Piano Day 2019 - Podwójne święto w Poznaniu

20 marca 2019 / 10:00

Nie jeden, lecz dwa dni potrwa w tym roku świętowanie Piano Day w Poznaniu. Międzynarodowy dzień fortepianu do stolicy Wielkopolski zawita już po raz trzeci. Tym razem usłyszymy pięciu pianistów, których korzenie sięgają nie tylko muzyki klasycznej, ale i jazzu, bluesa, rocka, indie-popu, a nawet… techno.

Koncertowy fortepian ma 88 klawiszy. Stąd wybór 88. dnia roku na Piano Day. Hasło, by uhonorować ten niezwykły instrument specjalnym świętem rzucił w 2015 roku kompozytor i pianista Nils Frahm. Skromna z początku akcja zaczęła rozrastać się o kolejne wydarzenia i szybko przybrała ogólnoświatowe rozmiary. W ubiegłym roku Piano Day dotarł już do 90 miast Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Nowej Zelandii. Poznań był, obok Warszawy i Krakowa, pierwszym miastem w Polsce, które włączyło się w akcję, a lokalnym pomysłodawcą imprezy był pianista i kompozytor Michał Kmieciak.

 

Piano kids

Tegoroczny Piano Day rozpoczną warsztaty dla dzieci, które odbędą się o godz. 16 w Scenie na Piętrze. Poprowadzi je Adam Brzozowski, ceniony kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, pianista i DJ, w przeszłości związany z zespołem Snowman. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Estrady Poznańskiej – przy ul. Masztalarskiej 8 i w serwisie Bilety24.pl.

 

Własne kompozycje i hołd dla Komedy

Główny koncert Piano Day 2019 odbędzie się w Starym Browarze. Niecodzienną atmosferę zagwarantują nie tylko unikalne wnętrza Słodowni+1, ale i przede wszystkim kompozycje znakomitych artystów. Będą to w tym roku Michał Kmieciak, Wojtek Szczepanik, Ivan Muela, M. Szczwany i Szymon Siwierski. Zagrają oni nie tylko własne utwory, ale i oddadzą muzyczny hołd wybitnemu poznańskiemu pianiście i kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie. Koncert przypadnie niemal dokładnie w 50 rocznicę śmierci tego znakomitego artysty. Wstęp na koncert, który rozpocznie się 29 marca o godz. 19.30 będzie wolny. Bezpośrednio przed wydarzeniem odbędzie się natomiast wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30 (godz. 18, Galeria na Dziedzińcu).

 

Taperzy nad Wartą

Dogrywkę Piano Day ubarwi klasyka kina i zapomniany już nieco fach taperów. Muzyka do legendarnego filmu Fritza Langa „Zmęczona śmierć” powstawać będzie w Klubokawiarni Meskalina, a za poszczególne części filmu odpowiadać będą Michał Kmieciak, Ivan Muela, Szymon Siwierski i M. Szczwany, którzy zilustrują i wzmocnią obraz dźwiękami pianina. Projekcja, która już nigdy się nie powtórzy rozpocznie się 30 marca o godz. 19.

 

[img:1]

ARTYŚCI  

 

Michał Kmieciak

Artysta jest jednym z pierwszych polskich reprezentantów nurtu contemporary classical. Specjalizuje się w melancholijnej, pełnej emocji muzyce okraszonej zdumiewającymi harmoniami. Jego debiutancki solowy album „Love Lost” ukazał się w 2016 roku, a wydanie tej płyty zaowocowało występami na najważniejszych festiwalach showcase’owych – Spring Break w Poznaniu i Seazone w Sopocie. Ze swoją sekcją smyczkową występował też na festiwalach filmowych oraz w klubach i instytucjach kultury w całej Polsce. Zanim poświęcił się bez reszty brzmieniom fortepianu, flirtował z indie-popem jako lider zespołu Hello Mark. Z okazji Piano Day wykona premierowy, solowy materiał.

 

Wojtek Szczepanik

Pasję kompozytorską łączy ze studiami architektonicznymi. Zrozumienie dla przestrzeni i dźwięku jest dobrze słyszalne w jego utworach. Do muzyki podchodzi z intuicyjną refleksją, rzadko spotykaną u tak młodych artystów. Jego ostatni album „Instinct” nagrany został w drewnianym kościele, wydany został przez szwedzką wytwórnię 1631 Recordings. Wydanie płyty zwieńczone zostało długą serią koncertów i występem na Open’er Festival 2018. Choć nie stroni od syntezatorów i elektroniki, skupia się dziś na intymnym brzmieniu fortepianu. W przeszłości instrumenty elektroniczne pełniły w jego twórczości znacznie ważniejszą rolę - pochodzący z Tczewa muzyk wiele weekendów spędził w najlepszych berlińskich klubach techno.

 

Ivan Muela

Mieszkający w Londynie młody multiinstrumentalista i kompozytor. Jego muzyka opiera się na ciepłych brzmieniach fortepianu, smyków i abstrakcyjnych, odrealnionych dźwiękach układających się w fascynujące tekstury. W 2015 artysta opublikował album „59:54” nagrany w ciągu godziny. Kilka miesięcy później amerykańska wytwórnia Fluttery Records wydała jego najbardziej ambitną prasę: „Unsound”. Ivan Muela w dorobku ma także EPkę „Glow” z ambientowymi dźwiękami pochodzącymi z fortepianu.

 

M. Szczwany

Poznańska pianistka rockowa wykonująca również jazz, blues, muzykę rozrywkową i klasyczną. Znana zarówno z występów solowych, jak i z działalności zespołowej (M. Szczwany Trio, Sharp Eleven) oraz sesyjnej. W 2019 roku nagrała solowa płytę Västerås" inspirowaną twórczością Esbjörn Svensson Trio, Animals as Leaders i Hiromi Uehara. Pracuje również jako ceniony aranżer i kompozytor, akompaniator solistów oraz lider muzyczny zespołów.

