INNE ZASTOSOWANIA - Obsługa monitorów i grupowanie - cz.12

INNE ZASTOSOWANIA - Obsługa monitorów i grupowanie - cz.12

7 czerwca 2013, 06:00

[img:2]

Odsłuchy sceniczne, tzw. monitory, są stosowane dla zapewnienia muzykom w zespole dobrej wzajemnej słyszalności. Przy stosowaniu monitorów dla większego zespołu, najczęstszą praktyką jest całkowite oddzielenie obsługi systemu monitorowego od miksera głównego.

Zalecane jest stosowanie korektorów graficznych dla każdego toru monitorowego, ponieważ ułatwiają one wycinanie określonych, kłopotliwych zakresów częstotliwości. Przedzwaniania systemu monitorowego dokonuje się dokładnie w taki sam sposób, jak głównego systemu nagłaśniającego, a ostateczne przedzwanianie musi zostać wykonane z obydwoma systemami, nagłaśniającym i monitorowym, ustawionymi na normalny poziom roboczy. Mikser monitorowy jest umieszczany poza sceną, otrzymując sygnały z rozdzielaczy mikrofonowych.

Pamiętaj: Niektóre miksery posiadają własne rozdzielacze mikrofonowe.

 • Zazwyczaj wykonuje się połączenie komunikacyjne pomiędzy realizatorami obu systemów, pozwalające na ich porozumiewanie się podczas koncertu.
 • Każdy monitor sceniczny wymaga użycia osobnego wzmacniacza mocy. Najwygodniej jest więc używać wzmacniaczy montowanych w stojakach (rack).
 • Korektory graficzne są podłączane do miksera; z uwagi na wygodę użytkowania również wygodnie jest montować je w stojaku.
 • Gdy główni wokaliści stosują odsłuch słuchawkowy, są wówczas akustycznie odizolowani; dobrze jest więc podać do ich odsłuchu sygnał z mikrofonów zbierających publiczność, co poprawi im samopoczucie na scenie.
 • Monitory boczne (side-fills) są często używane w sytuacjach, gdy wymagane jest zapewnienie odsłuchu dla większej przestrzeni scenicznej, lub też gdy na scenie jest mało wolnej powierzchni podłogi, a zbyt duża ilość monitorów podłogowych przeszkadzałaby sobie nawzajem, zarówno akustycznie, jak i fizycznie. Nie stosuj kompromisów dla głośników monitorowych, ponieważ muszą pracować skutecznie, zapewniając wykonawcom dobre warunki pracy.
 • Realizator odsłuchów powinien mieć swój własny monitor, pozwalający mu na kontrolowanie wszystkich torów, zarówno wyjściowych, jak i wejść dla poszczególnych źródeł dźwięku.
 • Dobry realizator odsłuchów powinien być niewidoczny dla publiczności, lecz zarazem tak usytuowany, żeby docierały do niego wszelkie sygnały od wykonawców.
OBSŁUGA MONITORÓW

 

[img:1]

Rys. Jeśli mikser ma wbudowany rozdzielacz mikrofonowy, rozdzielacz na scenie jest niepotrzebny.

Grupowanie

Istnieją pewne grupy instrumentów lub wykonawców (perkusja, chórki, zestawy instrumentów MIDI itd.), które - dla zaoszczędzenia kanałów wejściowych mogą być ze sobą logicznie grupowane przy pomocy małego miksera, którego sygnał wyjściowy może być regulowany już tylko jedną parą tłumików w mikserze głównym.

 • Jeśli istnieje wyjście mono, może być używane do sterowania monitora dla perkusisty, lub też do celów nagraniowych.
 • Sygnał z submiksera jest podawany na główny mikser nagłośnieniowy i/lub może być używany do niewielkich potrzeb nagraniowych.
 • Do przyjęcia sygnału z submiksera wykorzystaj wejście Aux Return, co pozwoli Ci zaoszczędzić cenne kanały wejściowe głównego miksera.
 • Jeśli używasz dla perkusji wielu mikrofonów poustawianych blisko siebie, zastosuj dla nich bramki szumów poprawiające ogólne brzmienie.
 • Dla zapewnienia wyrównanego poziomu zastosuj kompresor/limiter.
GRUPOWANIE

[img:3]

Pozostałe poradniki Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... PORADNIK: Systemy liniowe - projektowanie i strojenie Głównym celem niniejszego przewodnika jest przedstawienie podstawowych wytycznych oraz objęcie wszystkich podstawowych kroków niezbędnych do zaprojektowania i optymalizacji liniowego systemu audio z użyciem subwooferów. Dokument ten... Jak zostać realizatorem dźwięku? Niestety, to nie będzie szybki poradnik typu "pięć sposobów na..." jak zostać realizatorem dźwięku. Jeśli jeszcze cię nie rozczarowałem, zaparz sobie herbatę i usiądź wygodnie, tak byś mógł tę historię chłonąć całym sobą PORADNIK: Jak pozbyć się echa przy korzystaniu z mikrofonu USB? Pytanie: Jak wyeliminować echo podczas korzystania z mikrofonu USB? Odpowiedź: Jako dumny posiadacz zupełnie nowego mikrofonu USB, jesteś podekscytowany wszystkimi udogodnieniami, w tym brakiem długich kabli do podłączenia do interfejsu... FELIETON: Asertywnie zniekształcając rzeczywistość W rodzinnej Wenezueli wyprodukował wiele topowych albumów dla Caramelos de Cianuro, Viniloversus i Desorden Público, a w 2009 roku jego współpraca z Los Amigos Invisibles zdobyła nagrodę Latin Grammy Award za album Commercial. We... PORADNIK: Optymalizacja projektu w programie DAW Cyfrowe stacje robocze umożliwiają nam również optymalizację ustawień pod kątem konkretnej sesji. W zależności od tego, nad jakim materiałem pracujemy, możemy odpowiednio przygotować nasze cyfrowe środowisko. Przyjrzyjmy się kluczowym...
Copyright © INFOMUSIC 2018

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz