Cameo ORON H2 – (r)ewolucja technologiczna?

Cameo ORON H2 – (r)ewolucja technologiczna?

5 czerwca 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Cameo
Dystrybucja: ADAM HALL Group GmbH

Nigdy nie pracowałem w dziale badań żadnego producenta, ale domyślam się, że ci, którzy są tam zatrudnieni, muszą czuć pewną presję na wymyślanie rozwiązań, które pozwolą pracodawcy wybić się ponad konkurencję. W myśl starej zasady „kto nie idzie do przodu, ten się cofa” albo „jeśli nie wymyślisz czegoś ty, wymyślą to inni”. Inżynierowie z Cameo o tym wiedzą i firma właśnie zaprezentowała ORON H2, pierwszą na świecie hybrydową ruchomą głowicę IP65, wyposażoną w laserowo-fosforowe źródło światła.

 

 

Jest to konstrukcja bardzo wszechstronna i uniwersalna – sprawdzi się doskonale tak na średnich, jak i dużych scenach. Wynika to z faktu, że może ona pełnić funkcję opraw zarówno typu beam, jak i spot oraz wash, oferując przy tym wyjątkowo szeroki w tej kategorii produktów zakres zoomu. 

 

[img:1]
 

Cameo ORON H2 bazuje na 260-watowym laserowo-fosforowym źródle światła, będącym energooszczędnym, trwałym zamiennikiem lamp wyładowczych klasy 480 W. Jest to o tyle istotne, że zastosowana technologia stanowi przyszłościową alternatywę dla tych ostatnich, albowiem – na mocy unijnego zakazu ich stosowania, wchodzącego w życie od 2027 roku – wkrótce stracą one rację bytu na rynku. W tym miejscu warto zasugerować Czytelnikom, którzy o tym zakazie nie wiedzą, a korzystają z urządzeń nim objętych, aby zainteresowali się tematem póki czas.

 

[img:4]

 

[img:5]
 

Laserowe źródło światła zastosowane w ORON H2 generuje ogromną moc świetlną, sięgającą 330.000 luksów w odległości 20 metrów. Niezwykle wąski jest także minimalny kąt wiązki, wynoszący zaledwie 0,6° i uzyskiwany bez użycia żadnych reduktorów. Zakres zoomu rozszerzony został do 32°, co pozwala na bezproblemową wykorzystanie gobo oraz innych efektów. Nowa hybrydowa lampa Cameo może się pochwalić 19 stałymi i 12 obrotowymi gobosami, a także dwoma łączonymi kołami efektowymi z sześcioma pryzmatami, owalizatorami i filtrami frost. Tym samym zapewnia niesamowicie wręcz szerokie możliwości kreatywnego kształtowania wiązki. System mieszania kolorów CMY zapewnia dostęp do pełnej przestrzeni barw CMY, w tym bieli, uzupełnionej o liniową korekcję CTO.

 

[img:3]

 

ORON H2 to wyjątkowo kompaktowa konstrukcja, ważąca zaledwie 32 kg. Stopień ochrony IP65 oznacza, że na zewnątrz budynków jej nie straszna. Do sterowania mogą posłużyć wszystkie powszechnie stosowane technologie i protokoły. Do wyboru mamy DMX/RDM, Art-Net, sACN, W-DMX i CRMX. Bezpieczeństwo w podróży gwarantuje specjalnie dopasowana, odporna na uderzenia wkładka do case’u transportowego.

 

Wykorzystanie laserowo-fosforowego źródła światła w ruchomych głowicach stanowi znaczący postęp w ewolucji techniki eventowej. Ta innowacyjna technologia otwiera szeroki zakres możliwości tworzenia zachwycających widowisk. Ciągły rozwój i udoskonalanie tej technologii istotnie wpłynie na przyszłość techniki oświetleniowej.

Frithjof Rother - Project Manager Light Technology w Cameo

 

Hybrydowa głowica ruchoma Cameo ORON H2 IP65 będzie dostępna w sprzedaży od końca czerwca.

 

[img:2]

 

Zobacz także:

Nowości CAMEO z targów ISE 2024

beam spot wash Ruchome głowy

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > Cameo rozwiń listę sklepów

Oświetlenie

Prolight i Design Express Polska zapraszają na RoadSHOW'24
Więcej wiadomości