ACCESS Virus TI Keyboard - syntezator

ACCESS Virus TI Keyboard - syntezator

25 czerwca 2007, 00:00
Producent: access
Wersja Virus TI z klawiaturą półważoną 5 oktaw

Od momentu, kiedy firma ACCESS zaprezentowała model Virus C, na rynku nowoczesnych syntezatorów analogowych nie pokazało się nic, co mogłoby bardziej zaskoczyć profesjonalistów szukających nowoczesnych brzmień.
W roku 2005 ACCESS ponownie zaskakuje muzyczny świat przełomowym oraz nowatorskim rozwiązaniem - syntezatorami VIRUS TI.
Seria składa się, jak zwykle z wersji desktop oraz dwóch wersji z klawiaturą 3 oraz 5 oktaw. Technologicznie i brzmieniowo są to trzy identyczne urządzenia. Firma pozostawia użytkownikowi wybór modułu oraz dwóch wersji z klawiaturą.

Virus TI Keyboard z klawiaturą 5 oktaw jest największym przedstawicielem, prawdopodobnie najnowocześniej brzmiącej serii syntezatorów na świecie - ACCESS VIRUS TI. Skrót TI wprowadza zupełnie nową ideę o nazwie TOTAL INTEGRATION. Jest to innowacyjna technologia połączenia syntezatora ze środowiskiem komputera, zwiększająca gamę zastosowań instrumentu w studio, jak i na scenie.

Pierwszy w Pełni Zintegrowany z Komputerem Syntezator Sprzętowy

ACCESS VIRUS TI jest pierwszym na świecie syntezatorem z zaimplementowaną technologią Total Integration.
Virus łączy się z komputerem Mac/PC poprzez umieszczony na panelu tylnym port USB w formacie USB-2 oraz Hi-Speed USB. Co ciekawsze, Virus TI Desktop instaluje się w systemie komputerowym jako plug-in VIRUSControl, czyli jako wielokanałowy syntezator programowy w formacie VST/ AudioUnit z 4 submixami [2 stereo].
VIRUSControl to firmowy program umożliwiający obustronną obsługę audio i MIDI jednocześnie, funkcjonowanie kontrolerów, działanie panelu edycji i dostęp do bibliotek instrumentu z poziomu sekwencera komputerowego.
Total Integration znacznie ułatwia pracę z sekwencerem audio/MIDI [np. Logic, Cubase]. Wszystkie ustawienia brzmień oraz multi-timbral są przechowywane wewnątrz aranżu. Ponadto mamy łatwy dostęp do biblioteki brzmień bez potrzeby wysyłania komunikatów SysEx i instalowania dodatkowych programów do kontroli syntezatorów [np. SoundDiver]. W praktyce Virus spełnia rolę karty audio. Główny mix z komputera jest wysyłany na wyjścia Virusa, natomiast Virus jako plug-in wysyła jednocześnie sygnał ze sprzętu do miksera audio aranżu. Oczywiście możemy również nagrać dowolny sygnał zewnętrzny poprzez znakomitej jakości stereofoniczne wejście audio [24-bity]. Opatentowany przez Access driver [sterownik], czyni z Virusa TI pierwszy na świecie syntezator sprzętowy łączący funkcje sample-accuration timing [dokładne próbkowanie] oraz delay- compensation [wyrównanie latencji - opóźnienia].

Firma ACCESS, jak zwykle zadbała o znakomitą jakość i dynamikę wyjść audio Virusa TI. Instrument oferuje 6 w pełni symetrycznych wyjść audio [+4 dB] z przetwornikami o studyjnej jakości 24-bity/192 kHz. Istotnym aspektem jest fakt, że wyjścia są kompatybilne z systemem dookólnym [Surround]. Dodatkowo wejście i wyjście cyfrowe w formacie S/PDIF oraz MIDI In/Out decydują, że Virus może być znakomitym centrum kontroli komputerowego studia, jak i zestawu na scenie wraz z laptopem.

Panel instrumentu oferuje 33 potencjometry do sterowanie dowolnymi parametrami, których ustawienia z poziomu sprzętu są wysyłane jako komunikaty MIDI. Virus TI, jako kontroler ma pamięć 32 różnych map ustawień definiowanych przez użytkownika. Potencjometry sterują parametrami dowolnego zewnętrznego urządzenia, bądź instrumentu software'owego. Jest to bardzo przydatna funkcja w zastosowaniach studyjnych.