 

Szymon Siwierski

Pianista, klarnecista i kompozytor. Mimo młodego wieku współpracował już z wieloma świetnymi artystami. Obecnie komponuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych. Występuje w czterech projektach: Swiernalis, MIST, AImo i Nova Energia. Na początku roku związał się z wytwórnią Broda Records, nakładem której wkrótce światło dziennie ujrzy jego debiutancki solowy album. Jak sam określa swoją muzykę, jest ona połączeniem przestrzeni i ciszy. Można w niej dostrzec elementy ambientu, jazzu i muzyki klasycznej.

 

Program

 
  • 29.03 godz. 16 - PIANO KIDS - Scena na Piętrze (bilety: 10 zł)
  • 29.03 godz. 18 - WERNISAŻ WYSTAWY KONKURSU 30/30 - Stary Browar, Galeria na Dziedzińcu (wstęp wolny)
  • 29.03 godz. 19.30 - KONCERT PIANO DAY + KOMEDA TRIBUTE - Stary Browar, Słodownia+1 (wstęp wolny)
  • 30.03 godz. 19 - TAPERZY NAD WARTĄ - pokaz filmowy z muzyką na żywo - Meskalina (wstęp wolny)

 

więcej: pianoday.pl

Pozostałe aktualności piano

Kontroler, który zabierzesz wszędzie - Oto Arturia MicroLab!

Kontroler, który zabierzesz wszędzie - Oto Arturia MicroLab!

Arturia zaprezentowała kontroler MicroLab, czyli bardzo kompaktowe urządzenie, które ma oferować wysokiej jakości klawisze Slim Keys, potężny pakiet...

MS-101 - nowy syntezator od Behringera

MS-101 - nowy syntezator od Behringera

Lata 80-te i 90-te ubiegłego wieku owocowały w nową falę wykonawców używających na scenie syntezatorów. Wśród nich byli: Devo, Chemical Brothers, The...

Tom Oberheim znów właścicielem praw do nazwy.

Tom Oberheim znów właścicielem praw do nazwy.

Po wielu latach prawa do nazwy Oberheim, którą dysponował Gibson, wracają do założyciela marki - Toma Oberheima. To bardzo pozytywny gest ze strony nowego...

Casio prezentuje nowe keyboardy z serii Casiotone

Casio prezentuje nowe keyboardy z serii Casiotone

Podczas letniej edycji targów NAMM w amerykańskim mieście Nashville, marka CASIO zaprezentowała nową serię keyboardów CT-S. Cztery modele o nowoczesnym...

Warsztaty klawiszowe z Marcinem Górnym już 24 lipca

Warsztaty klawiszowe z Marcinem Górnym już 24 lipca

Wyciśnij z instrumentu jeszcze więcej! Jeśli chcesz jeszcze lepiej opanować obsługę instrumentu, wykręcić brzmienia do piosenek, które znasz, lubisz i...

Innowacyjne pianina The ONE Smart Piano już w Polsce

Innowacyjne pianina The ONE Smart Piano już w Polsce

Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie inteligentnych technologii edukacyjnych, produkty firmy The ONE są tworzone z myślą o ludziach w każdym...

zobacz więcej
mikrofon
Szanowny Czytelniku
 
 
Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy użytkownik portalu wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności, która opisuje sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. 
 
 
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
 
Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?
 
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane osobowe, jest INFOMUSIC. Rejestr firm: INFOMUSIC z siedzibą w Gdańsku przy ul. Zielona 20/14  80-746 Gdańsk, Nr ewidencyjny: 112588, Numer VAT: NIP PL 584 2259505, REGON 192 886 210.  Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w naszej Polityce prywatności 
 
 
Jakie dane są przetwarzane ?
 
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez INFOMUSIC,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
 
Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych osobowych?
Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i doskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. 
 
Komu udostepniamy Twoje dane osobowe?
 
Twoje dane mogą być udostępniane w ramach grupy portali INFOMUSIC.PL. Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. 
 
Pełna treść w polityce prywatności
 
Gdzie przechowujemy Twoje dane?
Zebrane dane osobowe przechowujemy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego („EOG”), ale mogą one być także przesyłane do kraju spoza tego obszaru i tam przetwarzane. 

 
Jakie masz prawa?
 
Prawo dostępu do danych:  
W każdej chwili masz prawo zażądać informacji o tym, które Twoje dane osobowe przechowujemy. Aby to zrobić, skontaktuj się z INFOMUSIC.PL– otrzymasz te informacje pocztą e-mail. 
 
Prawo do poprawiania danych: 
Masz prawo zażądać poprawienia swoich danych osobowych, jeśli są one niepoprawne, a także do uzupełnienia niekompletnych danych.  Jeśli masz konto w INFOMUSIC.PL lub konto portalach grupy INFOMUSIC.PL, możesz edytować swoje dane osobowe na stronie swojego konta. 
 
Szczegółowe informacje dotyczące Twoich praw znajdują się w Polityce prywatności 
 
Dlatego też proszę naciśnij przycisk „ZGADZAM SIĘ, PRZEJDŹ DO SERWISU" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tego oka, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez ze mnie z Usług  INFOMUSIC, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.
 
Pełny regulamin i Polityka prywatności znajduje sie pod poniższym linkiem. Prosimy o zapoznanie się z dokumentem. https://www.infomusic.pl/page/rodo 
 
Zgadzam się, przejdź do serwisu Nie teraz