Poradnik 100V - Część I: Technika 100V

Poradnik 100V - Część I: Technika 100V

25 października 2012, 11:13
autor: Fabian Ukleja
[img:1]
 

System 100V jest systemem dystrybucji dźwięku, który w przeciwieństwie do domowych lub estradowych systemów nagłośnieniowych umożliwia podłączenie dużej ilości głośników (nawet kilkudziesięciu) na jednej linii głośnikowej.
 

W praktyce wygląda to tak, że do wzmacniacza 100V można podłączyć tyle głośników 100V ile wynosi suma mocy wszystkich głośników. Na przykład wzmacniacz 100W umożliwia podłączenie 10 głośników o mocy 10W lub 20 głośników o mocy 5W lub 40 głośników o mocy 2.5W.

System 100V to idealne rozwiązanie dla systemów audio odtwarzających muzykę w tle w obiektach typu restauracja, hotel, galeria handlowa, szpital, szkoła, kościół, hipermarkety, itp. Systemy przywoławcze w obiektach najczęściej wykonywane są w technice 100V ze względu na łatwe rozpraszanie systemu (długość linii głośnikowych nawet do 1km).

Niewątpliwą zaletą systemów PA jest praca w trybie mono - w każdej linii głośnikowej pojawia się ten sam sygnał zapewniając emisję takiej samej informacji z każdego głośnika. W obiektach gdzie słuchacze często zmieniają swoje położenie, system stereo nie jest możliwy do zrealizowania. Stosowanie zatem systemów domowych w połączeniu z głośnikami samochodowymi w restauracjach, pubach, zajazdach i innych obiektach gastronomicznych nie jest ani tanie, ani wygodne, ani optymalne, a wynika tylko z nieznajomości tematu.

 

Najważniejsze cechy systemu Public Address to:

 • Wywołania ze stałym poziomem 
 • Obecność priorytetów 
 • Gongi 
 • Automatyczne sterowanie strefami 
 • Ukryta regulacja 
 • AVC 
 • Mono

 

Technika 100V wymaga wykorzystania odpowiednio do tego przystosowanych urządzeń. Zarówno wzmacniacz jak i głośniki muszą być wyposażone w transformatory. Korzystając z odczepów na transformatorze wzmacniacza, użytkownik ma wpływ na pobór mocy przez głośniki, a tym samym wpływa na ciśnienie przez niego wytwarzane (zgodnie z zasadą: podwojenie mocy odpowiada wzmocnieniu o 3dB). Korzystając z odczepów transformatora głośnika (moc głośnika jest determinowana przez transformator - nie ma możliwości uszkodzenia głośnika zbyt dużą mocą wzmacniacza) użytkownik dopasowuje indywidualnie moc do wielkości pomieszczenia.

 

Kiedy zmieniać odczepy transformatora w głośniku, a kiedy na wzmacniaczu?
Wyjaśnię to na przykładzie:

System nagłośnieniowy w biurowcu z trzystoma pokojami (z jednym głośnikiem 6W w każdym z nich) potrzebuje wzmacniaczy o łącznej sumie mocy: 1800W (na przykład: 8 sztuk wzmacniaczy 240W). Jeżeli ciśnienie generowane przez głośnik przy mocy 6W jest zbyt duże to należy (jedno z dwóch):

 • Ustawić odczep transformatora w głośniku na 3W co zredukuje ilość wzmacniaczy 240W o połowę.

 • Zmienić odczep na transformatorze wzmacniacza ze 100V na 70V co spowoduje, że głośnik będzie pobierał 3W mocy. Ilość wzmacniaczy 240W zostanie zredukowana również o połowę.

 

Efektem słyszalnym w jednym i drugim przypadku będzie obniżenie maksymalnego ciśnienia generowanego przez głośnik o 3dB. Jeżeli maksymalne ciśnienie jest zbyt duże, ale dotyczy tylko wybranych pomieszczeń, należy dokonywać ustawień bezpośrednio na odczepach głośnika.

 

[img:2]

Zdjęcie przedstawia głośnik sufitowy 100/70V.
Odczep na transformatorze ustawiony jest na 6W dla 100V i 3W dla 70V.Linia 100V - Podstawowe zasady:

 • Wysokie napięcie, mały prąd - mniejsze straty sygnału 
 • Wysokiej jakości kabel - nie wymagany 
 • Możliwość użycia bardzo długich kabli 
 • Równoległe łączenie głośników
 • Prosta zasada obliczania obciążalności linii

 


Przy zaawansowaniu technologicznym aktualnie oferowanych komponentów do systemów 100V, jakość dźwięku emitowanego w systemach PA zależy już tylko od doboru odpowiednich głośników oraz wzmacniaczy, które potrafią przenosić szeroki zakres częstotliwości oraz zapewnić odpowiednia dynamikę.

Systemy Public Address z reguły są instalacjami stałymi, umożliwiającymi użytkownikowi wkomponowanie wszystkich jego elementów w wystrój pomieszczeń w obiekcie przez różne sposobami montażu oraz możliwość malowania głośników na dowolne kolory.

 

Przykłady montażu głośników:
 
[img:3]
Pozostałe poradniki
SEKRETY WRONY: czy można nagrać płytę w domu? Nagranie dobrej jakości materiału w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i inwestycji w sprzęt, ale jest całkowicie możliwe. Kluczem jest cierpliwość, praktyka i ciągła nauka. Wielu artystów zaczynało w ten sposób.
Poradnik: Ucho kontra pomiar, czyli o głośności i głośnym graniu Słuch ludzki to bardzo skomplikowany i bardzo czuły analizator audio, bez którego nie tylko praca osób „parających” się dźwiękiem byłaby niemożliwa, ale i codzienne życie mocno utrudnione. Pomimo tego współczesny „dźwiękowiec” –...
Problemy polskich kapel, co może, a czego nie realizator Kolejny odcinek z serii Sekrety Studia. Tym razem spotykamy się z Maciejem Mularczykiem, realizatorem dźwięku z wieloletnim doświadczeniem w studiu LODOWA w Łodzi. Miejsce to jest szczególne na mapie Polski, gdyż jest zarówno komfortową...
Zbuduj sobie modulara - Behringer Ci pomoże! Syntezatory modularne pojawiły się na szerszą skalę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Można je zobaczyć na zdjęciach takich tuzów ówczesnej muzyki elektronicznej, jak Tangerine Dream, Kitaro, Klaus Schulze, Jean Michelle Jarre i wielu,...
Sekrety doskonałych nagrań w domowym studiu Dzisiejszy gospodarz domowego studia nagrań - Jarek Toifl - opowiada, jak osiąga profesjonalne nagrania w swoim studiu. Zobacz fascynującą rozmowę Rafała Kossakowskiego (Kosa Buena Studio) z Jarkiem, poznaj używany przez niego sprzęt do...
Realizator dźwięku filmowego: Michał Kosterkiewicz (TOYA STUDIOS Zawód realizatora dźwięku niejedno ma imię. Zobacz spotkanie z Michałem Kosterkiewiczem - realizatorem dźwięku filmowego z TOYA STUDIOS, którego pytamy m.in. o specyfikę pracy, sprzęt do wykonania miksu do ATMOS itp.