Zoom MS-90LP+, czyli pierwszy looper w rodzinie MultiStomp

Zoom MS-90LP+, czyli pierwszy looper w rodzinie MultiStomp

18 grudnia 2024, 09:00
autor: Marek Korbecki
Producent: Zoom
Dystrybucja: Sound Service GmbH

Skrót MS ma różne znaczenia, np. Microsoft. Natomiast jeśli chodzi o firmę Zoom, uznanego producenta multiefektów gitarowych, odnosi się on do serii podłogowych „kostek” MultiStomp. Producent ogłosił właśnie, że w styczniu przyszłego roku możemy się spodziewać dostępności kolejnego, szóstego już, modelu w rodzinie nowej generacji – MS-90LP+. Jest to pierwszy procesor typu looper w rodzinie MultiStomp, i to nie byle jaki! A zatem pokaż kotku, co masz w środku.

 

[img:1]

 

Jakkolwiek sygnał wejściowy konwertowany jest do postaci digitalnej – za co odpowiadają dwa niezależne przetworniki AD - z częstotliwością próbkowania „jedynie” 44,1 kHz, to jednak procesor przetwarza go w rozdzielczości 32-bitowej, tzn. w 32-bitowym trybie zmiennoprzecinkowym, co przekłada się na krystaliczne brzmienie. Dynamika sięga 122 dB, natomiast poziom szumów własnych urządzenia nie przekracza poziomu -100 dBu.

 

[img:2]

 

No dobrze, sygnał zostaje przekonwertowany i co dzieje się z nim dalej? Jak zapewne wszystkim wiadomo, looper to takie ustrojstwo, które pozwala nagrać jakiś fragment muzyczny, frazę, po czym odtwarza je w kółko, czyli w pętli właśnie. Długość takowej pętli, z jaką dane urządzenie sobie radzi, bywa bardzo różna, zależnie od jego konstrukcji. MS-90LP+ pozwala nam nagrać pętlę o długości aż… 90 minut! Pamięć naszego loopera jest w stanie pomieścić aż 13 godzin zarejestrowanych fraz lub 100 pętli. Pętle te można warstwowo nakładać, a także dodatkowo modyfikować, korzystając z ośmiu funkcji Loop, m.in. Reverse, Half Speed, Hold i Tape Stop.

 

[img:3]

 

Mało tego! Na pokładzie procesora znajdziemy ponadto 68 paternów rytmicznych wraz z funkcją kwantyzacji i synchronizacji do tempa podanego z zewnątrz, chociażby z metronomu, przez wejście MIDI. Sygnał synchronizacyjny może też być wysłany dalej za pomocą wyjścia MIDI.

 

[img:4]

 

Pracą procesora i jego funkcji sterujemy – podobnie jak w przypadku innych kostek MultiStomp – za pomocą pięciu przełączników „deptanych” oraz wyświetlacza LCD, prezentującego odtwarzaną pętlę w sposób graficzny. To pozwala w łatwy sposób ogarnąć, w którym jej punkcie znajduje się odtwarzanie.

Z uwagi na to, że dostawa looperów MS-90LP+ przewidywana jest na pierwszy kwartał 2025 roku, niestety nie ma szans na to, aby trafiły pod tegoroczną choinkę.

 

[img:5]
 

do gitary elektrycznej Kostki podłogowe Efekty

Gdzie kupić?

Dystrybucja w Polsce:

adres:
Moriz-Seeler-Straße 3 12489 Berlin

Gitara

IK Multimedia ToneX CAB - lekki i praktyczny FRFR
Więcej wiadomości