W STUDIU - Użycie specjalnego miksera nagraniowego "In-line", nagrywanie instrumentów i głosów - cz.15

W STUDIU - Użycie specjalnego miksera nagraniowego "In-line", nagrywanie instrumentów i głosów - cz.15

17 czerwca 2013, 06:00

[img:2][img:1:L]

Użycie specjalnego miksera nagraniowego "In-line"

Dla prac nagraniowych wykonywanych na większej ilości, niż 8 śladów, uniwersalny stół mikserski jest niewystarczający, ponieważ nie będzie w stanie obsłużyć większej ilości wejść i wyjść wielośladu oraz wszystkich przełączeń dokonywanych pomiędzy nagrywaniem a zgrywaniem. W takich przypadkach niezbędne jest użycie specjalnego stołu nagraniowego „In-line”. Przykład modułu wejściowego takiego stołu jest pokazany obok.

Praktycznie wszystkie właściwości i wyposażenie są takie same, jak w standardowym mikserze – za wyjątkiem jednego: oprócz wszystkich pełnych możliwości kanału wejściowego i wyjścia bezpośredniego moduł posiada również dodatkowe wejście dla powrotu sygnału z wielośladu, wyposażone w prosty regulator obrotowy poziomu i regulator panoramy. To drugie wejście nazywa się powrotem wielośladu (ang. monitor channel lub monitor return). Przy użyciu takiej technologii sygnały mogą być wysyłane do wielośladu i powracać do stołu przy użyciu tylko jednego modułu wejściowego; zaoszczędza  to miejsce i ułatwia operowanie sygnałami wejściowymi i wyjściowymi.

Główną zaletą nagraniowego stołu mikserskiego „In-line” jest wyeliminowanie konieczności dokonywania przełączeń pomiędzy etapami pracy. Uzyskane to zostało przez możliwość zamiany miejscami wejścia kanału (channel input) i powrotu wielośladu (monitor input). Dzięki temu dla sygnału powracającego z wielośladu można podczas zgrania w pełni stosować korekcję, mieć do dyspozycji wysyłki Aux i duży tłumik suwakowy; powrót wielośladu może być wówczas wykorzystany dla instrumentów MIDI. Jeśli te Źródła dźwięku wymagają podczas zgrania większych zabiegów, zarówno korektor jak i wysyłki Aux mogą zostać rozdzielone pomiędzy oba wejścia.

Posiadając dwa wejścia na kanał, 16-kanałowy mikser „In-line” ma w rzeczywistości 32 wejścia. Tak duże ilości wejść i zwartość konstrukcji powodują, że stoły mikserskie tego typu są niezwykle popularne w studiach nagraniowych, postprodukcyjnych i w domowych studiach zamożniejszych artystów. Stoły nagraniowe „In-line” są oczywiście znacznie droższe od standardowych rozwiązań.

Nagrywanie i zgrywanie wielośladowe na stole mikserskim „In-line”

Znacznie bardziej złożony zestaw nagraniowy wykorzystujący stół mikserski „In-line” został pokazany na rysunku 6.4 (na sąsiedniej stronie). Zarówno wejścia jak i wyjścia wielośladu są podłączone do tych samych modułów wejściowych, dzięki czemu unika się konieczności dokonywania przełączeń; muzycy są nagrywani w osobnym pomieszczeniu. Urządzenia efektowe i procesory sygnałowe są podłączone w identyczny sposób, jak w przypadku innych mikserów – przy użyciu wysyłek i powrotów Aux oraz punktów insertowych.

Nagrywanie instrumentów i głosów

WOKALE

 • Użyj pojemnościowego mikrofonu kardioidalnego ustawionego w odległości 25 cm od wokalisty.
 • Osłona przeciwwietrzna zredukuje wpływ głosek wybuchowych ("p", "b" itd.).
 • Jeśli głoski syczące stwarzają problemy, zmień mikrofon na dynamiczny, lub odsuń wokalistę od mikrofonu.

Zalecane ustawienia urządzenia efektowego/procesora:

Korektor: Zazwyczaj niepotrzebny. Jeśli to konieczne, użyj filtru górnoprzepustowego (HPF) dla zmniejszenia zakłóceń na niskich częstotliwościach.