Klawiatura
Instrument posiada klawiaturę połważoną z dynamiką oraz funkcją aftertouch. Access używa naprawdę znakomitej jakości klawiatury.

A brzmienia? Fenomenalne.
Access dołożył wiele nowych rozwiązań do najczęściej nagradzanego na świecie syntezatora wirtualnego!
Nowy TI ma wbudowany system podwójnego DSP z polifonią zwiększoną do, aż 80 głosów [ponad dwukrotnie więcej w porównaniu z poprzednimi modelami], co stawia Virusy na czele wirtualnych analogów pod względem mocy brzmieniowej.
Dodane 2 nowe typy oscylatorów wzbogacają, uznaną za klasę samą w sobie, paletę barw instrumentu. Nowy model generatora Wavetable [znany z syntezatorów Waldorf] jest unikalnym algorytmem, umożliwiającym kreatywne łączenie fal, tworząc niesamowicie "żywiołowe i pływające" brzmienia. Lub przełączanie pomiędzy falami, powodując bardzo popularne ostatnio efekty brzmieniowe lo-fi.
Drugi z oscylatorów to HyperSaw, pracujący na 9 równoległych generatorach typu sawtooth [plus 9 opcjonalnych suboscylatorów]. Pozwala on na kreowanie "grubych" klasycznych brzmień, znanych ze starych analogów. Zaskakujący jest fakt, że rozbudowany HyperSaw nie potrzebuje dodatkowej mocy obliczeniowej. Co więcej, nie redukuje polifonii !!! Z 9 głównymi oscylatorami oraz 9 suboscylatorami na głos, ACCESS VIRUSA TI może wygenerować w sumie do 1800 oscylatorów w czasie rzeczywistym. Do tego znakomite filtry, włączając rozbudowaną emulację MiniMoog, pulsujące przebiegi WaveTable, czy potężnie brzmiące oscylatory HyperSaw gwarantują, że nowy VIRUS nigdy nie brzmiał lepiej!
Poza tym ilość nagród i lista użytkowników na całym świecie jest naprawdę imponująca, świadcząc o randze instrumentu i jakości brzmień, które już dziś stały się "klasykami" w nowoczesnej muzyce rozrywkowej.

Matryca modulacyjna została rozbudowana do 6 źródeł modulujących, każde z nich steruje 3 parametrami do modulacji [w sumie 18 połączeń modulacyjnych], dając niespotykaną swobodę programowania brzmień i kontroli w czasie rzeczywistym.

Nowa technologia Knob Quantize Mode pozwala na uzyskanie poszarpanych i rytmicznych ruchów zmian parametrów brzmienia. Zmiany parametrów [granych w czasie rzeczywistym lub z pozycji sekwencera] są zsynchronizowane z wybranym wcześniej ustawieniem zegara taktującego. Zmiany dokonywane są według ustalonych przez zegar odstępów czasowych, podobnie jak w sekwencerach krokowych.

Znakomitym udogodnieniem jest możliwość programowania i zapisywania w pamięci własnych paternów arpeggiatora, oprócz 64 gotowych paternów fabrycznych [w różnych konfiguracjach].

Tryb Multi oraz Multi/single
Wzbogacony o nowe możliwości 16-kanałowy tryb Multi pozwala na zapisywanie własnych przetworzonych brzmień bez ingerencji i przestawiania parametrów wyjściowych brzmień z sekcji single [lub użytych w innych Multi]. Nie odwołuje się wyłącznie do brzmień z sekcji single [jak większość innych syntezatorów]. Dzięki temu można tworzyć własne układy i połączenia barw w sekcjach na klawiaturze, użyteczne na koncertach, jak i w studio. Oczywiście klasyczny tryb Multi do pracy z sekwencerem pozwala również na użycie barw z sekcji banków single.
Podsumowując, cała moc obliczeniowa 16 torów brzmieniowych jest do dyspozycji w sekcji Multi, włączając niezależne efekty delay oraz reverb na każdą z 16 barw. W efekcie, tryb single VIRUS TI jest jak gdyby powielony 16-krotnie!

Dużo więcej brzmień do dyspozycji
Rozszerzono znacznie pamięć urządzenia do 521 brzmień w sekcji RAM oraz 2048 brzmień w sekcji ROM [zapisywalne]. Dodatkowo 16 miejsc na własne podręczne programy Multi [np. do zastosowań na żywo]. Standardowa sekcja multi opisana powyżej.

