MESSE 2014: Raport DJ + Fotorelacja

18 marca 2014 / 14:00

[img:1]

Targi Musikmesse nie są już miejscem dla DJ'ów. 

Jako fascynat klasycznego miksowania dwóch utworów i osoba od lat badająca DJ'skie nowinki techniczne wybieram się na targi w poszukiwaniu czegoś co mnie zaskoczy. Zanim pierwszy raz pojawiłem się na targach bazowałem na ciekawych opowieściach i zdjęciach z poprzednich edycji... Od pięciu lat poszukuję we Frankfurcie miejsca, które dla sprzętowego geeka mogłoby być rajem. Nigdy nie znalazłem. 

Ten rok nie był wyjątkiem. Prawdę powiedziawszy był najgorszym rokiem jaki mi się trafił i niestety nie widzę szans na poprawę. Po czym wnioskuję...? Przede wszystkim po imprezach/targach, które przynoszą znacznie więcej premier i są znacznie lepiej ukierunkowane. Takimi są na pewno targi BPM w Birmingham, które na tę chwilę uchodzą za prawdziwe święto DJ'ów oraz zimowe NAMM'y na których ostatnio pokazano naprawdę sporo nowego sprzętu. Te pierwsze nie ograniczają się jedynie do przedstawienia sprzętu, ale znacznie bardziej dbają o odwiedzających dając im to czego potrzebują. Wyjątkiem od reguły, którą jest hasło: "jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego" są NAMM'y, ponieważ producenci wolą prężyć muskuły na największym rynku niż na coraz mniej znaczących DJ'sko targach Messe. Czyli sprawdza się zasada, że lepiej pokazać sprzęt DJ'om z bliska albo zrobić to w lepszym marketingowo miejscu.

Warto też wspomnieć o wielu firmach, które produkują nie tylko sprzęt DJ'ski jak choćby Allen & Heath, Behringer czy American DJ. Te decydując się na jedną powierzchnię wystawową ulokowane zostały w halach 8 i 11, które poświęcone są głownie profesjonalnemu oświetleniu scenicznemu oraz profesjonalnym systemom nagłośnieniowym. Niestety to zabija klimat imprezy DJ'skiej stając się jedynie wystawą dla kontrahentów. Oprócz paru standów, większość firm nie pielęgnuje swoich kontaktów z DJ'ami.

[img:2]

Drugą przyczyną w mojej opinii może być totalna stagnacja w nowinkach technicznych. Te, którymi karmią nas producenci są albo jak odgrzewane kotlety albo jak zaledwie ćwierć porcji. Czy dodanie do swojego kontrolera 8 padów może usatysfakcjonować i zadziwić klientów...? 

Można tu jeszcze wspomnieć o niemałych pieniądzach jakie trzeba wydać na swoje stanowiska, ale pula jaką mogą przeznaczyć producenci wynika z oceny sensu pokazywania się na coraz mniejszych targach. 

Być może problemy targów dostrzegają także organizatorzy, którzy w tym roku udostępnili hale dla nieakredytowanych odwiedzających na dwa dni, a nie jak w latach poprzednich na jeden. 

Hala 5.1, którą zazwyczaj wypełniały duże stanowiska DJ'skie w 85% udostępniona została głównie dla firm studyjnych. Wśród DJ'skich jak zwykle królował Pioneer, który przygniata konkurencję nie tylko świetną ofensywą marketingową w internecie, ale także ogromnym stanowiskiem. Można było na nim znaleźć wszystkie formy kontrolerów wraz z najnowszym, ogromnym DDJ-ZS, najnowszym efektorem RMX-500 oraz atrapą/prototypem gramofonu Pioneer. Jeśli wśród czytających są tacy, którzy na co dzień śledzą poczynania Pioneera wiedzą, że nie było tam nic nowego, a wszystkie produkty są w sprzedaży od wielu miesięcy.

DDJ-SZ to taki - najlepszy z najlepszych wśród kontrolerów Pioneera. Pełnowymiarowe jogi i czterokanałowy potężny mikser opakowane w super wielką obudowę, która waży około 10 kg. Konsoleta robi naprawdę wielkie wrażenie, ale czy zmienia spojrzenie na DJ'kę...? Być może sporą zmianą na rynku będzie pokazany prototyp gramofonu. W sytuacji kiedy Technics zrezygnował z produkcji swoich legendarnych gramofonów, Pioneer będzie próbował wejść na rynek ze swoim.

