Nie taki Kayman straszny, jak go malują

Nie taki Kayman straszny, jak go malują

5 czerwca 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: K-array

K-array, włoski producent sprzętu nagłośnieniowego z siedzibą we Florencji, od dawna znany jest z niekonwencjonalnych i często spektakularnych rozwiązań. Sam pamiętam pierwsze spotkanie z Anakondą, które miało miejsce już solidne kilka lat temu. Firma wciąż działa i nie obija się. Podczas zakończonych niedawno targów Infocomm w Las Vegas przedstawiła szereg nowych propozycji. Zacznijmy od „prawie” nowego modelu, Kayman-KY102-EBS.

 

[img:1]

 

Dlaczego „prawie”? Otóż dlatego, że model „bez EBS” jest produkowany już od jakiegoś czasu. Czym więc te konstrukcje różnią się od siebie? Odpowiedzią będzie rozszyfrowanie skrótowca EBS. Znaczy on Electronic Beam Steering – czy tłumaczenie jest potrzebne? Sam Kayman-102 to kolumna line array, zbudowana na bazie ośmiu przetworników o średnicy 4 cali. Wzbogacenie jej o moduł EBS, działający w oparciu o filtry FIR i współpracujący z ośmioma niezależnymi wzmacniaczami Kommander na każdy kanał, znacząco zwiększa możliwości i potencjał Kaymana.

Lyzard z kolei to nowa seria instalacyjnych mikrogłośników, łączących doskonałe brzmienie z oszałamiającym designem. I nie ma w określeniu „mikro” ani krzty przesady, co udowadnia poniższe zdjęcie.

 

[img:2]

 

Lyzard KZ14 I oraz KZ14R I wyposażone są w wyjątkowo eleganckie, minimalistyczne obudowy z precyzyjnie frezowanego aluminium. Doskonale nadają się do zastosowania wszędzie tam, gdzie priorytetem jest dyskrecja instalacji. Dzięki dostępności w dwóch różnych wariantach gabarytowych i wyjątkowej efektywności w kwestii przetwarzania średnich i wysokich tonów, głośniki Lyzard gwarantują doskonałe wrażenia słuchowe, pozostając niemal zupełnie niezauważalnymi. Dodajmy, że seria Lyzard wykorzystuje technologię PAT (Pure Array Technology). Zapewnia ona równomierne pokrycie nagłaśnianego obszaru dźwiękiem. Jest to idealne rozwiązanie dla takich miejsc, jak np. hotele, gdyż dzięki niej ​​muzyka tła jest słyszalna w całym obiekcie, bez martwych punktów. Co więcej, dzięki Pure Array dźwięk odtwarzany przez Lyzardy pozostaje bardzo naturalny i przejrzysty.

 

[img:3]

 

Na stoisku K-Array znalazł się również nowy produkt KGEAR, GH8, czyli punktowe źródło dźwięku, bazujące na wcześniejszym modelu, GH4. Nowy model wyposażony został w 8-calowy szerokopasmowy przetwornik z podwójną membraną i jest w stanie zapewnić mocne i czyste brzmienie nawet w trudnych warunkach akustycznych, z 300 W mocy wytwarzając dźwięk o ciśnieniu maksymalnym 129 dB SPL. W jego konstrukcji zintegrowano rozwiązania PAT oraz SAT (Slim Array Technology).

 

[img:4]

 

Firma K-array zaprezentowała także serię wzmacniaczy Kommander oraz nowe narzędzia programowe: K-Framework3, K-Monitor, K-Control i aplikację K-Connect.

 

Skoncentrowanie się na narzędziach programowych ma na celu poszerzenie możliwości oferowanych integratorom systemów i specjalistom AV. Projektowaniem systemu, monitorowaniem jego pracy i jej sterowaniem można zarządzać za pomocą pakietu oprogramowania K-array, co jeszcze bardziej wzmacnia wszechstronność naszego ekosystemu.

Rusty Waite - Prezes K-array USA

  
Nagłośnienie instalacyjne
Mniejsze wydatki w ośrodku kultury? Wymień wzmacniacze!
Więcej wiadomości