Gitary Ovation - pół wieku innowacji

18 sierpnia 2017 / 12:00

W 2016 roku minęło dokładnie 50 lat, odkąd Chris Kaman przedstawił światu swój pomysł na nowoczesną gitarę. Sam, będąc ambitnym gitarzystą, ignorując krytykę wytrwale walczył o realizację swojego marzenia, polegającego na stworzeniu unikalnej firmy, produkującej gitary. Firmy, czerpiącej z tradycji konstruowania gitar a zarazem otwartej na nowinki. Otwartość umysłu , którą wyniósł z czasów, gdy pracował jako inżynier lotnictwa. Łamanie barier i dogmatów w konstrukcji gitar przyczyniło się do powstania instrumentów Ovation, które znamy obecnie.

 

Specjalny materiał kompozytowy (Lynachor) wraz z zaokrąglonym kształtem korpusu ( Roundback) były składnikami, które zaowocowały nową kulturą brzmienia, na bardzo wymagającym rynku instrumentów akustycznych.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1970 roku, gdy Ovation przedstawił gitarę elektro-akustyczną. Ponownie dały o sobie znać wiedza i kreatywność Kamana, wyniesiona z branży samolotowej. Autorski przetwornik piezo, absolutnie innowacyjny, pozwolił gitarzystom akustycznym zaistnieć w swoich zespołach, występować bez przeszkód na wielkich stadionach i koncertach plenerowych.

Kolejnym krokiem milowym było skonstruowanie  w 1976r. gitar z ultracienką, grafitową płytą wierzchnią, doskonale przenoszącą wibracje. Świat gitarowy był zdumiony nowym standardem brzmienia akustycznego.

 

[img:1]

 

Lista wybitnych gitarzystów korzystających z gitar Ovation lub Adams na scenie lub w studio jest długa :

 • Al Di Meola,
 • Steve Lukather,
 • Brian May,
 • Cat Stevens,
 • Paul Simon,
 • Bob Marley,
 • Cindy Lauper,
 • Mick Jagger,
 • Eddie van Halen,
 • John Lennon,
 • Paul McCartney,
 • Richie Sambora,
 • Yngwie Malmsteen,
 • Larry Coryell,
 • Glen Campbell,
 • Melissa Etheridge,
 • Kaki King.

Wszyscy oni dostrzegali ogromny potencjał, drzemiący w tych instrumentach. Jest to tylko oczywiście bardzo okrojona lista, wyliczenie wszystkich znanych postaci świata gitarowego trwało by w nieskończoność i odwróciło by naszą uwagę od samych gitar.

 

[img:6]

Rok 1994 przyniósł kolejne ważne wydarzenie - milion sprzedanych egzemplarzy. Ogromny sukces firmy, która w tak znaczący sposób różni się od innych marek głównego nurtu. Po osiągnięciu punktu zwrotnego w swojej historii, firma Ovation odcisnęła swoje piętno w historii muzyki.

[img:4]

 

W 1996 roku Charles Kaman został uhonorowany odznaczeniem National Medal of Technology and Innovation, odebranym z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród wielu innych prestiżowych nagród dla założyciela marki, warto wymienić również włączenie do National Inventors Hall of Fame. Charlie nie chciał nagle, bez śladu zniknąć z branży muzycznej, więc stopniowo ograniczał swoje zaangażowanie w firmę.

W 2007 roku Ovation został przejęty przez firmę Fender Musical Instruments Corporation (FMIC), co zaowocowało stopniowym przenoszeniem produkcji na Daleki Wschód. W kwietniu 2014 stało się to, co było nieuniknione - doszło do ostatecznego zamknięcia produkcji w fabryce w New Hartford w stanie Connecticut.

 

[img:3]

 

W grudniu 2014 roku nowym właścicielem marki została firma Drum Workshop (DW), założona w 1972 roku. Jak sugeruje nazwa nowego właściciela, wywodząca się z Oxnard w stanie Kalifornia firma, posiada doskonała reputację w produkcji instrumentów perkusyjnych. Między obiema markami można znaleźć wiele wspólnych mianowników : innowacyjność, doskonali fachowcy w dziedzinie obróbki drewna, dążenie do perfekcji oraz zamiłowanie do kultury dźwięku.

