Bettermaker C502V - jak zrobić dobrze miksowi?

Bettermaker C502V - jak zrobić dobrze miksowi?

28 listopada 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Bettermaker

Jakkolwiek firma Bettermaker Marka Walaszka słynie przede wszystkim ze świetnej jakości procesorów analogowych, które zdobyły uznanie w szerokim świecie, to być może nie wszyscy wiedzą o tym, że oferuje ona również rozwiązania programowe w postaci wtyczek. Najświeższą pośród nich jest emulacja kompresora Bettermaker C502V, dostępnego w formie modułu do montażu w szafkach systemu 500.

Kompresor ów oferuje trzy algorytmy kompresji, pozwalające na wykorzystanie urządzenia w różnych sytuacjach. W rezultacie mamy trzy kompresory w jednym.

 

 

W trybie DX wtyczka C502V pracuje na podobieństwo klasycznego amerykańskiego kompresora VCA. Charakteryzuje się on tym, że przy umiarkowanych nastawach dodaje „kopa”, a przy mocniejszym wysterowaniu agresywnego „trzaśnięcia”. Szczególnie dobrze sprawdzi się więc tam, gdzie trzeba podkreślić dynamikę brzmienia perkusji bądź basu, ale nieocenione usługi może oddać także w przypadku ścieżek wokalnych, szczególnie tych o bardziej zadziornym charakterze.

 

[img:3]

 

Tryb SG z kolei daje podobne efekty, jak klasyczny brytyjski kompresor VCA, którego użycie sprawia, że potraktowane nim ścieżki świetnie kleją się w miksie. Uzyskana w ten sposób dynamika miksu doskonale zda egzamin w przypadku muzyki pop, rock i EDM.

 

[img:1]

 

I wreszcie tryb BM, autorski. Kompresja w stylu Bettermakera jest najbardziej subtelna spośród wszystkich trzech. Zapewnia precyzyjną kontrolę nad dynamiką, przez co idealnie  nadaje się do prac z wiązanych z masteringiem.

Procesor może pracować w trybie stereo, dual mono, mid/side lub kompresji równoległej. W każdym przypadku w obu kanałach można zastosować inny tryb i ustawienia przetwarzania. Możliwości wtyczki w zakresie kontroli dynamiki dodatkowo poszerza wejście sidechain, a także filtry górnoprzepustowe 60/120 Hz oraz regulacja proporcji sygnału przetworzonego do surowego. Wizualnej informacji o oddziaływaniu C502V na materiał dostarcza zaś działający w czasie rzeczywistym wyświetlacz.

O samym kompresorze sprzętowym, czyli pierwowzorze opisanej wyżej wtyczki, możecie poczytać na stronie producenta.

 

[img:2]
 

Pluginy, instrumenty, sample Oprogramowanie i DAW

Studio

Dlaczego konsoletę analogową Harrison wybierają profesjonaliści?
Więcej wiadomości