System interkomowy Riedel Communications w Operze Krakowskiej
Opera Krakowska, działająca od 1954 r. bez własnej siedziby, dopiero kilkanaście lat temu doczekała się swojego gmachu. Niedawno podjęto decyzję o modernizacji swojego układu komunikacyjnego, instalując nowoczesny system marki RIEDEL Communications. Celem było zapewnienie najwyższej jakości komunikacji, co jest kluczowe dla sprawnego przebiegu prób i przedstawień. Nowy system miał być niezawodny, poprawić jakość dźwięku oraz zwiększyć funkcjonalność i łatwość obsługi.
W skład zainstalowanego systemu weszła jako centralny element systemu matryca ARTIST-1024 wraz z kartami rozszerzeń UIC-128-II (2 szt.), które pozwalają na zwiększenie liczby połączeń i integrację z innymi urządzeniami. Nieodłącznym elementem jest urządzenie sieciowe MN-Z-SFP-1000baseT zapewniające szybkie i niezawodne połączenia między komponentami systemu oraz pulpit RSP-1232HL i aplikacja do konfiguracji paneli Riedel INT_1200_PRO, umożliwiająca dostosowanie ustawień systemu do specyficznych potrzeb opery.
Dodatkowo zainstalowano dwa pulpity interkomowe stołowe DSP-2312 i dwie aplikacje do konfiguracji paneli sterujących RSP-2318-APP-BASIC oraz oprogramowanie Director, czyli zaawansowane narzędzie do zarządzania całą matrycą interkomową.
Całość uzupełniają mikrofony do komunikacji wewnętrznej, zapewniające wysoką jakość dźwięku MIC-30 (3 szt.) wraz z antenami BL-ANT-1010-19G-EU G2 (3 szt.), mające na celu wspierać bezprzewodową komunikację w całym obiekcie oraz beltpacki Bolero BL-BPK-1006-19-EU z akumulatorami (15 szt.) i ładowarki BL-CHG-1005-R (3 szt.) - każda z nich może ładować 5 urządzeń jednocześnie.
System nie byłby kompletny, gdyby nie zestawy słuchawkowe AIR-D1 (XLR4F) (15 szt.) zapewniające komfort i wysoką jakość dźwięku dla użytkowników beltpacków. Do uruchomienia użyto także NSA-002A, czyli moduł wejść/wyjść oraz 2 switche Netgear M4250-26G4-PoE+. Cały system wdrożono przy aktywacji licencji systemu Bolero BL-ANT-APP-STANDALONE, której zadaniem jest wspierać zarządzanie i konfigurację systemu w Operze Krakowskiej.
Po zakończeniu instalacji system został natychmiast włączony do codziennego użytku. Klient szybko zauważył znaczną zmianę na plus. Nowy system umożliwia lepszą koordynację działań zespołu, co przekłada się na bardziej efektywne przeprowadzanie prób i przedstawień. Szczególnie doceniono mobilność i wygodę beltpacków Bolero oraz intuicyjność interfejsu pulpitu systemu interkomowego.