Gitary Ovation - pół wieku innowacji

18 sierpnia 2017 / 12:00

W 2016 roku minęło dokładnie 50 lat, odkąd Chris Kaman przedstawił światu swój pomysł na nowoczesną gitarę. Sam, będąc ambitnym gitarzystą, ignorując krytykę wytrwale walczył o realizację swojego marzenia, polegającego na stworzeniu unikalnej firmy, produkującej gitary. Firmy, czerpiącej z tradycji konstruowania gitar a zarazem otwartej na nowinki. Otwartość umysłu , którą wyniósł z czasów, gdy pracował jako inżynier lotnictwa. Łamanie barier i dogmatów w konstrukcji gitar przyczyniło się do powstania instrumentów Ovation, które znamy obecnie.

 

Specjalny materiał kompozytowy (Lynachor) wraz z zaokrąglonym kształtem korpusu ( Roundback) były składnikami, które zaowocowały nową kulturą brzmienia, na bardzo wymagającym rynku instrumentów akustycznych.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1970 roku, gdy Ovation przedstawił gitarę elektro-akustyczną. Ponownie dały o sobie znać wiedza i kreatywność Kamana, wyniesiona z branży samolotowej. Autorski przetwornik piezo, absolutnie innowacyjny, pozwolił gitarzystom akustycznym zaistnieć w swoich zespołach, występować bez przeszkód na wielkich stadionach i koncertach plenerowych.

Kolejnym krokiem milowym było skonstruowanie  w 1976r. gitar z ultracienką, grafitową płytą wierzchnią, doskonale przenoszącą wibracje. Świat gitarowy był zdumiony nowym standardem brzmienia akustycznego.

 

[img:1]

 

Lista wybitnych gitarzystów korzystających z gitar Ovation lub Adams na scenie lub w studio jest długa :

 • Al Di Meola,
 • Steve Lukather,
 • Brian May,
 • Cat Stevens,
 • Paul Simon,
 • Bob Marley,
 • Cindy Lauper,
 • Mick Jagger,
 • Eddie van Halen,
 • John Lennon,
 • Paul McCartney,
 • Richie Sambora,
 • Yngwie Malmsteen,
 • Larry Coryell,
 • Glen Campbell,
 • Melissa Etheridge,
 • Kaki King.

Wszyscy oni dostrzegali ogromny potencjał, drzemiący w tych instrumentach. Jest to tylko oczywiście bardzo okrojona lista, wyliczenie wszystkich znanych postaci świata gitarowego trwało by w nieskończoność i odwróciło by naszą uwagę od samych gitar.

 

[img:6]

Rok 1994 przyniósł kolejne ważne wydarzenie - milion sprzedanych egzemplarzy. Ogromny sukces firmy, która w tak znaczący sposób różni się od innych marek głównego nurtu. Po osiągnięciu punktu zwrotnego w swojej historii, firma Ovation odcisnęła swoje piętno w historii muzyki.

[img:4]

 

W 1996 roku Charles Kaman został uhonorowany odznaczeniem National Medal of Technology and Innovation, odebranym z rąk prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wśród wielu innych prestiżowych nagród dla założyciela marki, warto wymienić również włączenie do National Inventors Hall of Fame. Charlie nie chciał nagle, bez śladu zniknąć z branży muzycznej, więc stopniowo ograniczał swoje zaangażowanie w firmę.

W 2007 roku Ovation został przejęty przez firmę Fender Musical Instruments Corporation (FMIC), co zaowocowało stopniowym przenoszeniem produkcji na Daleki Wschód. W kwietniu 2014 stało się to, co było nieuniknione - doszło do ostatecznego zamknięcia produkcji w fabryce w New Hartford w stanie Connecticut.

 

[img:3]

 

W grudniu 2014 roku nowym właścicielem marki została firma Drum Workshop (DW), założona w 1972 roku. Jak sugeruje nazwa nowego właściciela, wywodząca się z Oxnard w stanie Kalifornia firma, posiada doskonała reputację w produkcji instrumentów perkusyjnych. Między obiema markami można znaleźć wiele wspólnych mianowników : innowacyjność, doskonali fachowcy w dziedzinie obróbki drewna, dążenie do perfekcji oraz zamiłowanie do kultury dźwięku.

