
100 Lat Brzmienia: Nowe Technologie Shure – NEXADYNE, MV7i i AD PSM! | NAMM 2025
Jak co roku, nasza kamera trafiła na targi NAMM, które odbywają się w Anaheim, nieopodal Los Angeles. Na szczęście pożary, które nawiedziły okolice LA, nie przeszkodziły w ich organizacji, więc z przyjemnością możemy Wam zrelacjonować, co tam ujrzała. Jednym ze stoisk, których nie można było pominąć, było to należące do firmy Shure, tym bardziej że producent ten celebrować będzie w tym roku piękną, setną rocznicę istnienia. Co więc zaprezentował na targowych salonach?
Naszą uwagę na NAMM zwróciły trzy „eksponaty”:
- Mikrofony instrumentalne Nexadyne 2, Nexadyne 5, Nexadyne 6
- Mikrofon MV7i do podcastu, wokalu, instrumentalny
- System monitoringu bezprzewodowego IEM
Nowe mikrofony instrumentalne NEXADYNE
Pierwszym, a właściwie trzema prezentowanymi nowościami były dynamiczne mikrofony instrumentalne z rodziny Nexadyne - Nexadyne 2 przeznaczony do nagrywania/nagłaśniania bębna centralnego, Nexadyne 5 dla wzmacniaczy gitarowych oraz Nexadyne 6, który przystosowany jest do pracy na werblu lub tomach. Każdy ma kształt, a także parametry właściwe dla danego zastosowania. Warto podkreślić, że – podobnie jak inne mikrofony Nexadyne – tak i te skonstruowane są w oparciu o technologię Revonic.
Jej istota polega na zastosowaniu dwóch kapsuł połączonych w jeden układ, precyzyjnie skorelowanych fazowo, ale pod względem elektrycznym pracujących przeciwsobnie. Takie działanie pozwala skutecznie wytłumić zakłócenia pochodzące z obudowy – co w przypadku np. mikrofonów mocowanych do obręczy bębnów ma ogromne znaczenie – a tym samym wyeliminować konieczność stosowania rozwiązań mechanicznych. Ponadto konstrukcja taka umożliwia uzyskanie precyzyjnie kontrolowanej, kardioidalnej bądź superkardioidalnej (jak we wszystkich trzech wymienionych tu modelach), charakterystyki kierunkowej.
Mikrofon do podcastu, wokalu, instrumentu MV7i
A skoro przy mikrofonach jesteśmy, to kolej na drugi produkt, mikrofon MV7i, o którym już pisaliśmy tutaj. Na wypadek, gdybyście jednak nie mieli czasu na czytanie drugiego artykułu, podajemy garść informacji na temat tego urządzenia. Jest to unikalna, pierwsza tego rodzaju konstrukcja na rynku. W jednej obudowie funkcjonują bowiem wysokiej jakości przetwornik – gdyby nie ledowy wskaźnik na obudowie, można byłoby go pomylić z SM7B, który stanowił tu inspirację - oraz interfejs audio. Z tyłu mikrofonu znajduje się gniazdo combo, do którego można podłączyć drugi mikrofon bądź np. gitarę.
Oznacza to możliwość chociażby realizacji podcastu z udziałem zaproszonego gościa albo nagrania swoich pomysłów muzycznych. I nie trzeba być wcale inżynierem dźwięku, żeby uzyskać soczyste brzmienie – tym zajmie się bezpłatne oprogramowanie MOTIV Mix i zawarte w nim algorytmy, które w żądany przez nas sposób przetworzą sygnał z obu źródeł. Warto przy tym zaznaczyć, że dodatkowy mikrofon może być zarówno przetwornikiem dynamicznym, jak i pojemnościowym, albowiem MV7i jest w stanie dostarczyć takowemu zasilania fantomowego.
Bezprzewodowy system odsłuchu personalnego AD PSM
Trzecim produktem na targach NAMM był cyfrowy, wielokanałowy system bezprzewodowy IEM Axient Digital PSM.
Na system ten użytkownicy sprzętu Shure czekali już od kilku lat. Konstruowano go w taki sposób, aby spełniał wymagania standardu WMAS (Wireless Multichannel Audio Systems). Nie będziemy tu rozwijać tego tematu – ograniczymy się jedynie do informacji, iż systemy WMAS pozwalają korzystać z większej liczby kanałów przy tej samej szerokości wykorzystywanego pasma, nie zwiększając przy tym – a nawet wręcz przeciwnie – wymogów w zakresie koordynacji częstotliwości. Bez wątpienia przyczynia się to do usprawnienia pracy techników, szczególnie w zatłoczonych radiowo miejscach.
Działając w ramach regulacji WMAS, system Axient Digital PSM daje możliwość pracy na aż 40 kanałach stereo (lub 80 mono) w granicach jednego, 8-megahercowego kanału TV. AD PSM może przy tym pracować w czterech trybach, z których jeden jest – tak, tak! – analogowy. Oznacza to możliwość współpracy nadajnika systemowego z analogowymi odbiornikami Shure, takimi jak PSM 1000. Oprócz tego mnogość opcji komunikacji z systemami i sieciami zewnętrznymi – to wszystko razem sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle uniwersalnym i elastycznym rozwiązaniem, które zapewne będzie się cieszyło ogromnym powodzeniem na rynku.
Oczywiście wszystkie szczegółowe informacje na temat MV7i – jak i pozostałych omówionych tu urządzeń – uzyskacie u dystrybutora Shure w Polsce, w firmie Polsound.
Gdzie kupić?
Dystrybucja w Polsce:
Pon - Pt: 09.00 - 17.00
Sklepy muzyczne > Shure rozwiń listę sklepów