Kierownictwo DW szybko zdało sobie sprawę, że dalekowschodnia produkcja pozwala na oferowanie instrumentów w różnych przedziałach cenowych, z drugiej strony zdano sobie również sprawę z potrzeby pielęgnacji najbardziej kojarzonych z Ovation wartości by utrzymać przy życiu legendę marki. Owiana legenda fabryka w New Hartford została na powrót otwarta w Dzień Niepodległości ( 4.07.2015), co więcej, udało się na powrót zatrudnić wielu wcześniej zatrudnionych w niej ekspertów.

 

[img:5]

 

Należy pamiętać, że instrumenty Ovation są niekonwencjonalnymi konstrukcjami, wymagającymi specjalistycznej wiedzy z dziedziny łączenia materiałów i składania ich w jedną, spójną brzmieniowo całość. W bardzo krótkim czasie produkcja w New Hartford ruszyła pełna parą. W 2016 roku zaprezentowano 6 nowych modeli z okazji corocznych, zimowych targów NAMM, mających na celu uczczenie 50-lecia istnienia firmy.

Podwaliny pod pełną wyzwań przyszłość zostały położone. Jedna rzecz wciąż jest jednak jasna i nie uległa zmianie: Ovation oznacza bycie innym, myślenie w inny sposób i podążanie innymi niż utarte ścieżkami. To główny powód, który powoduje, że marka Ovation pozostaje synonimem innowacyjności, jest to sposób na tworzenie czegoś nowego i unikalnego.

 

Ian Ethan Case 'Run Toward the Mountains':

Producent

Ovation Guitars Ovation Guitars www.ovationguitars.com

Dystrybutor

GEWA Polska Sp. z o.o. www.gewamusic.com/pl
+48 (77) 453 77 33 +48 (77) 453 77 34

Pozostałe aktualności gitarowe

Framus i William DuVall prezetentują sygnowane modele Talisman

Framus i William DuVall prezetentują sygnowane modele Talisman

William DuVall to z całą pewnością muzyk nieszablonowy - udało mu się dokonać czegoś naprawdę wielkiego - zastąpić wielkiego Layne'a Staley'a w szeregach...

Kolejna nowość w katalogu Cort - nadchodzi Sunset TC

Kolejna nowość w katalogu Cort - nadchodzi Sunset TC

Ten rok należy do firmy Cort! Po wielu udanych modelach, obszerny katalog potentata powiększa się o model Sunset TC, nawiązujący do absolutnej klasyki...

Washburn: Ostatnie sztuki gitar typu Dreadnought wciąż dostępne

Washburn: Ostatnie sztuki gitar typu Dreadnought wciąż dostępne

Music Info, wyłączny dystrybutor marki Washburn w Polsce, ma dla Was prawdziwą ofertę last minute! Jeszcze przez jakiś czas w sprzedaży będą dostępne...

Ciekawy mariaż efektów typu vibrato oraz phaser

Ciekawy mariaż efektów typu vibrato oraz phaser

Inżynierowie z firmy ZVEX przyzwyczaili nas do ciekawych, nieszablonowych rozwiązań, humorystycznych nazw swoich produktów oraz niestandardowych szat...

Nie lada ułatwienie dla fanów marki Strandberg

Nie lada ułatwienie dla fanów marki Strandberg

Potrzeba matką wynalazków! Firma D'Addario postanowiła wyjść na przeciw zapotrzebowaniu użytkowników gitar marki Strandberg i wypuściła dwa komplety strun,...

Nowość w katalogu Fender - American Elite Tele

Nowość w katalogu Fender - American Elite Tele

Seria The Parallel Universe to zbiór niezwykle oryginalnych instrumentów, które wykorzystują znane i lubiane konstrukcje firmy Fender, ale poddane są...

zobacz więcej
mikrofon