Kierownictwo DW szybko zdało sobie sprawę, że dalekowschodnia produkcja pozwala na oferowanie instrumentów w różnych przedziałach cenowych, z drugiej strony zdano sobie również sprawę z potrzeby pielęgnacji najbardziej kojarzonych z Ovation wartości by utrzymać przy życiu legendę marki. Owiana legenda fabryka w New Hartford została na powrót otwarta w Dzień Niepodległości ( 4.07.2015), co więcej, udało się na powrót zatrudnić wielu wcześniej zatrudnionych w niej ekspertów.

 

[img:5]

 

Należy pamiętać, że instrumenty Ovation są niekonwencjonalnymi konstrukcjami, wymagającymi specjalistycznej wiedzy z dziedziny łączenia materiałów i składania ich w jedną, spójną brzmieniowo całość. W bardzo krótkim czasie produkcja w New Hartford ruszyła pełna parą. W 2016 roku zaprezentowano 6 nowych modeli z okazji corocznych, zimowych targów NAMM, mających na celu uczczenie 50-lecia istnienia firmy.

Podwaliny pod pełną wyzwań przyszłość zostały położone. Jedna rzecz wciąż jest jednak jasna i nie uległa zmianie: Ovation oznacza bycie innym, myślenie w inny sposób i podążanie innymi niż utarte ścieżkami. To główny powód, który powoduje, że marka Ovation pozostaje synonimem innowacyjności, jest to sposób na tworzenie czegoś nowego i unikalnego.

 

Ian Ethan Case 'Run Toward the Mountains':

Producent

Ovation Guitars Ovation Guitars www.ovationguitars.com

Dystrybutor

GEWA Polska Sp. z o.o. www.gewamusic.com/pl
+48 (77) 453 77 33 +48 (77) 453 77 34

Pozostałe aktualności gitarowe

Electro-Harmonix przedstawia wielofunkcyjny model Superego+

Electro-Harmonix przedstawia wielofunkcyjny model Superego+

Firma Electro-Harmonix przyzwyczaiła nas do regularnych premier ciekawych efektów. Nie inaczej jest tym razem. Do rąk gitarzystów (i nie tylko!) trafiło...

Mad Professor Dual Blue Delay - funkcjonalnie i z klasą

Mad Professor Dual Blue Delay - funkcjonalnie i z klasą

Bijecie się z myślami, czy bardziej lubicie brzmienie analogowego delay'a, czy może bardziej odpowiada Wam współczesne, cyfrowe opóźnienie dźwięku? Dzięki...

D'Addario Chromatic Pedal Tuner - mały, skuteczny i innowacyjny

D'Addario Chromatic Pedal Tuner - mały, skuteczny i innowacyjny

Firma D'Addario z przytupem wkracza na rynek stroików gitarowych, gdzie od lat panuje spora konkurencja. Jakie atuty posiada tuner legendarnego producenta...

Dr. Z EMS 2x12 Bluesbreaker - brytyjski sound prosto z... USA

Dr. Z EMS 2x12 Bluesbreaker - brytyjski sound prosto z... USA

Wśród gitarzystów przyjęło się określanie wzmacniaczy mianem "brzmiących po brytyjsku" lub "brzmiących po amerykańsku". Tym razem mamy do czynienia z...

Ibanez RG1027PBF - najnowsza siódemka z kultowej serii

Ibanez RG1027PBF - najnowsza siódemka z kultowej serii

Na temat serii RG Ibaneza napisano już chyba wszystko. Nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych linii gitar na świecie. Flagowe...

DMI Guitar Labs Fret Butter - środek czyszczący i konserwujący

DMI Guitar Labs Fret Butter - środek czyszczący i konserwujący

Czyszczenie i konserwacja podstrunnicy oraz progów mogą diametralnie zwiększyć komfort gry na naszym instrumencie. Dzięki Fret Butter, te czynności możemy...

zobacz więcej
mikrofon