Scena Jutra - zgodnie z planem - udało się! (relacja)

4 grudnia 2018 / 10:00

29 listopada w Warszawie w Teatrze Muzycznym Roma odbyło się długo zapowiadane wydarzenie Scena Jutra, połączone z musicalem "Piloci" - co ciekawe odgrywanym już po raz 303.

Firma Prolight oraz Polsound we współpracy z Teatrem Muzycznym Roma oraz partnerami stworzyli wydarzenie na skalę światową. Połączenie najnowszych technologii scenicznych, spektakularnego nagłośnienia przestrzennego 3D i inteligentnego oświetlenia, od pierwszych minut powodowała uczucie uczestniczenia w czymś wielkim i ciekawym. To uczucie trwało w zasadzie do końca i można było w ciągu tych kilku godzin zetknąć się z technologią przez duże "T". 

Scena Jutra to w skrócie platforma łączącą artystów, techników, firmy tworzące nowe technologie. Partnerami wydarzenia byli: Piloci, Onlight, TSE, Light Production, Liteshop, Instytut teatralny. Autorem projektu nagłośnienia jest Krzysztof Polesiński, zaś za systemy multimedialne odpowiadał Michał Fiodorow.  

Program imprezy obejmował pokaz, część prezentacyjną i wystawienniczą. Wielkim otwarciem rozpoczął się kilkunastominutowy pokaz z użyciem najnowszej technologii z użyciem dźwięku przestrzennego oraz inteligentnej projekcji obrazu. Zapraszamy na krótką video relację. 

 

Nie sposób opisać wszystkich omawianych na Scenie Jutra tematów, zatem skupimy się w dużej ogólności na głównych bohaterach wydarzenia:

 

AUDIO 

Całość systemu w teatrze oparto na produktach amerykańskiej firmy Meyer Sound. System składa się z trzech głównych gron: lewe, centralne i prawe, co daje znakomite możliwości zmiany lokalizacji źródła aktorów na scenie. Na potrzeby prezentacji zainstalowano system sourround, zapewniający trzypoziomowe efekty przestrzenne. Licząc globalnie, system nagłośnienia podczas prezentacji w Teatrze Muzycznym Roma, składał się z blisko 60 źródeł dźwięku, przy czym grono lewe, centralne i prawe systemu liniowego Meyer Sound Lina traktowane są jako 3. 

Elementy nagłośnienia:

  • grona systemu wyrównanego liniowo Lina Meyer Sound
  • loża dolna: 20 miniaturowych zestawów głośnikowych Meyer Sound
  • loża środkowa: 16 zestawów głośnikowych Meyer Sound
  • loża górna: 10 zestawów głośnikowych dużej skuteczności Meyer Sound
  • subwoofer VLFC

Subwoofer VLFC miał premierę i odegrał specyficzną rolę w pokazie. Przypomnijmy, że jego pasmo to
13-30 Hz zatem dało się je bardziej odczuć niż słyszeć.  
Systemy audio / światło komunikowały się za pomocą: MIDI, Timecode, OSC (Open Sound Control)

[img:4]

[img:5]

  

ŚWIATŁO i MULTIMEDIA

System BlackTracks kanadyjskiej firmy Cast Software przeznaczony jest do śledzenia obiektów na scenie, którymi może być poruszający się aktor lub przedmiot, rekwizyt bądź obiekt w przestrzeni - jak to miało miejsce na początku pokazu z użyciem drona. Generalnie system śledzi wszystkie elementy, do których da się podpiąć tzw. beacon - czujnik komunikujący się z odbiornikiem i serwerem zarządzającym eventem, dzięki temu znana jest pozycja czujnika w przestrzeni 3D. Ta informacja z kolei otwiera szerokie drzwi do wyobraźni realizatorów i designerów oświetlenia, którzy za pomocą projektorów mogą wyświetlać określone sekwencje w określonym miejscu.

Podczas pokazu beacony były wykorzystywane praktycznie we wszystkich scenach, uwalniając aktorów od konieczności poruszania się w zaprogramowanym układzie ruchów. Oznacza to duży komfort zarówno dla samych aktorów jak i urealnienie odgrywanych scen. 

[img:3] 

Po pokazie multimedialnym projektanci omawiali krok po kroku sceny oraz wykorzystane w nich technologie. Odkrywanie od kuchni tricków i patentów było niezwykle interesujące i żałuję jedynie, że nie powtórzono pokazu - wówczas odbiór byłby znacznie bardziej świadomy. 

Scena gościła tego popołudnia wielu prelegentów m.in dyrektora Teatru Muzycznego Roma Wojciecha Kępczyńskiego, reżysera Sebastiana Gońciarza, wielu przedstawicieli firm i producentów jak m.in: Fabiano Besio (ADB), Scott Gledhill (Meyer Sound). Na stronie www.scenajutra.pl pełny skład. 

[img:1] Dyrektor Teatru Muzycznego Roma - Wojciech Kępczyński

Kolejnym punktem programu było przedstawienie premier sprzętowych, które później prezentowane byłby w części ekspozycyjnej sali baletowej Teatru Muzycznego Roma. W hollywoodzkim stylu prelegenci wjeżdżali spod sceny prezentując w pigułce najnowsze urządzenia z dziedziny światła i nagłośnienia. Wyjątkowo nienużąca i ciekawa formuła. 

[img:9] Rafał Rzeczkowski - prezentacja Robe

[img:6]

[img:7] Paweł Danikiewicz - prezentacja Shure Axient Digital

[img:10]

 

Po tej części mieliśmy okazję posłuchać kilku bardzo ciekawych paneli z udziałem zagranicznych i polskich gości. Jednym z nich był wspomniany Scott Gledhill, który krótko streścił obszary specjalizacji Meyer Sound oraz na przykładach dźwiękowych opisywał zastosowanie najnowszej technologii dźwięku przestrzennego Meyer Sound zarządzanego przez system Dimitri i aplikację Space Map. Omawiane były także instalacje na światowych scenach koncertowych oraz ciekawostki związane ze współpracą Meyer Sound z NASA. 

[img:11]

[img:12]

  

SALA BALETOWO - TARGOWA

To miejsce, choć niewielkie, zamieniono w małe targi sprzętu. Mieliśmy tu ekspozycję będącą w aktualnej ofercie dystrybutorów Polsound i Prolight m.in: Shure, Digico, Robe, Avolites, Clear-Com, Meyer Sound, disguise, ADB Stagelight, ClayPaky, Robert Juliat, MA, SpotMe, a także część multimedialną z dronami, kamerami 360º oraz projektorami. 

Podczas Sceny Jutra odbywały się także liczne panele dyskusyjne, na które zwyczajnie zabrakło czasu. Tak duża ilość wydarzeń w jednym dniu wymaga dokonywania trudnych wyborów. 

[img:13]

[img:14]

[img:15]

[img:16]

[img:17]

[img:19]

[img:18]

[img:20]

[img:21]

[img:33]

  

 

SCENA JUTRA - CZEKAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ


Niewątpliwie zamierzeniem organizatorów było stworzenie imprezy, która na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń branżowych. Przede wszystkim ciekawa i nowoczesna formula, profesjonalna kadra z programem paneli i wykładów oraz samo miejsce jakim jest teatr - dają poczucie, że takie wydarzenie ma sens i jest bardzo potrzebne branży. 

Liczę, że już niedługo poznamy datę kolejnej edycji Sceny Jutra, którą z przyjemnością będziemy dla Was relacjonować.

Daniel Zimerman

 

 

 

Fotorelacja:

[img:2] Scott Gledhill (Meyer Sound)

[img:24]

[img:25]

[img:26]

[img:27]

[img:28]

[img:22]

[img:29]

[img:30]

[img:31]

[img:32]

[img:23]

 

Organizatorzy, Sponsorzy i Partnerzy medialni

 

[img:34]

[img:35]

[img:36]

 

więcej: scenajutra.pl

Pozostałe aktualności nagłośnieniowe

23.10.2019 (Wrocław) - spotkanie z "dużym" dźwiękiem.

23.10.2019 (Wrocław) - spotkanie z "dużym" dźwiękiem.

Szalony tydzień zapowiada się w branży pro audio. Warsztaty, szkolenia i duże premiery. 23 października we Wrocławiu zapowiedziana jest polska premiera...

Realizacja dźwięku od podstaw oraz dla zaawansowanych

Realizacja dźwięku od podstaw oraz dla zaawansowanych

Szkolenia, szkolenia, szkolenia. Ten rok na festiwalu Soundedit w Łodzi będzie miał w głównej mierze wymiar edukacyjny. Liczba seminariów i warsztatów...

Sennheiser GSP 370 - Nawet 100 godzin bezprzewodowej rozrywki

Sennheiser GSP 370 - Nawet 100 godzin bezprzewodowej rozrywki

Sennheiser pokazał nowy gamingowy zestaw słuchawkowy, dzięki któremu gracze mogą cieszy się świetną jakością bezprzewodowego dźwięku aż do 100 godzin na...

Yamaha zaprasza na szkolenia podczas festiwalu Soundedit w Łodzi

Yamaha zaprasza na szkolenia podczas festiwalu Soundedit w Łodzi

11. edycja Festiwalu Soundedit już w przyszłym tygodniu. 24-27 października Łódź stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla osób poszukujących wiedzy z zakresu PRO AUDIO. Zobacz szczegóły

Festiwal Soundedit 24-27.10 (Łódź)

Festiwal Soundedit 24-27.10 (Łódź)

Program koncertów: dzień pierwszy/ 24.10.2019 – czwartek Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 2920:00 – Blitzkrieg21:30 – Moskwadzień drugi/ 25.10.2019 – piątek...

RELACJA: L-Acoustics L-ISA na Preisner's Music w Tauron Arenie

RELACJA: L-Acoustics L-ISA na Preisner's Music w Tauron Arenie

5 października w krakowskiej Tauron Arenie odbył się specjalny, jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia pracy artystycznej kompozytora Zbigniewa Preisnera....

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz