Świeża kiełbasa - Oto nowy Steinberg Cubase 14

Świeża kiełbasa - Oto nowy Steinberg Cubase 14

9 grudnia 2024, 10:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Steinberg

Cubase - oprogramowanie typu DAW, a właściwie kompletny system produkcji muzycznej, stworzony przez firmę Steinberg i wywodzący się z aplikacji sekwencerowej Pro 24 dla komputerów ATARI ST - to jeden z najdłużej funkcjonujących na rynku software tego typu. Swoją drogą – wybaczcie tę osobistą dygresję – od początku mojej przygody z „kiełbasą” jestem pod wrażeniem jakości tego oprogramowania. Nie chodzi już tylko o jego funkcjonalność, bo to inna bajka, ale o stabilność działania. Na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, w których zdarzyła mi się „zwiecha”. A zaczynałem od Cubase’a na komputerze C-Lab Falcon (taki klon ATARI ST) w latach 90. ubiegłego wieku. Tak czy siak, od czasu narodzin Cubase przeszedł bardzo długą drogę – mam wrażenie, że znacznie dłuższą, niż sugerowałby numer jego najnowszej wersji, czyli 14. Cóż nowego w niej znajdziemy?

 

 

Po pierwsze, nowe modulatory. Są to moduły, które możemy wykorzystać do modulowania – czyli sterowania zmianami – pracy wtyczek, instrumentów wirtualnych, jak i różnych  modułów funkcjonalnych samego DAW-a. Program daje nam do wyboru sześć takich modulatorów - LFO, Envelope Follower, Shaper, Macro Knob, Step Modulator oraz ModScripter. Dzięki nim możliwości kreatywnego wykorzystania potencjału programu  znacząco się poszerzają. Trzeba jednak zaznaczyć, iż modulatory te dostępne są wyłącznie w wersji Pro. Wariant Artist, o Elements nie wspominając, jest tej funkcjonalności pozbawiony.

 

[img:1]

 

Drugą nowością jest Drum Machine. Nazwa mówi sama za siebie – to wirtualna maszyna perkusyjna, przy użyciu której możemy budować własne zestawy brzmieniowe i nimi zawiadywać. Zestawy te mogą się składać z brzmień, które sami upichcimy, korzystając z silnika syntezy, lub sampli zaimportowanych z biblioteki mediów. Sekcja mapowania pozwala przypisać poszczególne dźwięki np. do klawiszy keyboardu. Drum Machine znajdziemy na pokładzie wersji Cubase 14 Pro i Artist.

 

[img:2]

 

Trzeci, nowy moduł to Pattern Sequencer, za pomocą którego użytkownik może tworzyć rozbudowane bity, w tym z użyciem funkcji losowych. Towarzyszy mu edytor paternów.

Kolejną nowinką jest implementacja obsługi formatu .dawproject, opracowanego wspólnie przez Bitwig i PreSonus. Jest to format open-source, umożliwiający przenoszenie projektów pomiędzy DAW-ami. Przybyło też kilka nowych pluginów, takich jak Shimmer i Studio Delay, zaś ścieżki audio zyskały poszerzone możliwości kreślenia krzywych modulacji parametrów, a narzędzie Range wzbogaciło się o nowe funkcje edycyjne. Do tego wszystkiego cieszyć się możemy odświeżonym modułem notacji muzycznej, bazującym na technologii Dorico. Odnotować należy też obsługę Dolby Atmos. Jak widać, nowości jest sporo.

 

[img:3]

 

Pełna wersja Cubase 14 Pro kosztuje 2.485 pln, Artist – 1.412, zaś Elements – 429 złociszy. Oczywiście możliwy jest upgrade z wersji wcześniejszych, a Pro i Elements dostępne są do bezpłatnego wypróbowania przez 60 dni.

 

DAW Oprogramowanie i DAW

Studio

Dwie nowinki Korga - miniKORG 700SM i moduł multi/poly
Więcej wiadomości