[img:3]

[img:4]

[img:5]

[img:6]

Ważnym, ale znacznie mniejszym stanowiskiem typowo DJ'skim, mógł pochwalić się Reloop, który dzielił je wraz z marką Ortofon. Ten niemiecki gigant chyba także odpuścił targi ponieważ główną część jego wystawy zajmowała konsoleta pokazowa, a dwa czy trzy stanowiska skierowane były dla klientów, którzy mogli dotknąć nowych produktów. Wśród nich BeatMix 4 i BeatMix 2, które wyglądem nawiązują do amatorskich produktów Pioneera. Ważnym faktem, który powinni wziąć pod uwagę użytkownicy jest to, że najnowszy BeatMix 4 dostajemy z pełną wersją Serato DJ! To już jest coś. 

[img:7]

[img:8]

[img:9]

[img:10]

Numark od pewnego czasu należy do wielkiej rodziny producentów z USA, w której znajdują się M-Audio, Akai, Alesis i Alto. Nic więc dziwnego, że jego produkty ginęły trochę w natłoku pokrewnych marek. Tu także najbardziej istotna była część, na której grali zaproszeni DJ'e, a nowości pokazały właśnie te pokrewne marki. W tym roku odwiedzający mogli dotknąć tych produktów, które są na rynku od paru miesięcy.

Co ciekawe, jednym z większych stanowisk mogła pochwalić się firma DJ-Tech, która nie jest jeszcze tak popularna w Polsce, ale zaskakuje użytkowników naprawdę dobrze wykonanymi produktami. Tutaj także pokazy były ważniejsze od samych produktów, które poupychane zostały na niewielkich półeczkach. 

[img:11]

[img:12]

Wspomniane wcześniej hale 8 i 11 nie sprzyjały DJ'om. Za dużo tam ogromnego nagłośnienia i wielkich konsolet, do ich obsługi. Behringer w ogóle nie pokazał swojego sprzętu skierowanego dla DJ'ów, a przecież jego portfolio jest całkiem spore. Allen & Heath natomiast uraczył swoich klientów kolejną wersją najnowszego miksera XONE:23C. Jest to ciekawy produkt, ponieważ posiada on wbudowany 4 kanałowy interfejs audio, dzięki któremu DJ będzie mógł korzystać z systemów DVS. Produkt oficjalnie wejdzie do sprzedaży w czerwcu 2014 roku i będzie kosztował około 580 dolarów. 

[img:13]

[img:14]

[img:15]

 

Istotnym stanowiskiem na hali 5.1 była niewątpliwie powierzchnia Vestaxa. Istotnym ponieważ jego wymiary (ok. 2x2m) doskonale pokazały kondycję producentów sprzętu DJ'skiego. Pierwsze zdjęcie pokazujące zamknięty w gablocie sprzęt Rane jest także bardzo wymowne. Chyba przyszło nam żyć w czasach, w których już nic nowego wymyślić się nie da. 

 

[img:16]

[img:17]

[img:18]

[img:19]

[img:20]

[img:21]

[img:22]

[img:23]

Producent

Allen&Heath Allen&Heath www.allen-heath.com

Dystrybutor

Pozostałe aktualności dj

Pobierz najnowszą aktualizacje do kontrolera PHASE

Pobierz najnowszą aktualizacje do kontrolera PHASE

Nowa wersja firmware została przetestowana przez 300 beta testerów na całym świecie, dzięki czemu nowy update wprowadza kompleksowe poprawki m.in. poprawiono...

Modularny kontroler MIDI - Mine S

Modularny kontroler MIDI - Mine S

W ostatnim czasie technologia urządzeń DJ’skich rozwija się w nieprawdopodobnym tempie. Na czasie są ostatnio rozwiązania modułowe - ze względu na swoją...

Bassowe słuchawki od Tascam - TH-06 Bass XL

Bassowe słuchawki od Tascam - TH-06 Bass XL

Są gatunki muzyczne, które potrzebują głębokiego i klarownego basu. Ważne jest jednak, aby jeszcze na jednym z pierwszych etapów produkcji nagrań zadbać o te...

Numark Scratch - Dwukanałowy scratch mikser dla Serato DJ

Numark Scratch - Dwukanałowy scratch mikser dla Serato DJ

Numark pokazał model Scratch - 24-bitowy, dwukanałowy mikser, który łączy funkcje pro i najlepszy soft, w cenie, która przeczy wszelkim regułom. Mikser ma...

Traktor DJ 2 za darmo na iOS, macOS i Windows

Traktor DJ 2 za darmo na iOS, macOS i Windows

Niedawno światło dzienne ujrzała najnowsza, druga wersja popularnego programu Traktor DJ od Native Instruments. Bezpłatne oprogramowanie wprowadza szereg...

DJ'ka dla każdego - nowy Pioneer DDJ-200

DJ'ka dla każdego - nowy Pioneer DDJ-200

Na świecie z pewnością jest ogromna ilość osób, które chciałyby spróbować swoich sił w zawodzie DJ’a, lecz barierą jest tutaj zazwyczaj cena sprzętu....

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz