H90 Dark Harmonizer - nowa „zabawka” od Eventide

H90 Dark Harmonizer - nowa „zabawka” od Eventide

21 listopada 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Eventide

Firma Eventide ma, jako producent, ciekawą historię, w której pojawiły się nie tylko harmonizery, z których słynie, ale też np. lotnicze urządzenia ułatwiające nawigację. Obecnie w ofercie ma również pluginy, a nawet sprzęt do montażu w Euroracku. Ale nie o lataniu będziemy tu mówić, a o nowym produkcie, H90 Dark Harmonizer.

 

 

Jak zapewne wiecie, ustrojstwo takie pozwala na generowanie głosów harmonicznych i w ten sposób wzbogacanie np. partii wokalnych, choć nie tylko. Jednak to tylko niewielki wycinek tego, co H90 nam oferuje. Jest to procesor, a właściwie multiefekt, podłogowy, w pewnej mierze wywodzący się ze wcześniejszego, doskonale przyjętego na rynku modelu H9000, podobnie jak on oparty na architekturze ARM, tyle że w rozwiniętej i unowocześnionej inkarnacji. H90 Dark Harmonizer zaopatrzono w ulepszony i usprawniony pod względem intuicyjności interfejs użytkownika, co w zamierzeniu ma dodatkowo ułatwiać operowanie urządzeniem.

 

[img:1]

 

W zasadzie jest to kopalnia inspirujących efektów, bazujących na 66 fabrycznych – w tym 14 nowych - algorytmach, które dają nam bardzo szerokie możliwości wpływania na brzmienie wokalu czy instrumentów, często w duchu mocno eksperymentalnym. Każdy program może być zbudowany z użyciem dwóch algorytmów. Użytkowników wspomaga w tym opatentowana przez Eventide technologia Spectra Instantaneous Frequency Tracking (SIFT).

 

[img:2]

 

Własne programy można tworzyć, a istniejące modyfikować przy wykorzystaniu aplikacji H90 Control. To samo oprogramowanie przeznaczone jest też do uaktualniania firmware’u. Do komunikacji z komputerem, na którym uruchomiony jest program, służy port USB-C. Może on też zajmować się transmisją danych MIDI. Protokół ten obsługiwany jest także przez umieszczone z boku, standardowe wejście i wyjście/przelot w postaci gniazd DIN.

 

[img:3]

 

Na tylnej ścianie H90 znajdujemy aż osiem gniazd analogowych. Są to cztery niesymetryczne wejścia i tyleż wyjść. Pozwalają one na jednoczesne przetwarzanie dwóch niezależnych sygnałów stereofonicznych! Możliwości sterowania pracą urządzenia poszerzają dwa gniazda, do których można podłączyć pedały ekspresji lub dodatkowe przełączniki, a także wprowadzać sygnały sterujące CV. Za zasilanie procesora odpowiada zewnętrzny zasilacz 12V. H90 Dark Harmonizer ma wymiary 170 x 136 x 65 mm i waży 840 gramów. W pakiecie wraz z nim znajduje się naklejka firmowa, cztery gumowe nóżki, wspomniany zasilacz oraz przewód USB-C/USB-A.

 

Procesory efektowe Procesory dźwięku

Studio

Dlaczego konsoletę analogową Harrison wybierają profesjonaliści?
Więcej wiadomości