Wojciech Hoffmann

Wojciech Hoffmann

Pochodzący z Brzegu Dolnego gitarzysta rockowy, muzyk czołowych polskich grup gatunku hard'n'heavy: Turbo i Non Iron. Obecny na rynku muzycznyn od lat 70-tych ub. wieku., kompozytor i producent, laureat wielu nagród polskiej prasy muzycznej.

Muzyk urodził się 1 lutego 1955 roku, a naukę pierwszych gitarowych akordów rozpoczął w wieku 11 lat. Już po roku założył swój pierwszy zespół, a inspirowany twórczością Beatlesów i Czerwonych Gitar, doskonalił swoje umiejętności oraz startował w licznych amatorskich przeglądach. Na przełomie lat 60. i 70. uwaga muzyka skupiła się ma kształtującym się wówczas hard rocku i jego gigantach, z gitarzystą Deep Purple Ritchie Blackmorem w roli głównej. Ćwiczenia pochłaniały młodemu gitarzyście nawet 16 godzin dziennie.

W 1977 roku, po jednym z pierwszych festiwali w Jarocinie (Jarocińskie Rytmy Młodych, 1975) dołączył do poznanych wówczas muzyków grupy Heam, mając już za sobą występy w hardrockowej formacji Hot Projekt oraz zespołach Błękitni i Gem. Z Heam zaliczył m.in. trasę po ZSRR (66 koncertów), a po rozpadzie grupy w 1980 roku dołączył do tworzonego przez Henryka Tomczaka Turbo, jak się okazało - jednej z najlepszych grup wykonujących wówczas nowoczesną odmianę hard&heavy w Polsce i całej Europie Środkowej.

W połowie lat 80. Hoffmann dołączył do zespołu Non Iron, z którym nagrał płyty: „Innym Niepotrzebni” (1989) oraz „Candles and Rain” (1990). Już w latach 90. gitarzysta poświęcił się m.in. komponowaniu muzyki i pisaniu tekstów do radiowych spotów reklamowych, których wyprodukował (i w wielu przypadkach nagrał) około 1000. Wyprodukował również dwa albumy kontrowersyjnej formacji hip-hopowej Nagły Atak Spawacza, co dało mu możliwość poznania zupełnie nowych rejonów muzycznych.

W 1997 roku podjął współpracę z Czerwonymi Gitarami, z którymi nagrał studyjną płytę „...Jeszcze gra muzyka” oraz podwójny album koncertowy.

W 2002 roku ukazał się na rynku singiel „Irlandzki”, promujący wydaną rok później solową płytę Hoffmanna, zatytułowaną „Drzewa”. Zawierające 12 instrumentalnych utworów wydawnictwo zostało w 2004 roku uhonorowane nagrodą miesięcznika „Gitara i Bas” w kategorii „najlepsza płyta gitarowa hard&heavy”.

Wojciech Hoffmann był jako instrumentalista wielokrotnie doceniany przez polską prasę muzyczną. „Metal Hammer”, „Gitara i Bas” i „Thrash’Em All” od 1990 roku przyznały mu szereg wyróżnień, zarówno w klasyfikacjach „najlepszy gitarzysta rockowy/metalowy”, jak również w zestawieniach „najlepszych płyt”, w nagraniu których uczestniczył.
Od 2005 roku ukazały się kolejne płyty TURBO, z którą to grupą nagrał ich przeszło szesnaście, w tym dwa DVD. W roku 2011 nakładem wytwórni METAL MIND ukazało się pierwsze autorskie, koncertowe DVD BACK TO THE PAST, a w roku 2015 wychodzi jak dotąd ostanie autorskie wydawnictwo Hoffmanna pt. BEHIND  THE  WINDOWS. Obecnie muzyk pracuje nad kolejnymi albumami...