Virus jak zwykle oferuje rozbudowany tor syntezy:

* 3 generatory LFO, oferujące wybór 68 rodzajów kształtowania fali
* 2 bardzo szybkie obwiednie ADSTR
* 2 bloki filtrów najwyższej jakości; oprócz klasycznych HighPass, LowPass, BandPass i Bandreject, syntezator posiada kaskadowy filtr, wzorowany na legendarnym filtrze Mini Moog'a, z nachyleniem 6-24 dB oraz funkcją samooscylacji
* rozbudowany procesor efektów pozwala na użycie do 129 efektów jednocześnie z długiej listy presetów jak np.delay, chorus, phaser, ring modulator, 3-pasmowy Equalizer, distortion, Analog Boost - "dopalacz" basu i wiele innych.

Duży wyświetlacz [128x32 pikseli] z białym podświetlaniem pokazuje 4 rzędy teksu i grafiki. Parametry edytujemy przy pomocy 3 potencjometrów [w większości przypadków podręczne funkcje są od razu dostępne do edycji].
Kilka nowych przycisków:

* SHIFT - przejście do dodatkowych funkcji dostępnych pod danym potencjometrem
* EXIT - wyjście z edycji do części głównej
* przełącznik dostępu do 6 sekcji Matrycy modulacyjnej

Wersje z klawiaturą oferują podświetlone logo Access, umieszczone na tylniej części obudowy Virusa, błyskające w tempie, dając świetny efekt dla publiczności lub "metronom" dla innych muzyków na scenie.
Przycisk Tap Tempo [do nabicia tempa] jest bardzo przydatny dla muzyków używających VIRUSa na żywo. Dzięki technologii Access SyncXtreme, instrument będzie w time'ie z perkusistą lub dj'em.

Podsumowując.
Standard, który wprowadziła niemiecka firma ACCESS, wyprzedza konkurencję o kolejny etap, plasując VIRUSA TI na 1 miejscu na rynku syntezatorów analogowych.

Dane Techniczne ACCESS VIRUS TI Keyboard:

* klawiatura 5 oktaw [61 klawiszy], dynamiczna, aftertouch
* klawiatura półważona, naprawdę bardzo dobrej jakości
* 2 wejścia na pedały do kontroli

* 6 symetrycznych wyjść audio o poziomie +4dB
* praca instrumentu w systemie Surround
* soft Limiting na każdym wyjściu audio
* przetworniki studyjne D/A 24-bity/192kHz
* 2 wejścia audio z przetwornikami 24-bity [4 różne czułości wejścia]
* wejście/wyjście cyfrowe w formacie S/PDIF [galwaniczne]
* transmisja USB dla danych, sygnału audio oraz MIDI
* kompatybilność z USB 2.0, USB oraz Hi-Speed USB [12Mbit]
* wyście słuchawkowe

* system podwójnego DSP [high-speed local buss]
* polifonia 80 głosów stereo przy średnim użyciu [zależy od tego, który z oscylatorów lub filtrów został wybrany]
* oprogramowanie do kontroli [VirusControl plug-in] w formacie VST [PC] oraz AudioUnit [Mac]
* technologie sample-accuration timing [dokładne próbkowanie] oraz delay- compensation [wyrównanie latencji - opóźnienia]
* generator WaveTable
* możliwość użycia do 1800 stereo oscylatorów
* możliwość użycia do 129 efektów jednocześnie [m.in. reverb, delay, chorus, phaser, ring-modulator, distortion, Analog Boost i inne]

* brzmienia: 512 programów RAM, 2048 programów ROM [zapisywalne]
* 3 generatory LFO [68 rodzajów fali]
* 2 super szybkie obwiednie ADSTR
* niezależny delay i reverb dla każdej z 16 części multi
* 2 bloki filtrów [HP, LP, BP, BS] oraz filtr wzorowany na konstrukcji MiniMoog'a
* przycisk Tap Tempo do ręcznego "nabicia" tempa
* programowalny arpeggiator dla każdej barwy + 64 gotowe paterny fabryczne [w różnych konfiguracjach]

* mahoniowe boczki obudowy syntezatora
* zasilanie: 100-240V AC [50Hz - 60Hz]
* wymiary: wysokość 11.5 cm, szerokość 99.5 cm, głębokość 37 cm
* waga: 13.8 kg


więcej zdjęć i informacji na: STRONIE ACCESS
[img:1]
Syntezatory

Gdzie kupić?

access

Dystrybucja w Polsce:

Sklepy muzyczne > access rozwiń listę sklepów

Arturia PolyBrute 12 - syntezator z możliwościami morphingu
Więcej wiadomości