Shure MoveMic - nowa jakość w nagrywaniu mobilnym

Shure MoveMic - nowa jakość w nagrywaniu mobilnym

12 marca 2024, 11:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Shure
Dystrybucja: Polsound sp. z o.o

Mikrofony pokładowe w smartfonach, a nawet w cyfrowych lustrzankach, często nie grzeszą super jakością ani skutecznością. Nie dość, że trudno jest im poprawnie i czysto zebrać dźwięk z odległości większej niż metr, to zazwyczaj pracują dookolnie, rejestrując wszystko, co się dzieje w najbliższym otoczeniu, a na dodatek przenoszą zakłócenia mechaniczne, powstające choćby w związku z obsługą sprzętu. To wszystko jest kłopotliwe szczególnie w przypadku nagrywania czy strumieniowej transmisji wywiadów i tym podobnych materiałów, realizowanych w warunkach dalekich od studyjnych. Dlatego nie dziwi popularność systemów bezprzewodowych, z mikrofonami przypinanymi do odzieży.

 

 

MoveMic to gorąca, pachnąca najwyższą jakością bułeczka tego rodzaju, nad którą pracowali specjaliście z firmy Shure, wykorzystując liczące sobie dekady doświadczenie w konstruowaniu systemów wireless. Głównym elementem są tu mikrofony bezprzewodowe typu lavalier, komunikujące się ze smartfonem łączem Bluetooth. Jednak komunikacja to nie wszystko, a właściwie dopiero początek.

 

[img:1]

 

Shure udostępnia bowiem swoją aplikację MOTIV, za pomocą której możemy wpływać na parametry rejestracji dźwięku – ustawić żądaną wartość wzmocnienia, poddać sygnał korekcji czy też kompresji – i która dostarcza nam informacji o poziomie sygnału oraz naładowania akumulatora mikrofonu. Aplikacja pozwala sparować dwa mikrofony MoveMic, a tym samym nagrywać dźwięk z dwóch odrębnych, monofonicznych źródeł, np. dwóch rozmówców, bądź w stereo. Nie do pogardzenia są też funkcje czysto utylitarne, jak wygaszanie sygnalizacyjnych LED-ów, dzięki czemu nie widać ich podczas filmowania, oraz podbicie mocy sygnału radiowego, jeśli sytuacja tego wymaga, np. z racji zwiększenia odległości pomiędzy mikrofonem i smartfonem. MOTIV oferuje ponadto gotowe presety dla mowy i śpiewu, ale użytkownik może przygotować i zapisać własne.

Możliwości, jakie daje MOTIV, są znacznie szersze, ale to nie aplikacja jest tutaj meritum. Wróćmy zatem do samego sprzętu.

 

[img:2]

 

Producent oferuje system MoveMic w trzech konfiguracjach. MoveMic One zawiera pojedynczy mikrofon, etui (z miejscem na dwa mikrofony), będące jednocześnie jego ładowarką, oraz przewód USB-C, którym można naładować samą ładowarkę. Zestaw MoveMic Two składa się z – czego nietrudno się domyślić – dwóch mikrofonów i takiego samego futerału. Najbardziej rozbudowanym pakietem jest natomiast MoveMic Two Receiver Kit, polecany użytkownikom kamer i aparatów cyfrowych z funkcją filmowania. W tym przypadku rolę rejestratora może pełnić nie tylko urządzenie mobilne, ale też komputer Windows/Mac. Odbiornik zaś daje podobne możliwości w kwestii „ogarniania” sygnału, co aplikacja MOTIV.

 

[img:3]

 

W pudełku znajdziemy wszystko, co powyżej, dwukanałowy odbiornik mocowany w sankach, drugi przewód USB-C, przewód mini TRS oraz torbę typu roll bag. Niestety użytkownicy urządzeń ze złączem Lightning będą musieli zaopatrzyć się w odpowiedni kabelek we własnym zakresie.

 

[img:4]

 

Czas pracy mikrofonów MoveMic wynosi osiem godzin, ale etui jest w stanie naładować je jeszcze dwukrotnie. Inaczej mówiąc, będąc z dala od źródeł zasilania, możemy pracować przez 24 godziny. Nie trzeba przy tym obawiać się niekorzystnych warunków atmosferycznych, albowiem systemowe mikrofony cechują się klasą ochrony IPX4, a to oznacza ich odporność na działanie deszczu czy zachlapanie.

Na podkreślenie zasługuje też bardzo dyskretna forma mikrofonów. Ich długość wynosi zaledwie 46 milimetrów, a szerokość 22. O czymś takim, jak ciężar, nawet nie ma co wspominać – bo czy 8,2 grama da się w ogóle zauważyć?

 

[img:6]
 

więcej: www.shure.com
Rejestracja mobilna

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów

Studio

Słynna konsoleta Harrisona na Twoim biurku
Więcej wiadomości