X-DynEQ - pierwszy software’owy korektor dynamiczny SSL

X-DynEQ - pierwszy software’owy korektor dynamiczny SSL

31 maja 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Solid State Logic

Solid State Logic sypie ostatnio pluginami, jak z rękawa. Właśnie do sprzedaży trafia nowy, X-DynEQ. Jest to korektor dynamiczny, bazujący na wcześniejszej wtyczce, X-EQ 2, pierwsze tego rodzaju narzędzie programowe w ofercie SSL. Choćby z tego powodu warto przyjrzeć mu się uważniej. Tym bardziej że, jak twierdzi producent, to najbardziej zaawansowana wtyczka do korekcji, jaka dotychczas powstała. Nie będziemy przy tym wdawać się w rozważania, czym korektor dynamiczny różni się od kompresora pasmowego, bo – wbrew pozorom  to nie to samo. Ci, co wiedzą, to wiedzą. Ci zaś, którzy nie wiedzą, mają okazję do pogłębienia wiedzy.

Rolą X-DynEQ jest zapewnienie materiałowi dźwiękowemu przejrzystości, właściwej dynamiki transjentów i zrównoważenia tonalnego, przy jednoczesnej możliwości eliminowania określonych problemów częstotliwościowych. Wtyczka może funkcjonować jak typowy korektor parametryczny, do czego wystarczy dezaktywacja trybu dynamicznego. Jego włączenie z kolei aktywuje regulatory ataku, powrotu i poziomu progowego kompresji.

 

 

X-DynEQ oferuje 20 różnych typów korekcji i kształtów filtrów, z opcją dynamicznego korektora dla każdej filtru półkowego i dzwonowego.

W sumie korygować można maksymalnie 24 pasma, co przekłada się na bardzo szczegółową edycję brzmienia. We wtyczce zaimplementowano ponadto trzy nowe typy filtrów — Notch, Bandpass i Tilt EQ — każdy zaprojektowany został ze ściśle ukierunkowanym zastosowaniem, od precyzyjnych poprawek po szerokie równoważenie tonalne. Parametry ataku, powrotu i progu w trybie „Auto” inteligentnie dostosowują się do charakteru sygnału wejściowego. To oznacza, że narzędziem tym można „obsłużyć” różnego rodzaju dźwięki, instrumentalne, jak i wokalne.

Nowy korektor SSL zapewnia także szerokie możliwości użycia kluczowania sidechain. Można z nich skorzystać na potrzeby zarówno precyzyjnej precyzyjnej korekcji, jak i szerszych poprawek brzmieniowych czy efektów kreatywnych.

X-DynEQ zapewnia ulepszoną wersję interfejsu opartego na „węzłach”, pierwotnie opracowanego dla X-EQ 2. Użytkownik może tworzyć owe węzły dwukrotnym kliknięciem na wykresie, a następnie modyfikować wartości parametrów za pomocą skrótów klawiaturowych i kółka myszy. Każdy węzeł może być powiązany z dowolnego typu filtrem X-DynEQ i oddziaływać na sygnał stereofoniczny, kanału lewego bądź prawego, jak i Mid lub Side w każdym z pasm. Ponadto dostępny jest tryb „Focus”, pozwalający skoncentrować się na wybranych elementach pola stereo, takich jak informacje środkowe lub boczne. Widok pianolowy w X-DynEQ umożliwia z kolei dopasowanie częstotliwości pracy korektora do dźwięków muzycznych.

Plugin można kupić przez stronę producenta.

 

więcej: caudio.pl
Pluginy, instrumenty, sample Oprogramowanie i DAW

Gdzie kupić?

Solid State Logic Solid State Logic www.solidstatelogic.com

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Jeziorki 86a 02-863 Warszawa

Sklepy muzyczne > Solid State Logic rozwiń listę sklepów

Studio

Arturia FX Collection 5 - Ulepszaj, przekształcaj, twórz!
Więcej wiadomości