Kompresor: Atak (attack) tak szybki, jak to możliwe; powrót (release) ok. 0.5 s, nachylenie (ratio) pomiędzy 4:1 a 8:1.

Pogłos: Wypróbuj czas pogłosu (decay time) w okolicy 3 s, a opóźnienie wstępne rzędu 50 ms (pogłos typu Hall lub Plate).

PERKUSJA

 • Umieść mikrofon w odległości 50 mm od błony werbla lub dużego bębna.
 • W przypadku dużego bębna umieść mikrofon wewnątrz - nakierowując go w punkt uderzania główki pedału.
 • Jeśli chcesz perkusję omikrofonować w pełni, użyj oddzielnych mikrofonów dla wszystkich tom-tomów i dla hi-hatu.
 • Zastosuj jako ogólne (overhead) mikrofony pojemnościowe, zawieszone na wysokości 1.5 m i rozstawione w odległości 1.5 m, zbierające czynele, ogólne brzmienie zestawu i akustykę otoczenia (ambience).

Zalecane ustawienia urządzenia efektowego/procesora:

Korekcja: Podbicie na 80 Hz dodaje potęgi do dużego bębna, na 6 kHz dodaje syku do blach i ataku do werbla. Podcięcie na 250-300 Hz redukuje kartonowe brzmienie dużego bębna i dolnego tom-tomu.

Bramki: Szybki atak umożliwia przechodzenie szybkich transjentów. Dokładne ustawienie zależne jest od rodzaju mikrofonu i jego umieszczenia.

Pogłos: Duży bęben nie powinien mieć dodawanego efektu.Spróbuj dla pozostałych elementów zestawu użyć pogłosu typu Percussion Plate z czasem pogłosu rzędu 2.5 s.

GITARA ELEKTRYCZNA

 • Niektórzy muzycy preferują brzmienie lampowego wzmacniacza, musisz być więc przygotowany na omikrofonowanie instrumentalnego zestawu głośnikowego przy użyciu kardiodalnego mikrofonu dynamicznego.
 • Eksperymentując z ustawieniem mikrofonu znajdź żądane brzmienie.
 • Jeśli jest to preferowane, możesz nagrać gitarę bezpośrednio przy użyciu przedwzmacniacza, wyposażonego w symulator wzmacniacza i głośników gitarowych.

Zalecane ustawienia urządzenia efektowego/procesora:

Korekcja: Podbicie na 120 Hz dodaje potęgi do gitar rockowych, na 2-3 kHz dodaje agresywności, 5-7 kHz dodaje dzwonienia do czystego brzmienia gitary rytmicznej. Podcięcie na 200-300 Hz redukuje kartonowe brzmienie, na 4 kHz i powyżej zmniejsza bzyczenie.

Kompresor: Atak pomiędzy 10 a 50 ms; powrót ok. 3.0 s, nachylenie pomiędzy 4:1 a 12:1. Z uwagi na zakłócenia powstające w typowej gitarze elektrycznej, warto użyć kompresji w połączeniu z ekspanderem lub bramkę. Pogłos: Typu Plate lub Room, 1.5 do 4 s; opóźnienie wstępne (predelay) 60 ms.

GITARA AKUSTYCZNA

 • Użyj możliwie najlepszego mikrofonu, najlepiej pojemnościowego.
 • Dla uzyskania naturalnego brzmienia umieść mikrofon w odległości 30-40 cm od instrumentu, nakierowując go w miejsce połączenia gryfu z korpusem.
 • Jeśli nagrywasz stereofonicznie, umieść drugi mikrofon skierowany ku środkowi gryfu, w odległości 30-40 cm.
 • Gitara akustyczna brzmi najlepiej w pomieszczeniach akustycznie żywych; jeśli to konieczne, umieść pod muzykiem płytę akustycznie odbijającą.

Zalecane ustawienia urządzenia efektowego/procesora:

Korekcja: Podbicie pomiędzy 5 kHz a 10 kHz dodaje jaskrawości. Podcięcie pomiędzy 1 kHz a 3 kHz zmniejsza chropowatość, na 100 i 200 Hz zmniejsza dudnienie.

Kompresor: Atak 20 ms; powrót ok. 0.5 s, nachylenie pomiędzy 4:1 a 12:1.

Pogłos: Jasny typu Plate, czas pogłosu pomiędzy 2 a 3 s.

GITARA BASOWA

 • Większość realizatorów zbiera bas bezpośrednio, używając aktywnego di-boxu i kompresora. Daje to najklarowniejsze, selektywne brzmienie.
 • Stosuj kompresor, pozwalający zapanować nad szczytami sygnału.
 • Sprawdź technikę grającego; im silniejsza gra, tym jaśniejsze brzmienie.
 • Rozważ zastosowanie niedrogiego korektora graficznego.

Zalecane ustawienia urządzenia efektowego/procesora:

Korekcja: Podbicie przy 80-100 Hz zwiększa masywność brzmienia, pomiędzy 2 a 4 kHz zwiększa atak. Podcięcie poniżej 50 Hz zmniejsza niepożądane zakłócenia, pomiędzy 180 a 250 Hz zmniejsza kartonowe brzmienie.

Kompresor: Atak ok. 50 ms; powrót ok. 0.4 s, nachylenie pomiędzy 4:1 a 12:1.

INSTRUMENTY KLAWISZOWE

 • Większość instrumentów klawiszowych może być podłączana bezpośrednio na wejście liniowe stołu mikserskiego.
 • Pamiętaj, że większość współczesnych instrumentów elektronicznych posiada wyjścia stereo, potrzebne więc będą zawsze dwa kanały wejściowe.
 • Większość brzmień syntezatorów może być wykorzystana bez kompresji, choć warto zastosować dla nich jakiś efekt - jak pogłos lub chorus.
 • Przesterowane brzmienie syntezatora można uzyskać podając sygnał na przedwzmacniacz gitarowy.
NAGRANIE I ZGRANIE WIELOŚLADOWE

[img:3]

 

Pozostałe poradniki PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.III Żeby zakończyć nasz krótki cykl o fazie i charakterystyce fazowej musimy wrócić do początku naszych rozważań i odpowiedzieć sobie wreszcie na zadane w pierwszej części pytanie, co właściwie pokazuje charakterystyka fazowa i czy jest to w... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.II W pierwszej części naszych rozważań o fazie i charakterystyce fazowej wspomniałem o tym, że zsumowanie dwóch identycznych sygnałów – najlepiej szerokopasmowych – ale przesuniętych w czasie względem siebie o stałą wartość skutkuje różnym... PORADNIK: Faza i charakterystyka fazowa - Cz.I Przeglądając specyfikacje urządzeń elektroakustycznych, takich jak zestawy głośnikowe, mikrofony, wzmacniacze czy też i konsolety, napotykamy szereg parametrów mających w obiektywny sposób określić czy dane urządzenie jest wysokiej,...
PORADNIK: Miksowanie popowych wokali podczas koncertów live Jeśli chodzi o miksowanie muzyki live - niezależnie od tego, czy pracujesz sam w lokalnym klubie, czy z zespołem profesjonalistów przy dużej produkcji koncertowej - istotne jest, aby mieć plan gry, który pomoże Ci przygotować, zbudować i...
Urządzamy małe studio / stanowisko do video montażu Temat własnego studia nagrań tli się w wielu głowach aktywnych muzyków, a także jest często niespełnionym marzeniem wielu „ex” muzyków, którzy wybrali inną ścieżkę kariery. I tak jak grzyby po deszczu w ostatniej dekadzie mamy wysyp... Shure radzi: Jak wyczyścić i zdezynfekować mikrofon? Specjaliści z firmy Shure otrzymują w ostatnim czasie wiele pytań dotyczących tego, jakie są najlepsze sposoby oczyszczenia i zdezynfekowania oferowanych przez Shure produktów. Na samym początku prezentowania zaleceń skoncentrujmy się na...
Copyright © INFOMUSIC 2021

Szanowny Czytelniku

Chcemy dostarczyć Ci najlepszych możliwych wrażeń płynących z użytkowania serwisu, dlatego potrzebujemy Twojej zgody na lepsze dopasowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Poufność danych jest dla INFOMUSIC.PL niezwykle ważna i chcemy, aby każdy nasz użytkownik wiedział, w jaki sposób je przetwarzamy. Dlatego sporządziliśmy Politykę prywatności opisującą sposób ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych. Pozostając na stronie akceptujesz jej postanowienia.

Przejdź do serwisu Nie teraz