogło w dostarczeniu treści Dolby Atmos szerokim masom, a ta nowa integracja umożliwi jeszcze większej liczbie twórców dostarczanie niezapomnianych, imersyjnych wrażeń.

David Gould - Dyrektor ds. rozwiązań do tworzenia treści w Dolby Laboratories

 

Ulepszenia Pro Tools Sketch

Wersja oprogramowania 2023.12 wprowadza nową interoperacyjność pomiędzy sesjami Sketches i Pro Tools, dodaje nowe ulepszenia pracy z MIDI i nie tylko. Użytkownicy mogą teraz przeciągać i upuszczać klipy instrumentów w formacie audio lub MIDI na oś czasu Pro Tools ze Sketch. I odwrotnie, podczas przeciągania klipów audio z Pro Tools do okna Sketch, mają one opcję renderowania pełnego łańcucha sygnałowego (w tym przetwarzanie wtyczek, Elastic Audio, efekty klipów itp.), aby zachować przetworzony dźwięk. Dodatkowo ulepszenia przeglądarki multimediów ułatwiają dostęp do pętli i sampli, w tym comiesięcznie aktualizowanej zawartości Pro Tools Sonic Drop.

 

 

Ulepszenia znaczników (Marker) i lokalizacji pamięci (Memory Location)

Wprowadzone po raz pierwszy w wersji Pro Tools 2023.6 znaczniki ścieżek umożliwiają użytkownikom dodawanie szczegółowych, oznaczonych kolorami komentarzy do ścieżki, co usprawnia pracę przy publikowaniu muzyki i plików audio. W odpowiedzi na opinie klientów najnowsza wersja 2023.12 opiera się na tej funkcjonalności i zawiera więcej linijek znaczników zapewniających lepszą widoczność, dzięki czemu każda linijka ma określony cel i zapewnia więcej miejsca na wyświetlanie tekstu. Znaczniki są także łatwiejsze do znalezienia w oknie Memory Location dzięki ulepszonym opcjom sortowania i filtrowania.

 

 

Inne ulepszenia

Aktualizacja oprogramowania Pro Tools 2023.12 wprowadza również kodowanie kolorami konfiguracji wejść/wyjść i routingu, które umożliwia użytkownikom szybką - na pierwszy rzut oka - identyfikację, gdzie dowolna ścieżka jest poprowadzona lub jest trasowana. Wersja ta oferuje także funkcję odtwarzania plików wideo H.264 w formacie Same as Source, dzięki czemu obraz może przejść w stanie nienaruszonym bez konieczności ponownego kodowania klatek lub zmiany znacznika czasu oryginalnego wideo. Pro Tools zostało też zaktualizowane, aby obsługiwać nowe kontrolery Native Instruments Kontrol S-Series MK3.

 

 

Zespół Pro Tools stale i głęboko współpracuje z kreatywnymi profesjonalistami zajmującymi się postami audio i produkcją muzyczną, niestrudzenie pracując, aby zaspokoić ich potrzeby. Cieszymy się, że w tej wersji możemy zapewnić imersyjne narzędzia pracy, o które prosili nasi klienci, i kontynuujemy nasze poszukiwania funkcji oszczędzających czas i nowoczesnych narzędzi do tworzenia muzyki, z których skorzystają wszyscy użytkownicy Pro Tools.

François Quereuil - Wiceprezes Avid ds. zarządzania produktami audio

więcej: www.avid.com
DAW Oprogramowanie i DAW

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > AVID rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia AstroLab - awangardowa klawiatura sceniczna
Więcej wiadomości