5 ważnych zasad nagrywania

5 ważnych zasad nagrywania

31 lipca 2012, 10:54

[img:1]

Nieważne jaki rodzaj muzyki nagrywasz i jak proste czy skomplikowane jest Wasze studio – tych oto kilka wskazówek z pewnością okaże się pomocnych. Pamiętajcie, to nie są wskazówki tylko dla początkujących – jest sporo inżynierów dźwięku, którzy stosują się do tych zasad od wielu lat! 



1) Im lepsze źródło, tym lepsze nagranie
Pomyślcie o mikrofonie jak o uchu. Jeżeli coś brzmi źle dla ucha, raczej nie będzie również dobrze brzmiało w mikrofonie. Postarajcie się, aby źródło było jak najdoskonalsze – to absolutna podstawa. Może to oznaczać nowy zestaw strun, świeże naciągi bębna albo rozgrzewkę wokalisty przed nagrywaniem. Pamiętajcie, że dużo można później edytować, ale wielu elementów nie można już dodać, jeżeli nie ma ich w nagraniu.


2) Często zapisuj swoją pracę
Nie ma nic gorszego jak strata czegoś, nad czym się pracowało długie godziny, szczególnie w sytuacji kiedy prowadzicie studio w celach zarobkowych. Należy zawsze zapisywać pracę pomiędzy ujęciami. Nie zawadzi również podłączyć zewnętrzny twardy dysk; jeśli coś przydarzy wewnętrznemu, będzie przynajmniej dostępna kopia, a na dodatek nie będziecie musieli marnować czystych płyt do zapisywania nagrań.


3) Zawsze miej pod ręką podstawowe przedmioty wyposażenia
Trzymanie podstawowych rzeczy w studiu zawsze się przydaje i pomaga, kiedy przydarza się coś nieoczekiwanego. Nowe struny gitarowe (zarówno elektryczne jak i akustyczne), pałeczki do bębnów, zapasowe instrumenty oraz kable mikrofonowe – zawsze dobrze mieć je pod ręką. Nigdy nie wiadomo, kiedy będą mogły się przydać! Czasami dobrze również zasugerować nowy zestaw strun gitarzyście, który przychodzi ze starymi i zużytymi.


4) Nic nie wychodzi ze studia aż do momentu zapłaty
Nigdy nie pozwólcie, aby jakichkolwiek z Waszych miksów opuścił studio przed zapłatą. Dotyczy to również kopii mp3 wysyłanych za pomocą poczty elektronicznej oraz CD-rów z “surowym” miksem - w trakcie nagrywania narosną jakieś finansowe nieporozumienia, a klient będzie dysponował wstępnym miksem. To rzadka sytuacja, ale czasami się zdarza.
 


5) Nie komplikujcie
Ostatnia wskazówka jest chyba najważniejsza: nie komplikujcie spraw. Jednym z największych i najczęściej spotykanych błędów, który popełniają młodzi inżynierowie dźwięku jest nadmierna kreatywność. Często powoduje ona tylko stratę czasu, a jeśli pracujecie dla kogoś -również stracone pieniądze klienta. Przykład może stanowić nagrywanie instrumentu w stereo, kiedy wystarczy mono, zbyt duża ilość wokalnych “overdub’ów” lub nakładanie zbyt wielu gitar. Niech muzyka przemówi sama za siebie.

Pozostałe poradniki
SEKRETY WRONY: czy można nagrać płytę w domu? Nagranie dobrej jakości materiału w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i inwestycji w sprzęt, ale jest całkowicie możliwe. Kluczem jest cierpliwość, praktyka i ciągła nauka. Wielu artystów zaczynało w ten sposób.
Poradnik: Ucho kontra pomiar, czyli o głośności i głośnym graniu Słuch ludzki to bardzo skomplikowany i bardzo czuły analizator audio, bez którego nie tylko praca osób „parających” się dźwiękiem byłaby niemożliwa, ale i codzienne życie mocno utrudnione. Pomimo tego współczesny „dźwiękowiec” –...
Problemy polskich kapel, co może, a czego nie realizator Kolejny odcinek z serii Sekrety Studia. Tym razem spotykamy się z Maciejem Mularczykiem, realizatorem dźwięku z wieloletnim doświadczeniem w studiu LODOWA w Łodzi. Miejsce to jest szczególne na mapie Polski, gdyż jest zarówno komfortową...
Zbuduj sobie modulara - Behringer Ci pomoże! Syntezatory modularne pojawiły się na szerszą skalę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Można je zobaczyć na zdjęciach takich tuzów ówczesnej muzyki elektronicznej, jak Tangerine Dream, Kitaro, Klaus Schulze, Jean Michelle Jarre i wielu,...
Sekrety doskonałych nagrań w domowym studiu Dzisiejszy gospodarz domowego studia nagrań - Jarek Toifl - opowiada, jak osiąga profesjonalne nagrania w swoim studiu. Zobacz fascynującą rozmowę Rafała Kossakowskiego (Kosa Buena Studio) z Jarkiem, poznaj używany przez niego sprzęt do...
Realizator dźwięku filmowego: Michał Kosterkiewicz (TOYA STUDIOS Zawód realizatora dźwięku niejedno ma imię. Zobacz spotkanie z Michałem Kosterkiewiczem - realizatorem dźwięku filmowego z TOYA STUDIOS, którego pytamy m.in. o specyfikę pracy, sprzęt do wykonania miksu do ATMOS itp.