Gitary Ovation - pół wieku innowacji

18 sierpnia 2017 / 12:00

W 2016 roku minęło dokładnie 50 lat, odkąd Chris Kaman przedstawił światu swój pomysł na nowoczesną gitarę. Sam, będąc ambitnym gitarzystą, ignorując krytykę wytrwale walczył o realizację swojego marzenia, polegającego na stworzeniu unikalnej firmy, produkującej gitary. Firmy, czerpiącej z tradycji konstruowania gitar a zarazem otwartej na nowinki. Otwartość umysłu , którą wyniósł z czasów, gdy pracował jako inżynier lotnictwa. Łamanie barier i dogmatów w konstrukcji gitar przyczyniło się do powstania instrumentów Ovation, które znamy obecnie.

 

Specjalny materiał kompozytowy (Lynachor) wraz z zaokrąglonym kształtem korpusu ( Roundback) były składnikami, które zaowocowały nową kulturą brzmienia, na bardzo wymagającym rynku instrumentów akustycznych.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1970 roku, gdy Ovation przedstawił gitarę elektro-akustyczną. Ponownie dały o sobie znać wiedza i kreatywność Kamana, wyniesiona z branży samolotowej. Autorski przetwornik piezo, absolutnie innowacyjny, pozwolił gitarzystom akustycznym zaistnieć w swoich zespołach, występować bez przeszkód na wielkich stadionach i koncertach plenerowych.

Kolejnym krokiem milowym było skonstruowanie  w 1976r. gitar z ultracienką, grafitową płytą wierzchnią, doskonale przenoszącą wibracje. Świat gitarowy był zdumiony nowym standardem brzmienia akustycznego.

 

[img:1]

 

Lista wybitnych gitarzystów korzystających z gitar Ovation lub Adams na scenie lub w studio jest długa :

 • Al Di Meola,
 • Steve Lukather,
 • Brian May,
 • Cat Stevens,
 • Paul Simon,
 • Bob Marley,
 • Cindy Lauper,
 • Mick Jagger,
 • Eddie van Halen,
 • John Lennon,
 • Paul McCartney,
 • Richie Sambora,
 • Yngwie Malmsteen,
 • Larry Coryell,
 • Glen Campbell,
 • Melissa Etheridge,
 • Kaki King.

Wszyscy oni dostrzegali ogromny potencjał, drzemiący w tych instrumentach. Jest to tylko oczywiście bardzo okrojona lista, wyliczenie wszystkich znanych postaci świata gitarowego trwało by w nieskończoność i odwróciło by naszą uwagę od samych gitar.

 

[img:6]

Rok 1994 przyniósł kolejne ważne wydarzenie - milion sprzedanych egzemplarzy. Ogromny sukces firmy, która w tak znaczący sposób różni się od innych marek głównego nurtu. Po osiągnięciu punktu zwrotnego w swojej historii, firma Ovation odcisnęła swoje piętno w historii muzyki.

[img:4]

 

W 1996 roku Charles Kaman został uhonorowany odznaczeniem National Medal of Technology and Innovation, odebranym z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród wielu innych prestiżowych nagród dla założyciela marki, warto wymienić również włączenie do National Inventors Hall of Fame. Charlie nie chciał nagle, bez śladu zniknąć z branży muzycznej, więc stopniowo ograniczał swoje zaangażowanie w firmę.

W 2007 roku Ovation został przejęty przez firmę Fender Musical Instruments Corporation (FMIC), co zaowocowało stopniowym przenoszeniem produkcji na Daleki Wschód. W kwietniu 2014 stało się to, co było nieuniknione - doszło do ostatecznego zamknięcia produkcji w fabryce w New Hartford w stanie Connecticut.

 

[img:3]

 

W grudniu 2014 roku nowym właścicielem marki została firma Drum Workshop (DW), założona w 1972 roku. Jak sugeruje nazwa nowego właściciela, wywodząca się z Oxnard w stanie Kalifornia firma, posiada doskonała reputację w produkcji instrumentów perkusyjnych. Między obiema markami można znaleźć wiele wspólnych mianowników : innowacyjność, doskonali fachowcy w dziedzinie obróbki drewna, dążenie do perfekcji oraz zamiłowanie do kultury dźwięku.

Kierownictwo DW szybko zdało sobie sprawę, że dalekowschodnia produkcja pozwala na oferowanie instrumentów w różnych przedziałach cenowych, z drugiej strony zdano sobie również sprawę z potrzeby pielęgnacji najbardziej kojarzonych z Ovation wartości by utrzymać przy życiu legendę marki. Owiana legenda fabryka w New Hartford została na powrót otwarta w Dzień Niepodległości ( 4.07.2015), co więcej, udało się na powrót zatrudnić wielu wcześniej zatrudnionych w niej ekspertów.

 

[img:5]

 

Należy pamiętać, że instrumenty Ovation są niekonwencjonalnymi konstrukcjami, wymagającymi specjalistycznej wiedzy z dziedziny łączenia materiałów i składania ich w jedną, spójną brzmieniowo całość. W bardzo krótkim czasie produkcja w New Hartford ruszyła pełna parą. W 2016 roku zaprezentowano 6 nowych modeli z okazji corocznych, zimowych targów NAMM, mających na celu uczczenie 50-lecia istnienia firmy.

Podwaliny pod pełną wyzwań przyszłość zostały położone. Jedna rzecz wciąż jest jednak jasna i nie uległa zmianie: Ovation oznacza bycie innym, myślenie w inny sposób i podążanie innymi niż utarte ścieżkami. To główny powód, który powoduje, że marka Ovation pozostaje synonimem innowacyjności, jest to sposób na tworzenie czegoś nowego i unikalnego.

 

Ian Ethan Case 'Run Toward the Mountains':

Producent

Ovation Guitars Ovation Guitars www.ovationguitars.com

Dystrybutor

GEWA Polska Sp. z o.o. www.gewamusic.com/pl
+48 (77) 453 77 33 +48 (77) 453 77 34

Pozostałe aktualności gitarowe

DR2-7 - metalowa nowość w katalogu Esoterik Guitars

DR2-7 - metalowa nowość w katalogu Esoterik Guitars

Wielbiciele współczesnej ekstremalnej muzyki gitarowej, nie mogą narzekać na złe traktowanie przez producentów instrumentów. Do tego zajadłego wyścigu...

Nux prezentuje SS-5 Solid Studio IR & Power Amp Simulator

Nux prezentuje SS-5 Solid Studio IR & Power Amp Simulator

W dobie miniaturyzacji i kompaktowych "wszystkomających" efektów podłogowych, zadziwić innowacyjnością to nie lada wyczyn. Dokonać tej trudnej sztuki...

NAMM Show 2018 - Ruszają największe targi muzyczne na świecie

NAMM Show 2018 - Ruszają największe targi muzyczne na świecie

Namm Show to największa impreza całej branży muzycznej po drugiej stronie globu, ale nie tylko. To wydarzenie ma również duży wpływ na tendencje sprzętowe na...

NAMM 2018: Nowości ze stajni Cort Guitars

NAMM 2018: Nowości ze stajni Cort Guitars

Firma Cort, jeden z czołowych producentów gitar na świecie, postanowiła uchylić rąbka tajemnicy, ujawniając, co zaprezentuje na tegorocznych targach NAMM,...

Niezwykle rozbudowany reverb dla wielbicieli przestrzeni

Niezwykle rozbudowany reverb dla wielbicieli przestrzeni

Jaki powinien być efekt typu reverb XXI wieku? Kompaktowy, wszechstronny, świetnie wykonany i zapewniający intuicyjną obsługę. Tym niemałym wymaganiom...

Nu Tube Screamer - rewolucyjne dziecko firm Ibanez i Korg

Nu Tube Screamer - rewolucyjne dziecko firm Ibanez i Korg

Zielone pudełko z napisem Ibanez Tube Screamer jest prawdopodobnie najczęściej używanym efektem gitarowym w historii. Efekt doczekał się wielu odsłon,...

zobacz więcej
mikrofon